YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan gözyaşlarıyla karşılandı
1. Latin Amerika müslümanlarının liderlerinden oluşan 176 dini liderle yapılan toplantı sona erdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan gözyaşlarıyla karşılandı
15 Kasım 2014 / 14:02 Güncelleme: 15 Kasım 2014 / 14:05

Açılışını Yalçın Akdoğan ve Mehmet Görmez'in yaptıgı Kurultay'ın kapanışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Erdoğan gözyaşları içerisinde ayakta alkışlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın salona girmesi esnasında salondaki dini liderler gözyaşları içerisinde dakikalarca ayakta alkışladılar.

Çok önemli kararlar alındı

Toplantı sonucunda alınan en önemli karar ise şöyle:

Ocak 2015'de dünya çapında tüm Müslüman liderler İstanbul'da buluşacak ve bu büyük organizasyon en az 1 hafta sürecek.

Her lider ülkesindeki tüm Müslümanları bir araya getirecek adımlar atacak ve bu konuda her türlü maddi manevi destek verilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kapanış toplantısında yaptığı konuşmada Birleşmiş Milletler'e çok sert çıktı.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"BM Dünya barışına hizmet etmiyor"

Afrika’nın elmasları, Latin Amerika’nın altınları nasıl sömürüldüyse Ortadoğu’nun petrollerinin de aynı kirli senaryoyla sömürüldüğünü belirten Erdoğan, "Bu kirli senaryoda Müslümanların kanı var. Müslümanların zayıflaması, birbiriyle çatışması için her türlü oyun devreye sokuluyor. Bunlar komplo teorisi değil, bunlar ortada olan yaşadığımız vakalardır. Nerede barış elçileri? Nerede BM? Hangisi dur dedi? Ben hep söylüyorum, yine söyleyeceğim; Bu BM’nin reforme edilmesi gerekir diyorum, dünya barışına hizmet etmiyor diyorum" dedi.

BM'nin 197 üyesinin olduğunu belirten Erdoğan, "5 tane daimi üyesi var. Bir tane Müslüman ülke yok. Bunlardan bir tanesi hayır derse oradan siz karar çıkaramazsınız. Velev ki karar çıktı, uygulanmaz! İsrail’ le ilgili karar uygulandı mı?" dedi.

Kobani'yi değil Halep'i konuşalım

Konuşmasında Suriye ve bölgesel sorunlara değinen Erdoğan, "Halep'i neden konuşmuyoruz da Kobani'yi konuşuyorz. Mesele başka, dert başka. Üst akıl başka hesapların içinde. Bunun üzerinde durmamız gerekiyor. Sinsice planlar yapılıyor. Bu planların üzerinde durmamız gerekiyor" dedi. Kobani için dünyayı ayağa kaldıranların Halep için zerre kadar kaygı duymadıklarını belirten Erdoğan, "Söz konusu Müslüman olunca hukuk ortadan kalkıyor, demokrasi ortadan kalkıyor, evrensel değerler, Avrupa değerleri, Batılı değerler, insani, vicdani değerler ortadan kalkıyor" dedi.

"Biz ayrım yapmadan barışı savunacağız"

İsrail'in Mescid-i Aksa saldırılarını eleştiren Erdoğan: "Onların mabedlerine karşı bizim ülkelerimizde böyle bir şey yapılsa dünya ne yapar?  Bir ses var mı  Kiliselere karşı böyle birşey yapılsa dünya ne yapar?  Ama bakın biz bunların hiçbirine asla müsaade etmeyiz. Niye  Çünkü bizim dinimizde böyle bir saldırıya, böyle bir yakıp yıkmaya yer yoktur da onun için. Mescid-i Aksa, Filistinlilerin değil. Tüm dünya Müslümanlarının iki kıblesinden bir tanesidir. Dolayısıyla hepimize düşen bir görev var, sorumluluk var. Ama bakın hiç dünyanın sesi çıkmıyor" dedi.

Küba'ya bir cami yakışır

Latin Amerika'nın İslamla tanışmasının 12. yüzyıla kadar sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kristof Kolomb'un anılarında Küba'nın bir dağında cami olduğu söylenir. Ben bugün Kübalı kardeşimle de konuşurum o dağın tepesine bugünde bir cami yakışır" dedi.

İslam dini sömürgenin köleleştirmenin aracı olmadı

İslamiyet sömürge dini olmadığını söyleyen Erdoğan, "Müslümanlar kemyyetin değil, keyfiyetin peşinde oldular. İslamı daha çok gönülle buluşturmanın mücadelesi verildi. İslam tarihinde bir sömürgeleştirme olayına şahit olamazsınız. İslam en çok mazlumların garip ve gürebanın dinidir. İslam zulmün değil, zulme başkaldıranın vasıtası olmuştur." dedi.

"Türkiye, içerideki ve dışarıdaki sorunların bir çoğunu bertaraf etti"

Türkiye'nin kendisine yüklenen tarihi mirasın ve sorumluluğun farkında olduğunu belirten Erdoğan, "Endülüs'teki müslümanın hakkını bizim dedelerimiz savundu.Kutsal mekanların asırlardır hizmetkarlığını yaptılar. Türkiye içerdeki ve dışardaki bir çok olayı bertaraf etti" dedi.

"Dünya'da barışın ve adaletin egemen olmasını istiyoruz"

TİKA gibi Kızılay gibi, AFAD, TRT, AA gibi kuruluşlarımızla yoksullara ulaşmanın mücadelesini veriyoruz. Bu büyük insanlık mücadelesinde Diyanet İşleri Başkanlığı'mız çok müstesna bir yerde duruyor.

"Petrolün zekatı veriliyor mu?"

Müslümanların ezilmişliğini, yoksulluğunu İslam’ın kendisine bağlayanlar çok büyük saygısızlık içerisindedirler.  Acaba şu anda İslam dünyasında Müslüman zenginler zekatlarını tam hakkıyla veriyorlar mı? Petrolün hakkı tam hakkıyla veriliyor mu? "Bunu masaya yatırdığımızda kimse buna “Evet veriliyor” diyemez. Sadece bu veriliyor olsa Müslümanlığın yoksulluğunu konuşuyor gibi bir durum olmazdı... Silahlara gidiyor mu denildiğinde silahlara gidiyor. Oralara ciddi paralar gidiyor. Kardeşinin kanını kendisine helal görüyor."

 

KANALAHABER.COM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler