YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çubuk'çu son noktayı koydu
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, domuz gribi salgını nedeniyle Türkiye'deki tüm okulların tatil olması gibi bir düşüncelerinin olmadığını, Sağlık Bakanlığı'ndan talep gelmesi halinde durumu değerlendirebileceklerini söyledi.
Çubuk'çu son noktayı koydu
18 Kasım 2009 / 21:54 Güncelleme: 18 Kasım 2009 / 22:14

Bakan Çubukçu, bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Niğde'de ilk olarak Vali Alim Barut'u makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını da cevaplayan Bakan Çubukçu, domuz gribi nedeniyle Türkiye genelinde okulların tatil edilmesi veya yarıyıl tatilinin erkene alınması gibi bir durumun söz konusu olup olmadığı sorularına, "Bu konuda hem il pandemi kurulları, hem de il valileri ile Ankara'da bizim kurduğumuz Sağlık Kriz Merkezi olarak Sağlık Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Tüm Türkiye'deki okullardaki durumları değerlendiriyoruz. Pandemi kurulları gerekli gördüğünde tatil kararını veriyoruz." dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın okulların tatil olacağı yönünde bir açıklaması bulunmadığını hatırlatan Bakan Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu tatil söylentileri ve beklentileri çocuklar üzerinde de psikolojik olarak etki yapmaktadır. Hem eğitimden kopuyorlar, hem de eğitim konsantrasyonlarını bozuyorlar. Biz Sağlık Bakanlığı'nın önerisi doğrultusunda hastalığın yayılma hızına göre bazı illerde okulları tatil ediyoruz. Bir hafta 3 gün aralıklarla. Şu anda hastalığın hiç görülmediği iller var. Toplam 16 ilde yaygın olarak görülüyor hastalık. Bu konuda gereken tedbirleri o iller için alıyoruz." şeklinde konuştu.

Şu anda Türkiye genelinde bir tatil düşüncelerinin olmadığını dile getiren Bakan Çubukçu, "Ama konu sağlıkla ilgili olması durumunda Sağlık Bakanlığı bizden talep ederse, oturur değerlendirir, karar veririz. Yarıyıl tatilinin erkene alınması konusunda da bir çalışmamız yok. Olabilirde olmaya bilirde. Bunların hepsi imkan dahilinde. Ama şu anda yarıyılın erkene alınması veya Türkiye genelinde tatil düşünmüyoruz." diye konuştu.

Ziyaret sonunda Vali Barut, Bakan Çubukçu'ya halı hediye etti. Valilik ziyaretinden sonra Niğde Belediyesi'ne geçen Bakan Çubukçu, AK Partili Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'ı makamında ziyaret etti. Belediyeden sonra Ak Parti il başkanlığı binasına geçen Bakan Çubukçu, bir süre partililerle görüştü.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler