YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Davutoğlu'na teşekkür ediyorum
Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Mayıs'ta Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı görevinden ayrılacak olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na teşekkür etti, bunun bir "bayrak yarışı" olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Davutoğlu'na teşekkür ediyorum
06 Mayıs 2016 / 15:50 Güncelleme: 06 Mayıs 2016 / 16:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Eyüp Sultan Camisi'nde kıldı. Eyüp Sultan'ın türbesini de ziyaret eden Erdoğan, camiden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile birlikte çıktı.

Eyüp'te toplu açılış törenine katılan Erdoğan burada yaptığı konuşmada 22 Mayıs'ta Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı görevinden ayrılacak olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na teşekkür etti, bunun bir "bayrak yarışı" olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Başkanlık Sistemi vurgusu da yaparak, "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Yeni anayasa bir partiye, bir kişiye hizmet edecek değildir. Bu anayasa millete karşı sorumluluk hisseden herkese katılması gerekir.

Başkanlık sistemi de bir defaya mahsus uygulanmayacaktır. Başkanlık sistemi bize yeni değil, bizim için gelenekseldir. 22 Mayıs'tan sonra 65'inci hükümet kurulacak. Başkanlık sistemine geçtikten sonra bu göreve gelecek kişi Türkiye'nin Birinci Başkanı olarak görevine başlayacak. Bu değişimden korkmaya gerek yok. Herkesten destek bekliyoruz" dedi.

DAVUTOĞLU'NA TEŞEKKÜR VE BAŞKANLIK SİSTEMİ VURGUSU

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Yeni anayasa bir partiye, bir kişiye hizmet edecek değildir. Bu anayasa millete karşı sorumluluk hisseden herkese katılması gerekir. Başkanlık sistemi de bir defaya mahsus uygulanmayacaktır.

Başkanlık sistemi bize yeni değil, bizim için gelenekseldir. 22 Mayıs'tan sonra 65'inci hükümet kurulacak. Başkanlık sistemine geçtikten sonra bu göreve gelecek kişi Türkiye'nin Birinci Başkanı olarak görevine başlayacak. Bu değişimden korkmaya gerek yok. Herkesten destek bekliyoruz" dedi.

İşte Erdoğan'ın Eyüp Belediyesi hizmet binası ve toplu açılış törenindeki konuşmasından öne çıkanlar;
 

"BİZ YOLUMUZA GİDİYORUZ, SİZ DE YOLUNUZA GİDİN"
 
Türkiye dört bir yanından terör örgütlerinin ve onlara destekçilerinin saldırısı altındayken, şu anda AB vize için 'terörle mücadele yasasını değiştireceksini' diyor. Siz önce AB Parlamantosu önünde çadır kuranlara karşı zihniyetinizi niye değiştirmiyorsunuz? Onlara çadır kurduracaksınız, demokrasi için olduğunu söyleyeceksin; bize de vizeyi kaldıracağım şartı şu. Biz yolumuza gidiyoruz, siz de yolunuza gidin. Kiminle anlaşabiliyorsan onla anlaş.

"DAVUTOĞLU'NA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Şu dönemde belli sıkıntılar yaşanıyor. Bizim de dayanışmayı çok daha güçlendirmemiz lazım. İktidar partisi olan AK Parti 22 Mayıs'ta kongreye gitme kararı aldı. Hem AK Parti'nin kongre kararı ve Sayın Başbakan'ın aday olmama kararını hayırlı olmasını diliyorum.

Sayın Başbakan'a başbakanlık sürecinde verdiği hizmetlerden dolayı şahsım adına teşekkür ediyorum. Milletimiz bu ülke için tuğla üzerine tuğla koyan kimseyi unutmaz. Sayın Başbakanımızın da müstesna bir yere sahip olduğuna inanıyorum. Sayın Davutoğlu'na teşekkür ediyorum. 

"BU BİR BAYRAK YARIŞI"

Bu tür makamlar bir nevi bayrak yarışıdır. 22 Mayıs'taki kongrede seçilecek kişi bu bayrağı devralacak ve hizmet yarışı bu şekilde sürüp gidecek. Bu bir bayrak yarışıdır. Ben de bayrağı Sayın Abdullah Gül'den almıştım. Çalışmalarımızla hem milletimiz, hem de Rabbimiz huzurunda ibra olmamızdır. Bayrağı devralacak arkadaşlarımıza da şimdiden başarılar diliyorum.

Bu parti ile gelişmeleri yakından takip etmem birilerini rahatsız ediyor. Niye rahatsız oluyorsunuz? Bundan daha tabii ne olabilir? Cumhurbaşkanı olmam geçmişimle, arkadaşlarımla ilişkimi kesmem anlamına mı gelir?

Her değişim beraberinde yeni bir heyecan, yeni bir dinamizm getirir.
2008'de de aynı şeyi yaptılar. Ekonomi dibe vuracak dedim. Teğet geçti. Boşuna davul zurna çalmayın. Bu ülke, bu millet dimdik ayakta. Yarınlar bugünden daha iyi olacak. Bugünkü Türkiye dünün rotasız, hedefsiz, amaçsız Türkiyesi değil. Türkiye'nin önünde 2023 hedefleri gibi heyecan verici yol haritası var.

"TAYYİP ERDOĞAN'IN KİŞİSEL MESELESİ DEĞİL"

Benim başkanlık sistemi konusunu gündeme getirme nedenim de budur. 7 Haziran seçimleriyle 1 Kasım seçimleri arasındaki belirsizlik döneminin güçlü Cumhurbaşkanlık ile krize meydan verilmeden geçirilmesi milletimizin memnuniyetini artırmıştır. Milletimizin tercihi ile girilen bu yolun kurumsallaşacağına da inanıyorum.

Yeni anayasa meselesi Tayyip Erdoğan'ın şahsi meselesi değildir. Başkanlık sistemi Tayyip Erdoğan'ın kişisel meselesi değildir. Türkiye'nin geldiği nokta hem yeni anayasayı hem başkanlık sistemini öne çıkarmıştır.

"BİZİM İÇİN GELENEKSELDİR"

Meclis'te, komisyonlarda olanları görüyorsunuz değil mi? Başkanlık sistemi olan ülkede bunları göremezsiniz. Bunlar TBMM'yi terörize etmeye çalışıyorlar. Bunlara milliyet perver, vatansever parlamenterler fırsat vermedi, vermeyecekler.

Yeni anayasa bir partiye, bir kişiye hizmet edecek değildir. Bu anayasa millete karşı sorumluluk hisseden herkese katılması gerekir. Başkanlık sistemi de bir defaya mahsus uygulanmayacaktır. Başkanlık sistemi bize yeni değil, bizim için gelenekseldir. 

"BİR AN ÖNCE MİLLETİMİZİN ONAYINA SUNMALIYIZ"

22 Mayıs'tan sonra 65'inci hükümet kurulacak. Başkanlık sistemine geçtikten sonra bu göreve gelecek kişi Türkiye'nin Birinci Başkanı olarak görevine başlayacak. Bu değişimden korkmaya gerek yok. Herkesten destek bekliyoruz. Meseleyi kişiselleştirenlerin sorumluluktan kaçtıklarını biliyoruz. Kendi istediklerinin başkan olamayacağını bilenler sistemi tıkamaya çalışıyor. Bu anlayışı kabul etmiyoruz.

Bunlara rağmen 13 yıldır reformlara imza attık. Yeni bunlara rağmen yeni anayasa ve başkanlık sistemini hayata geçireceğiz. Başkanlık sistemini bir an önce milletimizin onayına sunmamız gerekiyor. Başka önerisi olan varsa oturup tartışalım. Bizim derdimizi üzümü yemek. Böyle bir hazırlığı olmayanlara da gölge etmeyin diyoruz."

Sabır-teenni
 // Rasim DUMAN
Kıymetli ve aziz Zülfikâr bey kardeşim, sana bir cevabım olacak inşallah. Şimdi yazmıyorum ; zira sabaha kadar bu sayfa yayın sırasından çıkabilir. Keza; kıymetli ve aziz Ömer bey kardeşime de arzetmek istediğim bazı hususlar var, inşallah yine bu mevzular ile alâkalı bir haberin altına yazacağım. Muhafız ve Mustafa AVCI bey kardeşlerimin de kıymetli yorumlarını beklediğimi bu vesile ile arzediyor, hepinize en kalbî selâm ve muhabbetlerimi sunuyorum. Dua ile....
06 Mayıs 2016 Cuma 23:19
 // Sevgili arkadaslar
Bu isin bu sekilde olmasini dogru bulmuyorum.Basbakanimizin yeni anayasanin yapilmasindan sonra kendi istedigi bir zamanda ayrilmaliydi.Ekonomimizin dahada guclenmesi beklenmeliydi.Yazik oldu.korkarim 3 yil sonra akp dyp ve anap gibi olacak.Maalesef...
06 Mayıs 2016 19:22
bu da var!
 // zülfikar
Rasim abim haklısın; ancak cb nın danışmanları pirü pak mı Allah aşkına? adam bb nın gözüne sokar gibi paylaşım yapıyor... dahası da var. bunlara ne demeli. cb nımıza sözümüz yok esasında ancak arka planda fikir atölyesi çalışması yapılıyor birileri tarafından....
06 Mayıs 2016 Cuma 18:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler