YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bunlar aydın değil karanlık"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’ye destek bildirisi yayımlayan 200 yazara sert tepki göstererek ‘Bunlar aydın değil karanlık” dedi. Erdoğan, Diyanet ve İHL’leri kapatmak isteyen CHP ve HDP için de “Bunların hesabını 7 Haziran’da millet görecek” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bunlar aydın değil karanlık"
29 Mayıs 2015 / 03:58 Güncelleme: 29 Mayıs 2015 / 08:35

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sözüm ona ‘aydın’ kisvesi altında 200 kişi bir araya gelmiş, bildiri yayınlamış. Onların da derdi eş başkanların partisinin barajı geçmesi. Bizi de vesayet rejimi oluşturmakla suçluyorlar. Vesayet arayanlar vatandaşı tehdit edenlere, musluklardan kan damlatanlara baksın” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış töreni için geldiği Nevşehir’de Hürriyet gazetesinin internet sitesinin Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında idam kararı haberini nasıl verdiğini anlattı. Erdoğan, “(Yüzde 52 ile seçilmiş cumhurbaşkanına idam) başlığını attılar, üzerine de benim resmimi koydular. Bir de kurnazlık yapıyorlar. ‘Biz böyle bir şey yapmadık’. Dürüst olun dürüst. Adam gibi adam olun” diyen konuştu.

Bu ittifak aslında yeni değil

Seçimlere gidilirken paralel örgüt liderliğinde kurulan ittifakın aslında ilk baştan beri var olduğunu anlatan Erdoğan şöyle devam etti: “Ama ilk defa bu kadar genişledi. Bölücü örgüt ile Paralel örgüt bir oldu. Yanlarına Ermeni lobisini, New York Times gazetesini de aldı. Türkiye’de siyaseti dizayn etmeye çalıştılar. Siyaset mühendisliği ana muhalefetin genlerinde zaten var. Milliyetçi olduğu iddiasındaki parti de geçmişine ve tabanına ihanet pahasına bu ittifakta yerini aldı. Kendisine prens olarak da bölücü örgütün güdümündeki partiyi seçtiler. Hep birlikte çalışıyorlar.”

Bir popstar çıkardılar...

HDP Eş Başkanı’nın bir TV kanalında saz çalarak türkü söylediğini hatırlatan şöyle devam etti: “Bir popstar çıkardılar. İyi saz çalıyormuş, sesi de güzelmiş öyle diyorlar. Hayırlı olsun. 6-8 Ekim olaylarında milleti sokağa döküp 50 kişinin ölümüne sebep olan bu değil miydi? Bir yandan da milleti tehdit etmekten geri durmuyorlar. Neymiş efendim, bölücü örgütün ve Paralel Yapı’nın desteklediği parti barajı aşamazsa kriz çıkarmış, erken seçime gidilirmiş. Kim söylüyor bunu, bir yanda milliyetçi olduğu iddiasındaki partinin genel başkanı söylüyor. Bunu nasıl söylersin? Bu ülkenin güvenlik güçlerini tepeden tırnağa nasıl yok farzedersin. Bu ülkede hukuka, yasalara ters hareket eden gerekli muameleyi görür.”

7 Haziran’da hesap görülür

CHP ve HDP’nin Diyanet’i kapatmak istediğini belirten Erdoğan “Milletimizin bunlardan sorulacak çok hesabı var. Milletimizin Diyanet İşleri Başkanlığımızı, İmam hatip okullarını kapatmak isteyenlerden sorulacak hesabı var. Din derslerini kaldırmak isteyenlerden sorulacak hesabı var. ‘Taksim Kabe’mizdir’, ‘Kabe Arap’ın olsun, bize Çankaya yeter’ diyenlerden sorulacak hesabı var. Milletimizin istikrar ve güven ortamına kast edenlerden sorulacak hesabı var. 7 Haziran bu hesabın görüleceği gündür” diye konuştu.

Bunlar ‘aydın’ değil karanlık

200 yazar ve aydının imzaladığı HDP deklerasyonunu da eleştiren Erdoğan, şöyle konuştu: “Sözüm ona ‘aydın’ kisvesi altında 200 kişi bir araya gelmiş bildiri yayınlamış. Onların da derdi eş başkanların partisinin barajı geçmesi. Bizi de vesayet rejimi oluşturmakla suçluyorlar. Biz vesayet rejimini 27 Mayıs’tan 12 Eylül’den, 28 Şubat’tan, 27 Nisan bildirisinin okunduğu zamandan biliriz. Biz vesayetle çarpışa çarpışa bugünlere geldik. Bugün illa bir vesayet arayacaklarsa gitsinler arkasında durdukları yere baksınlar. Vesayete niyetlenmek ‘Van’da bilboardlara kan akan musluk resimleri asmaktır. Bölgenin her yerinde vatandaşlarımızı kendilerine oy vermeleri için tehdit etmektir. Diyarbakır’da 3. kattan atılan, bıçaklanarak otomobille üzerinden geçilen Yasin Börü’nün katline ses çıkarmamaktır. Bu sözde aydınların 6-8 Ekim olaylarında öldürülen 50 kişi için bildiri yayınladıklarını duydunuz mu? Ne aydını, bunlar karanlık. Bunların hiçbir milli meselesi yok. Bunlar her zaman milletin karşısında oldular” dedi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler