YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir an önce yeni hükümet kurulmalıdır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YTB’nin düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet töreninde konuştu. Erdoğan, "Devlette devamlılık esastır" dedi ve yeni hükümetin bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir an önce yeni hükümet kurulmalıdır
11 Haziran 2015 / 13:20 Güncelleme: 11 Haziran 2015 / 13:36

"Bu yıl mezun olacak öğrencilerle birlikte Türkiye’den mezun olan uluslararası sayısı 60 bine ulaşıyor" diye konuşan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

MİLLET TEK PARTİ İKTİDARI İSTEMEDİ

Ortaya çıkan sonuç milletin iradesidir, herkes milletin takdirine saygı göstermek zorundadır. Seçim sonuçları milletimizin tek bir partinin iktidara gelmesine imkan sağlamayan bir siyasi tablo takdir ettiğini gösteriyor. Bu tabloyu siyasi partilerin hepsinin de doğru şekilde okumasını temenni ediyorum.

KRİZ VE KAOS UMUDUNDA OLANLAR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYACAK

Meclis'te temsil edilen partilerin, anayasada ve kanunlarda belirtilen sınırlar çerçevesinde tercihlerini krizden değil çözümden yana kullanacaklarına inanıyorum. Umutlarını, Türkiye'nin bir kriz ve kaos ortamına girmesine bağlamış olan tüm odaklar, inşallah bir kez daha hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Zekat, sadaka verdikçe artar bunu unutmayın. Eğittikçe, verdikçe bunun bereketi fazlasıyla artar. 12 yıl önce 45 milyon dolar dünyadaki en az gelişmiş ülkelere yardım eden Türkiye bugün 4,5 milyar dolar yardım ediyorsa verdikçe arttı, verdikçe arttı azalmadı. Biz Türkiye olarak sizleri hiçbir zaman unutmayacağız sizler de bizleri unutmayın. Karşılıklı olarak sevgi, saygı, işbirliği ve ortak gelecek tasavvuru olarak inandığım etkileşimin hayırlı sonuçlara vesile olacağına inanıyorum.

HESABINI VEREMEZLER

Türkiye'yi hükümetsiz, Türkiye'yi başsız bırakan, egolarına mahkum olanlar ne tarihe ne de milletimize bunun hesabını veremezler. Anayasal, yasal süreç içerisinde herkes egolarını bir kenara koyup, bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı ve kaldığımız yerden 'devlette devamlılık esastır' anlayışıyla bu süreç devam etmelidir. Siyasi alanda yaşanan hiçbir gelişmenin kazanımları tehdit edecek boyuta ulaşmasına izin veremeyiz. Bu bizim 78 milyon insanımızın her birine karşı sorumluluğumuzun gereğidir. Asla kimse, hangi siyasi olursa olsun, 'ben' deme hakkına sahip değildir, 'biz' demek zorundayız.

"HİÇBİR ZAMAN İNSANLARIN DERİSİNİN RENGİNE, KONUŞTUĞU DİLE BAKMADIK"

Bizim milletimiz en güçlü devletlerine sahip olduğu halde geçmişinde sömürgecilik ayrımı olmayan belki de tek toplumdur. Bugün de dış politikamızın ana ekseninde dünyamızın neresinde mağdur, mazlum varsa ona el uzatıyoruz. Biz ülke ve millet olarak hiçbir zaman insanları derisinin rengine, yaşadığı yere, konuştuğu dile göre ayırt etmedik ve etmeyiz. Geçtiğimiz 12 yılda 193'e çıkan üniversite sayımız, 800 bine ulaşmış öğrenci kapasitemiz ile bu alanda önemli hamle gerçekleştirdik.

"GECE UZAYDAN BAKILDIĞINDA BİR TARAF IŞIL IŞIL PARLARKEN..."

Sömürgecilik ve kölelik şekil değiştirerek ama aynı mantıkla etkinliğini sürdürüyor. Batı’da israfedilen gıdanın Afrika’daki bütün aç insanları doyurabilecek seviyeye ulaştığı sistemi kabul etmek mümkün değildir. Gece uzaydan bakıldığında kimi yerler ışıl ışıl yanarken diğer yerler karanlığa boğulmuşsa sorun vardır demektir. Dünyadaki 6 milyar insanın sadece 1 milyar insanın refahı için çalıştığı bir sistem çökmeye mahkumdur. Batı’yı görüyoruz onlar Akdeniz’de Ege’de boğulmaya mahkum ediyor. Biz bunu kabul etmeyiz. Biz coğrafyanın ve tarihin üzerimize yüklediği sorumluluğu yerine getiriyoruz.

 

 // Rüya
Allah seni basimizdan eksik etmesin...
11 Haziran 2015 19:28
 // Ömer Öztürk
Adamın dibi sin sen sayın Cumhur başkanı m...
11 Haziran 2015 15:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler