YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz'de insanlık boğuldu
B20 Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akdeniz'deki mülteci faciası ile ilgili ''Akdeniz'de boğulan 3 yaşındaki çocuğun vebali Avrupa'nın üzerindedir. Akdeniz'de boğulan aslında insanlığımızdır'' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz'de insanlık boğuldu
03 Eylül 2015 / 14:12 Güncelleme: 03 Eylül 2015 / 15:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan B20 Zirvesi'nin açılışında konuştu. Avrupa'nın mülteci politikasını eleştiren Edoğan; " Akdeniz'de boğulan sadece mülteciler değil, insanlıktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Akdeniz'de boğulan sadece mülteciler değil, insanlıktır

"Ekonominin en önemli tehditi terördür. Küresel terör sadece ortadoğu bölgesinin değil, tüm dünyayı tehdit ediyor. Ülke sınırımızda yaşanan savaşlar ve dram malum... Burada yaşananlar Avrupa tarafından görmezden geliniyor. Dünyanın en kadim medeniyetlerine beşiklik eden Akdeniz'i mülteciler için bir mezara dönüştüren Avrupa ülkeleri, hayatını kaybeden her mültecinin vebaline ortaktır. Akdeniz'de batan bir botta, mültecileri taşıyan bir botta ölen 3 yaşındaki bir yavru bizim sahillerimize vuruyor. Bizim sahillerimizdeki bu 3 yaşındaki yavrunun hesabını tüm insanlık vermeyecek mi "

Avrupa, sorunu ülkemize yüklüyor

"Avrupa'nın tamamı 200 bin mülteciyi kabul etmezken biz 2 milyon insanı kabul ettik. Tüm dünyanın ortak sorunu olan bu durumun sadece ülkemize yüklenmesini hakkaniyete uygun görmüyorum. Avrupa'yı bu konulara duyarlı olmaya davet ediyorum"

BM sistemi çökmüştür

"İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra tesis edilen küresel güvenlik sistemi işlemiyor. Bu sistemin en önemli unsuru olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daima üyesi olan 5 ülkenin çıkarları dışında hiçbir konuya, hiçbir soruna eğilmeyen bir yapı haline dönüşmüştür. Bunun için biz 'dünya beşten büyüktür' diyoruz. '196 tane, 200'e yakın ülkenin kaderi bu beş tane ülkenin içinden bir tanesinin iki dudağı arasına mahkum edilemez' diyoruz. Öyleyse bunları birilerinin söylemesi lazım. Erdoğan söylediği için dünya medyası tarafından her zaman 'kötü' olarak lanse ediliyor. Varın kötü lanse edin. Ben hakkı hayatım boyunca söylemeye devam edeceğim."

Teröre karşı birlikte olalım

"Terör ateşinin ilk olarak nerede alev alırsa alsın, sonunda mutlaka tüm dünyayı yakıp kavuran bir felakete dönüşeceği asla unutulmamalıdır. Terörle mücadele konusunda Batı başta olmak üzere tüm dünyayı hassas olmaya, işbirliği yapmaya davet ediyorum."

 

Bu kadar insan
 // mustafa
Belki yanlış belki doğru düşünüyorum. ama sadece bence bu kadar insanın ölmesindense bu kadar insanin yerinden yurdundan olmasından sa .bu kadar insanın savaşta ölmesindense keşke Esad yerinde kalsa idide bunlar bu şekilde olmasa idi. tabiiki bir ilahi takdir var. Ama bize düşen bu kadar insanın bu şekilde yaşamaya mağruz bırakılmasını engellemek ve bu öngörmekti. Buna sebep olanlar birazda bizim devletimiz bu kadar günaha ortak olduk vesselâm....
03 Eylül 2015 18:52
 // Rasim DUMAN
Konus Reisim, hicbir tereddut, suphe ve endisen olmasin ki, HAK (C.C.)' da bu aziz millet te yanindadir. Dualarimiz seninle....
03 Eylül 2015 14:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler