YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya’da
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya’da
28 Ocak 2014 21:12
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalyan mevkidaşı Giorgio Napolitano’nun daveti üzerine 4 gün boyunca resmi temaslarda bulunacağı İtalya’ya geldi.

Roma Ciampino Askeri Havaalanı’na TSİ 19.30’da inen Cumhurbaşkanı Gül’ü, İtalya Eğitim, Yüksek Öğrenim ve Araştırma Bakanı Maria Chiara Carrozza, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Büyükelçi Stefano Ronca ve Hava Kuvvetleri Roma Garnizon Komutanı’nın yanı sıra Roma Büyükelçisi Hakkı Akil ve eşi İnci Akil, Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy ve eşi Belkıs Gürsoy, İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante ve eşi Barbara Marengo ile Roma Büyükelçiliği mensupları karşıladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, ziyareti kapsamında muhataplarıyla yapacağı görüşmelerde, başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkiler tüm veçheleriyle ele alınacak, güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. 2014 yılının ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olan İtalya’daki tüm temaslarda, Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin hususlar ana gündem maddeleri arasında yer alacak.

Ziyareti sırasında Türk ve İtalyan işadamlarını bir çalışma kahvaltısında kabul edecek olan Gül, daha sonra Türkiye-İtalya İş Forumu’nun açılışında Türk ve İtalyan işadamlarına hitap edecek. Gül, ziyaretleri vesilesiyle ayrıca, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Roma şubesinin resmi açılışını gerçekleştirecek, Floransa’da da temas ve incelemelerde bulunacak.

Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyareti, Türkiye ve İtalya arasındaki dostane ilişkiler ile yoğun işbirliğinin her alanda pekiştirilmesine vesile olacak.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yarın İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'de resmi karşılama töreni ardından kabul edilecek.

Gül’e İtalya ziyaretinde, eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra pek çok iş adamı ve gazeteci eşlik ediyor.Öte yandan A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim de Cumhurbaşkanı Gül’ün heyetiyle birlikte İtalya’ya geldi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler