YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında Paralel Yapı açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında Paralel Yapı açıklaması
27 Mayıs 2015 / 08:00 Güncelleme: 27 Mayıs 2015 / 08:27

Oğuz Haksever'in gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Bu seçimlerde yeni anayasa ve başkanlık sistemi üzerinde duruyorum. Türkiye artık bir değişimi dönüşümü yaşamak zorunda. Dünyada parlamenter sistemle idare edilen sistemlere bakıldığında belirli bir yerden sonra patinaj başlıyor.

"G20 Ülkelerinin birçoğunda Başkanlık Sistemi var"

Türk milleti artık bir karar arefesinde. Bu karar arifesinde idari bir değişimi dönüşümü ortaya koyacak. G20 ülkelerinin bir çoğu başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Bu ülkeler başkanlık sistemine bu denli önem verdiklerine göre, bu değişimi biz neden düşünmeyelim.

Bu mevzular yeni değil, uzun süredir konuşulan mevzular. Biz dile getirince farklı yaklaşımlar ortaya kondu. Bunların hiçbirisi benim kişisel arzum ve menfaatim için değil.

"Türkiye bundan çok kazanacak"

Derdimiz faniler değil, sistemin üzerinde durmalıyız. En ideal sistemi belirleyebilmek için bu sistemi kimler en iyi şekilde başarmış bunlara bakmamız lazım. Türkiye bundan çok kazanacaktır. Bu değişimi yapacak kadroda tarih boyunda hiç unutulmayacaktır."

"Bu millet bu kadar basite alınmamalı"

Biz geldiğimizde IMF'ye borcumuz vardı şimdi IMF'ye para verecek durumdayız. Merkez bankamızın döviz rezervi 122 milyar dolara geldi. Kaynak benim diyor hiç bir şey ortaya koymuyor. Bu iş bu kadar basit değil. Bu milleti bu kadar basite almamak gerekir.

26 havalimanımız vardı bugün Hakkari Havalimanı'nın açılışını yaptık. 99 kez oraya müdahale yapıldı ve bu yüzden 2 yıl geçikti. Şimdi 54 havalimanına çıktık. Bunlar medeni olmanın alameti. Suyu düşünün barajlar göller.

"O kare yanlış bir kareydi"

Dolmabahçe'de o kare yanlış bir kareydi. Bu karede yer alana bir isim milletvekillerimizden bir tanesine 'konuşma lan' diyor. Soruyorum bu adamlarla gidilir mi? Böyle adamlar ile aynı karede yer almayı doğru bulmuyorum. Ne demek izleme komitesi ya. Devlet kendi birimleri ile bu işleri yapar. Dışardan sipariş kişilerle yapılmaz. Ta ki bu iş zaten yapılıyor. MİT onu yapıyor zaten. MİT bilgileri benim başbakanla emniyet teşkilatı ile paylaşıyor bunu böyle yönetiyoruz.

Paralel Yapı tartışması

Bunların inlerine gireceğiz demiştim. İnlerine girdik üzerine gidiyoruz. Bir kısmı kaçıp yurt dışına gidiyor. Hepsi şu an kaçıyor. Bakalım nereye kadar kaçacaklar. Biz hepsinin takipçisiyiz. Bunlar milletimizin geleceğini çaldılar. Her an her şey olabilir. Emniyetin yargının takipleri var. Burada hukukun üstünlüğü bizim için önem arz ediyor.

"İki polis hakkındaki şikayetin geri çekilmesi"

Bu konu ile ilgili olarak avukatlarım konuyu bana aktardılar 'bu konuyu bu şekilde uygun görüyorsanız şikayeti geri çekin' dedim ve arkadaşlar da çektiler.

Abiler ve imamlar

Bunlar gerçekten yargıyı felç etmişler. Bizim de bazı eksiklerimiz olmuş olabilir. Bunlar hukuk tanımaz bir sürecin başlatılmasına neden oldular. Bu olaylar da hukukta yeni yeni bazı adımların atılmasının gereğini ortaya koyuyor. Yeni bir yasa dememizin altında da zaten bu yatıyor. Bunlarda şuan da iki önemli müesse var. Bunlar 'abiler' ve 'imamlar'. İmamlar öndedir abiler yakın markajdadır. Hukukta taşlar yeni yeni yerlerine oturuyor diyebilirim. Bunlar TSK dahil her yeri dinlediler ve bunları sonradan şantaj olarak kullandılar. Bunlar bu kadar ileri gitti.

Mısır'daki idam kararları

Mursi için girişimlerimiz oldu olacakta. Burada eğer demokrasi, demokrasi diyenlerin Mısır'da bu yapılanlara karşı tavır takınmaları gerekiyor. Batı dünyasında Mursi meselesinde ses yok. 4 bin kişi aynı şekilde yargılanmıyor. Batı dünyası bu olayda sınıfta kalmıştır.

DAEŞ'in ilerleyişi

Bizim bütün terör örgütlerine karşı güvenlik güçlerimiz en üst seviyede önlemlerini almıştır. Bizim bu konuda asla taviz vermemiz mümkün değil. Atılacak adımlar neyse atarız.

ABD'nin politikası

Orada cumhuriyetçiler ile demokratlar arasında sıkıntı var. Bakıyorsunuz görüşlerimiz bir bölümü ile kısmen uyuşuyor bir bölümü ile de dört dörtlük uyuşuyor. Güvenlik bölgesi vesaire gibi konularda uyuşamadık mesala.

Fetih Törenleri

Ülkelerin bazı önemli günleri vardır ki bunlar milli heyecanı adeta tahrik eder. Bunlar tarihten gelen heyecanlardır. Mesela 100. yılı dolayısıyla Çanakkale kutlamalarını çok daha görkemli yaptık bu sene. Bu sene Fetih ile ilgili yeni bir süreç başlatalım dedik. 562. yıl dönümü olduğu için 562 kişiden oluşan bir mehter ile muhteşem bir şov yapma kararı aldık. Yeri de önemli seçtik 'Yenikapı'. Çok ciddi bir protokol daveti de var.

Türk Yıldızları'nın gösterisinin yanı sırada lazer gösterileri ve saire onlar hava karardıktan sonra yapılacak. Fetih Şenlikleri'ni daha farklı yapacağız. Belirli bir geleneğe oturtalım diyoruz. Bu gençliğe bu noktada şuur verme heyecan verme açısından da iyi olacak.

virüs
 // kerim
bu ülkeye virüs gibi sinsice musallat olmuş hain paralel örgütün erdoğan dışında üzerine gidecek nerdeyse yok. Allah ömrünü uzun etsin....
27 Mayıs 2015 Çarşamba 08:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler