YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anamuhalefet koltuğu boştur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılışdaroğlu'nun seviyesiz sözlerini ağır ifadelerle eleştirerek "Artık bizim için anamuhalefet partisinin genel başkanlık koltuğu boştur. Bizim için bu zat yok hükmündedir" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anamuhalefet koltuğu boştur
09 Nisan 2016 / 15:11 Güncelleme: 09 Nisan 2016 / 16:46

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytinburnu Belediyesi toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, "PYD'ye terör örgütü demiyorsan o zaman Ankara'daki eylemi de terör saldırısı olarak görmüyorsun demektir. Bu sakat mantığın sonu, Brüksel'deki eylemin, Paris'teki eylemin, yarın Allah göstermesin Londra'daki, New York'taki eylemlerin de terör saldırısı olarak görülmemesine kadar çıkar" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

29 eserin açılışını bugün yapıyoruz. Zeytinburnu Belediyemiz çeşmeleri restore ederek yeniden şehrimize hediye etti. Tabi bir de hizmet binası ile yeni belediye külliyemiz var. Belediye başkanı ve ekibine teşekkür ediyorum. Düşünüyorum 20 yıl önceki Zeytinburnu nerede şimdiki Zeytinburnu nerede? Mesele bir zihniyet değişimiydi. Daha güzel günler var önümüzde. Kararlıyız azimliyiz başaracağız. Burada tarihin kültürün medeniyetin izlerine rastlamadan tek bir adım atamazsınız. Merkez Efendi, Kazlıçeşme'nin eski halini çok iyi biliyoruz. Mazisine sahip çıkmayanının atisi karanlıktır. Bunun için biz geleceğimize sahip çıkıyoruz. Camiler bu topraklara vurulmuş bir mühürdür. Çeşmeleri sadece bir su kaynağı olarak kabul edemeyiz. İşte bugün restorasyonu sonrası açılışını yaptığımız cami ve tarihi eserlere sadece taş bina olarak bakanın gönül gözü kapalıdır. Burada bir medeniyetin ihyası gerçekleştiriliyor.

2003 yılından bugüne kadar sadece Vakıflar Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla ülke genelinde 4 bin 500 tarihi eserin restorasyonu gerçekleştirildi. Eskiden yılda 5-10 restorasyon yapılırken biz bunu yılda 500'e kadar çıkardık. Sadece yurtiçinde değil yurtdışında da TİKA ve Diyanet Vakfı gibi kurumlarımız aracılığıyla ecdadımızın emanetlerine sahip çıkıyoruz.

İstanbul'un sadece raylı sistemine 15 kat trilyon yatırım yaptık. Köprüler, yollar inşa ettik. Marmaray gibi asrın projesini yaptık. Avrasya Tüneli'nde sona geliniyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü 26 Ağustos'a kadar bitirip açılışını yapmak istiyoruz.

ABD'de Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezinin açılışını yaptık. Hamdolsun, adeta bizim için gurur abidesi oldu. O açılışa Kanada'dan arabalarıyla yola çıkıp, 12 saatlik mesafeden gelen kardeşlerimizi gördüm. Çok daha anlamlısı, orası artık ABD'deki dünya Müslümanlarının bir merkezi haline geldi.

Dünya 5'ten büyüktür. Dünyada 196 ülkenin kaderini BM Güvenlik Konseyindeki 5 tane daimi üyenin iki dudakları arasına mahkum edemeyiz. O, 1. Dünya Savaşı'nın şartlarıydı. Artık BM'nin şu andaki işleyişinin reforme edilmesi lazım ve bu 5 ülke içinde bir tane Müslüman ülke yok, tamamı Hristiyan, gayrimüslim. Bunlardan oluşuyor. Nedir bu yaklaşım? Adil mi? Değil. Adil bir dünya arıyoruz, adil bir dünya için mücadele ediyoruz.

Terör ve teröristin iyisi kötüsü olmaz hepsi ile mücadele edilmelidir diyoruz. Dünyanın bir yanında insan açken diğer yanında israf kabul edilemez diyoruz. Temel hak ve özgürlükler sadece bir kesimin değil herkesin hakkıdır diyoruz. Tarihin bize yüklediği sorumluluk neticesinde davet ediyoruz. Dünyanın anlı şanlı ülkeleri kimi açıktan kimi saklıdan terör örgütlerinin sağında solunda duruyor.
Biz de bunlara diyoruz ki 'Sizin yardım ettiğiniz örgüt, terör örgütü.' Ha PKK, ha PYD, ha DHKP-C, farkı yok. Bunlar aynı gövdenin dalları. Kök aynı, gövde aynıyken dal farklı diye nasıl 'bu diğeri gibi değil, terör örgütü sayılmaz' dersin. İşte, Ankara'da canlı bomba eylemi yapıp masum insanları katleden teröristin resmini, sizin yere göğe sığdıramadığınız o örgüt poster yapıp kendi kontrolündeki yerlerde duvarlara asıyor. PYD'ye terör örgütü demiyorsan o zaman Ankara'daki eylemi de terör saldırısı olarak görmüyorsun demektir. Bu sakat mantığın sonu, Brüksel'deki eylemin, Paris'teki eylemin, yarın Allah göstermesin Londra'daki, New York'taki eylemlerin de terör saldırısı olarak görülmemesine kadar çıkar. Hani terörle ortak mücadele içindeydik? Biz daha kimin terör örgütü olduğu konusunda anlaşamıyorsak ortak mücadeleyi nasıl vereceğiz?

Bugüne kadar terörün, kısır siyasi çekişmelerin, muhalefetin vizyonsuzluğunun, çapsızlığının önümüzde bir engel olmasına izin vermedik, vermeyeceğiz. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda ülkemiz, dünyanın en gelişmiş 10 ülkesinden inşallah biri olacaktır. Gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Enflasyonda, üretimde, istihdamda umut verici rakamlar ardı ardına açıklanıyor.

Türkiye tarihinin en önemli terörle mücadelesini sürdürüyor. İlçelerimizi bir bir terörden temizliyoruz. Bu operasyonlarda terör örgütü çok büyük kayıplar verdi vermeye de devem ediyor. Tabi bizim de şehitlerimiz ve yaralılarımız var. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet yakınlarına ve milletimize başsağlığı diyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Bizim Rabiamız var, birincisi tek millet, iki tek bayrak, tek vatan, tek devlet...

Birileri var ki, edepsizlik ve pişkinlikleriyle milletimizle alay ediyor. Ben bundan hicap duyuyorum. İnsanlara, bir hanfendiye hakaret edilmesi, alçakça saldırılması karşısında susamayız. Biz haksızlık karşısında susanın dilsiz şeytan olduğuna inanıyoruz. Meselenin cumhurbaşkanlığının tarafsızlığıyla ilgisi yoktur. Onu muhatap almak bizi de insanlığımızı da sorgulayacak duruma getirir. Onların sınırları olmayabilir ama bizim var. Artık bizim için anamuhalefet partisinin genel başkanlık koltuğu boştur. Bizim için bu zat yok hükmündedir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler