YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çukurca baskınında yeni iddia
Çukurca baskınında yeni iddia
26 Temmuz 2010 09:45
Çukurca'da 6 askerin şehit olduğu baskın sonrası ihmal iddialarına her geçen gün yenileri ekleniyor.

Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Hantepe'de konuşlu askerî birliğe düzenlenen ve 6 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili çarpıcı bir bilgi ortaya çıktı.

HERONLAR SALDIRIDAN 15 DAKİKA ÖNCE UYARMIŞ

Zaman gazetesi olayla ilgili yeni iddiaları gündeme getirdi. Habere göre istihbarat birimlerinin 10 gün önce uyardığı baskın adeta göz göre göre gelmiş. Bölgede faaliyet gösteren Heronların, saldırıdan 15 dakika önce PKK'lı grubu tespit ettiği belirtiliyor. "Bir grup sızma var." diyerek Hantepe'yi uyaran Batman'daki Heronları takip merkezinin sorumlusuna, "Sorun yok, her şey kontrolümüzde." karşılığı verilmiş.

3 GÜN BOYUNCA 3 DOÇKA ATEŞ AÇMIŞ

İhmal iddialarını güçlendiren çarpıcı bir bilgi de, bölgenin hemen karşısındaki PKK'nın Zap kampından gelen teröristlerin günler süren lojistik yığınağıyla ilgili. Katırlarla bölgeye yığınak yapan teröristler, Hantepe'nin karşısındaki hâkim tepelere 3 adet Doçka (uçaksavar) yerleştirmiş. Sadece gövde ve namlu ağırlığı 35 kilogram olan, üstüne monte edildiği ayakların 157 kilogram geldiği Doçkaların elde taşınması imkânsız. Hâkim tepelerde kayalıkların arasına kurulan 2 km menzilli Doçkaların, saldırının ardından 3 gün boyunca atış yaptığı ve imha edilemediği ileri sürülüyor. Kayalıkların arasına yerleştirilen Doçkaların Kobra helikopterler ve F-16 savaş uçaklarına 3 gün boyunca ateş etmeye devam ettiği belirtiliyor.

ASKERİ BİRLİKTEN TERMAL KAMERA GÖTÜRDÜLER

19 Temmuz gecesi 02.00 sularında, Kuzey Irak sınırındaki Çukurca'ya bağlı Kavşak-Uzundere bölgesi arasındaki Hantepe'ye saldıran yaklaşık 40 kişilik PKK'lı grubun Heronlar tarafından tespit edildiği iddia ediliyor. Uyarıdan yaklaşık 15 dakika sonra, komando birliğinin üs bölgelerindeki mevzilere önce el bombasıyla saldıran teröristler, ardından Doçkalar ve uzun namlulu silahlarla bölgeyi ateş altına aldı. Dokça ve roketatar kullanan teröristlerin, bazı mevzilere girerek, askerî birliğe ait birtakım silah ve mühimmatı götürdüğü belirtiliyor. Teröristlerin yanlarına alarak Kuzey Irak'a götürdükleri silah ve malzemeler arasında, termal silah, havan ve termal kamera da bulunuyor. Saldırıdan sonraki ilk yardımın yaklaşık 2,5 saat sonra geldiği; ancak helikopterlerin Doçka tehdidi sebebiyle istenilen faydayı sağlayamadığı kaydediliyor. Doçkalar tarafından desteklenen terörist grubun, öldürülen PKK'lıların cesetlerini yanlarına alarak Kuzey Irak'a geçtikleri kaydediliyor.

GÜNDEMDEKİ GENERAL GÜRBÜZ KAYA

Baskının yapıldığı bölgenin sorumlusu olan Tümgeneral Gürbüz Kaya, Gediktepe saldırısından sonra Başbakan Tayyip Erdoğan'a verdiği brifingde, teröristleri çoban sandıklarını söylemişti. Balyoz iddianamesini kabul eden İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tutuklama kararı verdiği kişiler arasında Tümgeneral Kaya da var. Kaya'nın ismi ilk kez Hakkâri Çukurca'da patlayan ve daha sonra TSK'ya ait olduğu ortaya çıkan mayınlarla gündeme gelmişti. Patlamanın ardından internete düşen ses kaydında, döşenen mayınların açıklamaların aksine terör örgütüne değil, TSK'ya ait olduğu belirtiliyordu. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler