YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunu yapazdım çünkü...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunu yapazdım çünkü...
27 Eylül 2014 11:00
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sisi'nin olduğu yemeğe katılmama kararıyla ilgili, 'Sisi ile aynı masada oturmak inancıma ters olurdu' dedi.

ABD'den dönüş yolunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kanlı bir darbe yaparak yönetimin başına geçen Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah Es-Sisi ile ilgili bir soruya da cevap verdi.

Erdoğan, ''BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’un verdiği yemekte, Mısır Devlet Başkanı Sisi ile aynı masaya oturmadınız. Siz ve Sisi’nin aynı masada olduğu o oturma düzeni bilinçli miydi, tesadüf mü?'' soruna şu cevabı verdi;

"O zata meşruiyet kazandırmaya çalışılıyor"

Ben bilinçli mi tesadüf mü bilemem. Fakat o zata bir meşruiyet kazandırma gayreti var. Dolayısıyla bizim masada kimler var diye sorduğumda, o ismin olduğunu görünce oraya gitmemeyi, çünkü gidersem Mursi ile ilgili inancım noktasında ters olur, yapılan bunca anti-demokratik girişimleri benim de onaylamam anlamına gelir.

Bir taraftan darbeye karşıyım diyeceksin, ondan sonra darbeciyle aynı masada fotoğraf vereceksin. Bunu yapamazdım. Dünyada şu anda pek çok ülke vitrinde farklı, vitrin gerisinde farklı söylemler geliştiriyor. İkili görüşmede 'Doğru, haklısınız'... deniliyor. Haklıysak o zaman çıkın meydanlarda da bunu böyle konuşun.

"Bunu ne milletime anlatabilirim ne..."

Biz de BM kürsüsünden hiç olmazsa seslendirelim dedik. Ban Ki-Mun’un davetinde de aynı masada bu adamla o fotoğrafın içine giremem. Bunu ne milletime anlatabilirim, ne demokratik yollarla iktidar olmuş bir Mursi’nin maneviyatına karşı sorumluluğumu yerine getirebilirim, ne de idamla şu anda yargılanan veya idama mahkum edilmiş olan insanların ruhaniyeti beni çok çok mustarip eder. Siyasi tutuklular var. Binlerce kişi içeride. Mısır halkının birçoğunun siyaset etme hakları ellerinden alınmış. BM bunu yapan insanlara meşruiyet kazandırma yeri mi? Bu çatı bunların çatısı mı?

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler