YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan Angelina Jolie ile Mardin'de görüştü
Ünlü sinema yıldızı ve BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, Suriye ve Iraklı mültecilerin kampını ziyaret etmek üzere geldiği Mardin'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Angelina Jolie ile Mardin'de görüştü
20 Haziran 2015 / 20:16 Güncelleme: 20 Haziran 2015 / 20:19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasr-ı Nehroz Oteli'nde BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie'yi kabul etti.

2-497.jpg

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Midyat ilçesindeki barınma merkezine yerleştirilen Suriyeli ve Iraklı sığınmacıları ziyaret etmek üzere Mardin'e gelen Jolie ve Guterres'ı valilik girişinde Vali Ömer Faruk Koçak karşıladı. Guterres, valilik şeref defterini imzaladı. Vali Koçak'ın Jolie ve Guterres ile görüşmesi basına kapalı gerçekleşti.

BM YÜKSEK KOMİSERİ: ULUSLARARASI YARDIM ÇAĞRISI YAPIYORUM

BM Yüksek Komiseri Antonio Guterrez ve BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie Mardin temaslarının ardından basın toplantısı düzenledi.

Guterrez'in açıklamalarından satır başları:

Türkiye Cumhuriyeti devletine ve yetkilere teşekkür ediyoruz. Uluslararası toplum çatışmaları sonlandıma konsuunda başarılı olamadı.  BM Güvenlik Konseti gerekli işlevini göremiyor. Yerlerinden edilmiş insanların daha fazla yardıma ihtiyaçları var. Daha kuvvetli uluslararası yardım çağrısı yapıyorum. 

JOLIE: TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Jolie'nin açıklamalarından satır başları:

Bu çerçevede birçok insanın hayatlarından ve insan halklarından mahrum kaldıklarını görmekteyiz. Mülteciler krizi bağlamında daha öncekilerden daha büyük bir kriz söz konusu. En fazla mülteci Türkiye'de. Her zaman bu süreçlere ekonomik olarak bakılmamalı. Yerlerinden edilmiş insanların eğitim ihtiyacı doğalbilmekte. Sadece temel ihtiyaçlarının değil bunun gibi birçok ihtiyaçları olabilmekte.  Mültecilere sahip olması gereken değere ulaşmalarını sağlamalıyız. Onlara bir sorun olarak bakmamalıyız. 

Suriye'de yaşananlar sona ermeli. BM Güvenlik Konseyi'ne çağrıda bulunuyorum, temsilcilerinizi buraya gönderin bu krizin boyutunu kendi gözlerinizle görün. Siyasi bir çözümün gerçekleşmesi için hemen adım atın. Türk halkına, Irak halkına, Ürdün halktına teşekkür etmek istiyorum. Bütün halklara teşekkür etmek istiyorum. Ramazan'ı da tebrik ediyorum, herkesin için mübarek geçmesini diliyorum.  Herkese barış mesajımızı iletiyoruz. 

3-275.jpg

Jolie, Mardin'de kızı Shiloh ile kısa bir şehir turu yaptı. Mardin'in tarihi çarşılarında alışveriş yaparak eşi Brad Pitt'e kehribar tespih aldı. Jolie ayrıca kahve, gümüş kolye, kahve takımı, bakır işlemeli sürahi takımı, şahmeran figürlü tepsi satın aldı. Gezi sırasında kendisine selam vermek üzere yaklaşan bir Mardinli Jolie'nin elini uzatmasıyla birlikte elini öpüp alnına götürdü. Neye uğradığını şaşıran Jolie gülümseyerek yürüyüşüne devam etti.

Jolie daha sonra Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. Jolie'yi belediye ziyaretinde Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk karşıladı. Jolie'ye belediye girişinde yerel kıyafet giymiş küçük bir çocuk çiçek verdi. Jolie ve beraberindeki BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres daha sonra Ahmet Türk'ün makamına geçerek görüşme gerçekleştirdi.

4-151.jpg

Ahmet Türk Jolie'ye gümüş takım hediye etti. Aldığı hediyenin kendisini mutlu ettiğini söyleyen Jolie "Hediyeyi takmak için sabırsızlanıyorum." dedi. Ardından Mardin'deki izlenimlerini paylaşan Jolie, "Çok güzel bir şehir. Bir sürü insanı ve dini hep birlikte görmek çok güzel. Dünyanın önemli bir kısmı burası. Çok tarihi bir yer ve çok sıcak insanlar var." dedi.

Angelına Jolie ziyaretin ardından belediyeden ayrıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler