YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti darbe girişimine tepki gösterdi
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti darbe girişimine tepki gösterdi
17 Temmuz 2016 03:49
ÇGC Yönetim Kurulu: "Hukuk devleti Türkiye'de nereden gelirse gelsin, her türlü darbeye karşıyız" dedi

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterdi.

Cemiyetin yönetim kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntılara rağmen, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terörle yoğun mücadelede verdiği ancak birçok üst rütbeli subayın koordinasyonunda gerçekleştirilmek istenen darbe girişiminin ülkede büyük zarara yol açtığı bildirildi.

Girişim sırasında askerlerin şehit olmasının yanı sıra birçok devlet kurumunun zarar gördüğü belirtilen açıklamada, "Askeri darbeler ülkemize bugüne kadar büyük zarar vermiş ve ülke huzurunu bozduğu gibi ekonomimizi de olumsuz etkilemiştir." ifadelerine yer verildi.

Bu girişimi kabul etmenin mümkün olmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Demokrasilerde iktidarları halkın oyları belirler ancak toplumun tasvip etmediği bu tür şaibeli darbeler sempati yerine antipati yaratır. Türk halkı demokrasiyi özümsemiş ve kabul etmiştir. Darbelerle iş başına gelmek isteyenlere bugüne kadar prim verilmemiştir.

Halkımızın genelinde bir sağduyu hakimken, hiçbir suçu, günahı olmadığı halde üstlerinden aldıkları emir gereği sokağa çıkan rütbesiz erlerin katledilmesi de ayrı trajedidir. Demokratik, laik,sosyal hukuk devletinde iktidarların darbe ile değiştirilmek istenmesi, evrensel insan haklarına da aykırıdır. 

Hukuk devleti Türkiye'de nereden gelirse gelsin, her türlü darbeye karşıyız. Darbeler Türkiye’nin kaderi olmamalıdır.Darbe girişimi sırasında Yeni Şafak gazetesi foto muhabiri Mustafa Cambaz hayatını kaybetmiş, birçok meslektaşımız da darbedilmiş, gazete ve televizyon binaları işgal edilerek yayınlar durdurulmuştur.

Bu olaylarda canını kaybeden meslektaşımız ve şehitlerimizi rahmetle anıyor, yaralı vatandaşlarımıza şifalar diliyoruz."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler