YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bıçak kemiğe dayandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye müsamahakar ülkedir ama bıçak kemiğe dayandı" ifadelerini kullandı. Erdoğan, terör örgütü mensubu gibi hareket eden milletvekilleri konusunda Meclis'in ve yargının harekete geçmesi gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bıçak kemiğe dayandı
06 Ocak 2016 / 13:51 Güncelleme: 06 Ocak 2016 / 15:34

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladığı muhtarlara hitap etti.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"HEDEFLERİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Operasyonlarda 3 binden fazla terörist etkisiz hale getirildi.

Ne bölgemizde oynanan oyunlar, ne de içimizde canlandırılan fitneler bizi yolumuzdan alıkoyamayacak. Şu ülke bize karşıymış, şu güç bizim aleyhimizdeymiş. Bunlar hiç önemli değil. Vatan toprağının bir karışını vermeyiz, hedeflerimizden vazgeçmeyiz.

Hendek kazan teröristleri arkadaş olarak gören bir ana muhalefetimiz var. Terörün, terör örgütünün ya yanında olursunuz ya da karşısında olursunuz. Bu işin ortası asla olamaz. Ana muhalefet partisine oy veren yüzde 25'in, bu partinin terör örgütüyle aynı çizgiye gelmesinden rahatsız olduğundan eminim.

Yaşanan hadiselerin, bölge insanının hakkıyla, talepleriyle bir ilgisinin olmadığı artık açık ve net şekilde görülmüştür. O evleri yakılan, yıkılan o insanlar Kürt değil mi? Bu kar kışta, o insanların evini barkını terk ederek başka illere veya akrabalarına gitmesi zulüm değil mi? Bu zulmü yapan bölücü terör örgütü ve onun temsilcisi konumunda olan siyasiler, bunun hesabını ne bu dünyada ne de ebedi alemde verebilirler.

KİMSE BUNU YUTTURMAYA KALKMASIN

Türkiye'de Kürt sorunu değil, terör sorunu vardır. Kimse bize bunu yutturmaya kalkmasın. Türkiye'de tüm etnik unsurların hepsinin kendine has sorunları vardır, başımız gözümüz üstüne hep biz bu sorunları gidermeye çalışmışızdır. Ama Türkiye'de yatıp kalkıp, Kürt sorunu Kürt sorunu... Bunu yutturamazsınız. Biz biliyorsunuz, 2005'teki konuşmamızda bunu kapattık. Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır.

Bizim gözümüzde hendeği kazanla, hendeği savunanın, bombayı kullananla onu savunanın hiçbir farkı yoktur.

BUNU ADI SİYASET DEĞİL İHANET

Türkiyelileşmek iddiasıyla yola çıkıp varlıklarını hendeklere endeksleyenlerin, Kandil'in şamar oğlanına dönenlerin durumunu hep birlikte ibretle takip ediyoruz. Kürt kardeşlerimin adını istismar ederek bu ülkeye ve bu millete husumet besleyen kim varsa onun eteğinin altına girmenin adı siyaset değil, ihanettir. En başta Kürt kardeşlerime ihanettir. Kürt kardeşlerim bu milletin ayrılmaz bir parçasıdır. Bunun adı siyaset değil, ihanettir. Dünyanın hiçbir yerinde kendi ülkesine karşı bu derece aleni cephe alıp da varlığına izin verilen bir siyaset anlayışı yoktur.

ARTIK BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Bu oyun bin yıllık hesaplaşmanın yeni bir tezahüründen başka bir şey değildir. Terör örgütü de sırtını ona dayanan parti de bölgede hesabı ve çıkarı olan güçlerin oyuncağı haline dönüşmüş birer kukladan ibarettir.

Türkiye gereğinden fazla müsamahakar bir ülkedir ama artık bıçak kemiğe dayandı. Şu anda yargılanıyorlar, yargılananların sayısı daha da artacak.

Terör örgütleri mensupları için hukuk neyi emrediyorsa, bu kişiler için de aynı hukuk işletilmelidir. Prensip olarak siyasi partilerin kapatılmasına karşıyım ancak bedelini şahıslar ödemelidir. Kamu kurumları içinde görev yapanlardan terörün yanında yer alanlar için aynı işlemler yapılmalı.
Terör örgütü mensubu gibi hareket eden milletvekilleri konusunda Meclis'in ve yargının harekete geçmesi şarttır, diye düşünüyorum. Aynı şekilde milletin kendisine hizmet için emanet ettiği imkanları terör örgütünün emrine sunan belediye başkanları konusunda da meclis üyeleri konusunda da İçişleri Bakanlığı ve yargının harekete geçmesi gerekiyor ve geçtiklerini de biliyorum.

KENDİ ÜLKELERİNİN MARKALARINI DA İSTEMİYORLAR

Geçenlerde Hitler örneği vermiştim. İşin başını sonunu bilmeyenler bunu çarpıttı. Almanya parlamenter sistemle yönetiliyordu ama bunun gibi Hitler gibi bir diktatör ülkenin başına musallat oldu.

Aynı şekilde Fransa parlamenter sistemde bulamadığı istikrarı, yarı başkanlık sisteminde yakaladı. Bunu söyledim. Ben, Türkiye biçimi başkanlık sistemi dedim, başladılar saldırmaya. Bunlar kendi ülkelerinin markasını da istemiyorlar. Mecbur muyuz, Amerikan sistemi, Fransız sistemi, şu veya bu sistemi söylemeye. Biz hepsinden alır, balımızı yapar, milletimize sunarız.
Krizlere çanak tutan mevcut sitemin ülkemin faydasına olmadığına inanıyorum.

Merhum Türkeş'in varisleri buna karşı çıkıyor. Demek ki iş, kabir ziyaretiyle bitmiyor. Zihin hazmedilmiş olsa, karşı çıkamazlar. Başkanlık sisteminin altının nasıl doldurulacağına milletçe karar vereceğiz.

İRAN'A SERT TEPKİ

Suudi Arabistan'da alınan bir iç hukuk meselesidir bana göre. Bunun kararı daha önceden verilmiş, bunun adımını Suudi Arabistan bu şekilde atmıştır. Tasvip edip etmemek ayrı konu. Mısır'da bini aşkın insan hakkında idam kararı verildi. Ey dünya, neredesin? Niye bunlarla ilgili konuşmuyorsunuz? Mursi ki, halkının yüzde 52 oyuyla iş başına gelmiş bir Cumhurbaşkanıdır. Tek konuşan biz olduk, çünkü adaletle hükmetmek bizim görevimizde de onun için.

İslam'ı ve Müslümanları böyle bir zilletle karşı karşıya getirenlere Allah ıslah etsin diyoruz. Suriye'de 400 bin insan öldürülüyor, buna sessiz kalanlar şimdi bir kişinin idamıyla ilgili dünyayı ayağa kaldırmaya çalışıyor. 400 bin insan öldürülüyor, oraya her türlü yardımı yapıyorsunuz. Kime, katil Esed'e. Hiçbir zaman kendinizi aklayamazsınız.

ke mal mal ke mal
 // :)
arkadaşlarınla hendek atlamaca oynamaya git hadee...
06 Ocak 2016 Çarşamba 14:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler