YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerekirse OHAL'in süresi uzatılabilir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'nın OHAL uygulamasını 3 ay daha uzattığını ifade ederek, "Bu konuda bir mani yok. 3 ay bittiğinde lazım olduğunda bir uzatma daha yapılabilir" diye konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerekirse OHAL'in süresi uzatılabilir
21 Temmuz 2016 / 23:04 Güncelleme: 21 Temmuz 2016 / 23:54

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reuters'a konuştu. Erdoğan, 15 Temmuz'da meydana gelen darbe girişimini değerlendirdi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

YENİ DARBE GİRİŞİMİ MÜMKÜN AMA KOLAY OLMAZ

REUTERS'a konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni bir darbe girişimi mümkün ama kolay olmaz. Haberi aldığımda MİT Müsteşarını aradım ama ulaşamadım. Olaylar sırasında Başbakanımıza güçlükle ulaştım. Vatandaşlarımı sokağa davet ettim ve tepkiyi takip etim." dedi.

SES HIZINI AŞARAK ÜZERİMİZDEN GEÇTİLER

İstanbul'da pistin karartıldığını öğrendik. O arada İstanbul Emniyet Müdürümüzle görüştüm. Havaalanını kısa sürede boşaltacaklarını söylediler. O arada pistte aydınlandı. Uçaklar üzerimizide alçak uçuş yapmaya başladı. Ses hızını aşarak üzerimizden geçtiler. Akıncı Hava Üssü pisti bombalandı, darbeciler kalkış yapamadı. 12 saatte kontrol ele geçirildi.

Ben pilotumuza şunu söyledim. biz her türlü riske hazırız. Sen inebilir misin? İnemez misin? Bunu söyle. O da inebilirim ama riski var dedi. O arada havaalanının aydınlatılması için görüştük. Her hesabın üzerinde bir hesap vardır.

Paletlerin altında şehit olan bayanların, askerin elbisesine sığınarak açılan ateşte şehit olan kardeşlerimiz seve şeve ölüme gitti. Onlar ölümü korkuttu. Şanlı şerefli ölüm çok daha iyi olur.

BURADA CİDDİ BİR İSTİHBARAT ZAAFI VAR

İstihbarat servisleri herşeye dört dörtlük hakim değildir. Burada ciddi bir istihbarat zaafı var. Bunu Müsteşarada söyledim. Ben eniştemden duyana kadar haberim olmadı.Bu bir sıkıntıdır. Bu bir darbe girişidir. Bunun muhakkak öncesi vardır. 

YAŞ TOPLANTISI 1 HAFTA ERKEN YAPILABİLİR

Genelkurmay'ın talebi üzerine YAŞ toplantısı 1 hafta erkene çekilebilir. Genelkurmay şimdi bununla ilgili çalışmaları sürdürüyor.

BU DARBE GİRİŞİMİ MİLLETE KARŞI YAPILMIŞTIR

11 Eylül'ü ABD yaptı diyor mu? Bu olay için niçin böyle bir yönteme giriliyor. Bu olay millete karşı yapılmıştır. TBMM'yi bombalamakla kalmıyorlar. Külliyemizi bombalıyorlar. Demekki milletin dinamik unsurları neresiyse buraya saldırıyorlar.

246 ŞEHİDİMİZ, 2 BİN 185 YARALIMIZ VAR

Bütün bunlar olurken tabi millet burada işi ele alıyor. Sağolsun milletin çağrıma verdiği cevap benim için iftiar sebebidir. Demekki millet kendisinin seçtiği reise anında cevap veriyor ve bu FETÖ'ye bu ülke sizin değil, bizim diyor. 246 şehidimiz, 2185 yaralımız var. 4.160 tutuklu var. Bunların 103'ü general 80'i rütbeli Emniyet mensubu.

GAZİ MECLİSİMİZ YENİ BİR İSTİKLAL MÜCADELESİNİN ADIMINI ATTI

Hemen OHAL yasasını çıkardık. Bu karardan sonrada Resmi Gazete'de yayınlandı ve bugün de parlamentodan geçti. Gazi Meclis'imiz bu kararı alarak yeni bir İstiklal mücadelesinin adımını attı. 3 ay içinde çok yoğun bir çalışma yapacağız. 

Halkımız endişeye kapılmasın. OHAL demokratik kurumlarımızın sağlıklı çalışması içindir. FETÖ üzerinde de ilgili kurumlarımızı rahatça çalışsın diyedir. Eskiden OHAL çıktığında bir telaş herkesi kaplardı. Şimdi millet gece sabaha kadar adeta meydanlar bu sürecin takipçisi konumunda.

Mesela Kanun Hükmünde Kararname süreci vardır ki. Hükümete ne lazımsa çıkarılacaktır. Devletin yeniden yapılanmasın bu çerçeve içinde yapılacaktır. Bütün bakanlıklarımızda işgalleri söz konusuydu. Milleti için çalışmayan bu hainler bunun bedelini ödemeli. 

LAZIM OLDUĞUNDA BİR UZATMA DAHA YAPILABİLİR

Şu anda Fransa 3 ay yaptı sonra bir daha uzattı. Bu konuda bir mani yok. 3 ay bittiğinde lazım olduğunda bir uzatma daha yapılabilir. Hedefimiz belli. Nasıl bölücü terör örgütüyle mücadelemiz devam ediyorsa bunlarla da tüm nerde varsa aynı şekilde sürdüreceğiz.

Bunlar devlet yapılanmasına kast ettiler. Ülkenin tankını topunu ele geçirmek suretiyle kendi milletinin üzerine böyle bir şey yapılabilir mi? Bunlar bunu yapmışlardır.

reis
 // serdar
seninleyiz reis sikinti yok gerekirse 1 yil uzat...
22 Temmuz 2016 00:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler