YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Barajla tehdit eden bedelini öder"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Arnavutluk ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Barajla tehdit eden bedelini öder"
15 Mayıs 2015 / 03:07 Güncelleme: 15 Mayıs 2015 / 07:40

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin 7 Haziran seçimlerinden tek başına anayasa yapabilecek bir çoğunlukla çıkması halinde Türkiye’de taşların yerine oturacağını söyledi. Erdoğan, “O zaman Başkanlık sistemi için de takvim işlemeye başlar. Bunun takvimi 2019 mu olur daha erken mi olur bilemem” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin istenilen başarıya göstermesi halinde taşların yerine oturacağını söyledi. “O zaman Başkanlık sistemi için takvim işlemeye başlar” dedi.

HDP’nin barajı aşamaması halinde gerilim çıkacağı yönündeki açıklamalar için de sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerilim çıkaran bedelini öder” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk ziyaretenin ardından Türkiye dönüşünde uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın öne çıkan açıklamaları şöyle oldu:

O bölgede teyakkuz halindeyiz

“(HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, ‘baraj altında kalırsak çıkacak olaylarla bağ kurmak doğru olmaz’ sözleri üzerine) “Devlet kendini baraja altına şartlamaz. Yaparsa yanlış yapar. Nerede terör olursa olsun hazır olmak durumundadır. Şu anda da devlet tüm güvenlik güçleriyle, jandarmayı da dahil ediyorum. Güvenlik güçlerini valiler göreve çağırır.  Güneydeki gelişmelerden dolayı zaten bir hazırlık var. Diğer bölgelerde de buna benzer şeylerin olması durumunda gereken yapılır. Barajın altında kalınırsa şunu bunu yaparız diyenler bunun bedelini öder.”

O zaman taşlar yerine oturur

(Seçimlerde AK Parti’nin tek başına iktidarlı çıkması halinde) “Bir kere taşlar yerine oturacaktır. Burayı güvenli liman haline getirmiş olacaktır. Referandum sayısına ulaşırsak başkanlık sistemini takvimine alacaktır AK Parti. Bunun takvimi 2019 mu olur daha mı erken olur bilemem. Böyle bir süreç söz konusu. Tabi bunun artılarını etkilerini 12 yılda çok rahat görüyoruz. Ben koasliyonun bu ülkenin zararına olduğuna inanıyorum. Bu çok açık ve net. Tarihte örnekleri var. Terörle mücadele noktasında da sıkıntılar meydana gelir. Biz gelemeden önce koalisyon hükümet vardı. 5 yıl dayanamadılar. 3.5 yıl yapabildiler. Daha geriye de gidelim. Tek partiden parlamentere çok partili sisteme geçildi. Ortalama 16 ayda bir hükümet değişmiş. Bu durum istikrar olmayınca bu tarz kaoslar olur.”

Kobani Türkiyesiz kurtulamazdı

“Mesud Barzani’nin ‘Türkiye’nin yardımı olmasaydı Kobani kurtulamazdı’  sözleri doğrudur. Türkiye toprakların peşmergenin geçişine açmasaydı girebilecek miydi? Giremeyecekti. Özgür suriye ordusu da aynı durumdaydı. Kobani de kimse kalmamıştı, herkes bizim taraf geçmişti. Şimdi 60 bin kişinin yeniden Kobani’ye geçtiğini arkadaşlar söyledi.”

Bayırbucak Türkmenleri önemli

“Suriye’de Tavrımız belli. Uçuşa yasak bölge güvenli bölge ve eğit donat. ABD sadece eğit donat’a yanaştı. Özellikle Bayırbucak Türkmenleri noktasında buna önem veriyoruz. Buradaki takvimi onların ve bizim görevlendirdiğimiz generaller yürütüyor. Camp David’den sonra nelerle gelirler bilmiyorum.”

Balkanlar da üst akıl var

“Benim Balkanlarda bir şey çok dikkatimi çekiyor. Orada da bir üst akıl var. Malum Bosna Hersek’i baklava dilimine ayırdılar. 8 ayda bir, dönüşümlü olarak bir dönem başkanı Bosna Hersek’e komuta ediyor. Allah rahmet etsin vefatından bir gün önce Aliya’yı (İzzetbegoviç) hastanede ziyaret etmiştim. Bir yurtdışı ziyaretinden dönüyordum. Durumunun ağır olduğunu duyunca ani bir kararla Saraybosna’ya iniş yaptık. Arkadaşları uçakta bırakıp, hastaneye kendisini ziyarete gittim. Kendisiyle biraz hasbihalde bulunduk. Bana, ‘Ben aslında Dayton’ı kabul etmezdim. Ama öyle bir noktadaydık ki dayanma gücümüz kalmamıştı. Kabul etmek zorunda kaldım” demişti. Demek ki aslında Dayton kabul edilebilir bir anlaşma değildi. Çünkü ortada adil bir durum yok. Üst aklın böl parçala yönet yöntemi buralarda da devrede.”

Arnavutluk müftüsü Paralel Yapı'nın adamı

 

“Size ilginç bir şey anlatayım. Malum yapıdan biri zamanında Diyanet İşleri Başkanımıza gelmiş. Paralelin ileri gelenlerinden, şu anda kaçak olan biri... Demiş ki, ‘Normalde biz cami işleriyle uğraşmayız ama, Arnavutluk bir istisna. Burada müftlüğü biz halledeceğiz’... Tabi Mehmet hoca da (Görmez) şaşırmış. ‘Bu benim görevim’ demiş, bana böyle bir şeyi hangi cüretle teklif ediyorsunuz’ diye itiraz etmiş... O zaman ki Arnavutluk yönetimi de, malum yapının telkini neticesinde, Arnavutluk’taki Diyanet İşleri Başkanlığı görevini, Boğaziçi Psikoloji mezunu birine vermiş.  Halen de aynı görevi yapıyor ama Balkanlardaki müftüler tarafından kabul görmüyor.”

Paralel ile mücadele 1 Eylül'den sonra daha da hızlanacak

“Arnavutluktaki paralel yapılanmayı da konuştuk. Cumhurbaşkanı ile de Başbakan ile de konuştuk. Olumlu yaklaştılar. Paralel Yapı’nın Balkanlar’daki merkezi Arnavutluk. Temaslarımızın ardından, Paralel Yapı’nın yurtdışındaki bazı okulları kapanmaya başladı. 1 Eylül’den itibaren hızlanacak. Orada okuyan çocuklar var açıkta kalmaması lazım. Maalesef o ülkelerin devlet erkanının çocukları da var o okullarda. Mülkiyet meselesi dahil,  tüm konular ilgili ülkenin eğitim bakanlığıyla konuşulacak. Gerekiyorsa mülkiyet devr alınacak ya da bu hususta destek vereceğiz. Diyelim öğretmenleri Maarif Vakfı gönderecekse, o ülke de diğer masrafları üstlenecek. Destek gerekiyorsa da destek vereceğiz.”

 

STAR GAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler