YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çubuklu'ya ağır suçlama
Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, Albay Zeki Üçok'un başını çektği 'sahte çürük raporu çetesi'yle ilgili soruşturmada delilleri gizlemekle suçlandı.
Çubuklu'ya ağır suçlama
11 Haziran 2010 / 07:12 Güncelleme: 11 Haziran 2010 / 08:12

İddianamede örgütün Ankara sorumlusunun Fehmi Suna olduğu belirtildi. Ankara'da ofisi bulunan Astsubay Erdem Kılıç ve İstanbul Anadolu yakası bölge sorumlusu Murat Tugay Tepe'nin hayat kadını işlerine baktığı, Tahir Mete Turan'ın asker ve emniyet yetkililerine kadın ayarlama işi ile uğraştığı belirtildi. Emniyet Müdürü Cemal Keskin'in emniyet işlerinden sorumlu olduğu anlatıldı.

SES KAYITLARI HATIRLATILDI

İddianamede savcı Usta'nın soruşturma kapsamında çağırılmasına rağmen ifadeye gelmeyen Genelkurmay Hukuk Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve Genel Kurmay Adli Müşavirliği ile ilgili tespitleri dikkat çekti. İddianamenin takipsizlik kararı verilen şüpheliler ile ilgili bölümünde Ahmet Zeki Üçok'un iş yerinde el konulan bilgisayarlar ve dijital veri taşıyıcılarında bilirkişi incelemesi sürerken, bazı internet sitelerinde yayınlanan ve Hıfzı Çubuklu'ya ait olduğu öne sürülen ses kaydı hatırlatıldı. Savcı Usta, ses kaydını ihbar kabul ederek yayınlanmasının harekete geçtiklerini ve yeni bir bilirkişi incelemesi başlatılarak, askeri nitelikli belgelerin yeniden ayrılması çalışmasına başlandığını belirtti. İnceleme sonucu hazırlana raporda, 397 adet dosyanın soruşturma makamına hiç gönderilmediği, 10 adet dosyanın da askeri belge şeklinde ayrıldığının ancak bu kapsamda olmadığı vurgulandı. Takipsizlik kararında su dosyaların bir kısmının Karargah Evleri yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamıyla ilgili çok önemli bilgiler olduğu belirtildi.

BELGELERİ GÖNDERMEDİ

Kararda Askeri Savcılık'taki dosyalar ve işlemler üzerinde hiçbir denetim, gözetim, inceleme ve soruşturma yetkileri bulunmadığı halde, Milli Savunma Bakanlığı'nda görevli Albay Ahmet Neşet Uncu ile Genel Kurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu'nun tamamen keyfi davranıp bir kısım dosyaların İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilip gönderilmeyeceği noktasında ayrıştırma yaparak, hiyerarşik bakımdan üstünlüklerini de kullanarak şüpheli Askeri Savcılara da bu yönde emir ve talimat vererek delillerin gizlenmesi yönünde hareket ettikleri belirtildi.

 

Kararı bakanlık verecek

Soruşturma kapsamında 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağrılan ancak gelmeyen Hıfzı Çubuklu hakkındaki soruşturma dosyası ayrılarak Milli Savunma Bakanlığı'na gönderildi. Çubuklu'nun Genelkurmay Adli Müşaviri olması nedeniyle hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmayacağına Milli Savunma Bakanlığı yaptığı incelemenin ardından karar verecek. Öte yandan Çubuklu'nun iddianamede hiç adının geçmemesi de dikkat çekti. Ancak, soruşturma kapsamında haklarında ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verilen bazı kişilerle ilgili anlatımlı kararda, Çubuklu için 'şüpheli' denilerek, önemli iddialarda bulunuldu. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler