YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cübbeli Ahmet Hoca'dan Şehzade Mustafa yorumu
Cübbeli Ahmet Hoca, canlı yayında Şehzade Mustafa'nın öldürülmesi olayını yorumladı.
Cübbeli Ahmet Hoca'dan Şehzade Mustafa yorumu
21 Şubat 2014 / 07:49 Güncelleme: 21 Şubat 2014 / 15:09

Habertürk’e konuk olan Cübbeli Ahmet Hoca, Osmanlı tarihini çarpıtmalarla dolu bir şekilde ekrana getiren 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinin gündeme getirdiği, son günlerin en çok tartışılan konularından Şehzade Mustafa’nın öldürülmesi olayını yorumladı.

Dizilerin toplum geneline yaptığı tahribata vurgu yapan Cübbeli Ahmet Hoca ‘Günümüzde diziler milletin aklını saçma sapan düşüncelere sevk eder duruma geldi, diziyi izledikten sonra Hürrem’in mezarına gidip beddua edenler, Şehzade Mustafa’nın mezarı ziyaret edenler falan bunun gibi bi çok garip manzaralara şahit oluyoruz.’ ifadelerini kullandı.

İslam’da devlet düzeninin korunması için fitne çıkaran herkesin cezalandırılmasının uygun olduğunu söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca, Kanuni gibi ilim ehli bir padişahın fetvaya dayanmadan böyle bi cezalandırılmaya asla gitmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Ahmet Hoca ‘Şehzade Mustafa'nın bu şekilde bir fesat yoluna gidip gitmediği konusunda bilgi sahibi değilim fakat Kanuni gibi bir cihan padişahı bilgi ve belgeye dayanmadan böyle bir şey yapmış olamaz’ dedi.

Sultan Fatih hakkında bilinçli bir şekilde çarpıtılan ‘kardeş katli’ fetvasının da yanlış yorumlandığını söyleyen Ahmet Hoca bu kanunun ancak ümmetin birliğine kastetmiş ve reşit olmuş şehzadeler için uygulanabileceğini ve ‘Çocukların öldürülmesine hiçbir alimin fetva veremeyeceğini’ sözlerine ekledi.

Hz.Muhammet (SAV)’in ‘Kızım Fatıma’da olsa hırsızlık yapanın cezasını veririm’ hadisi şerifini de hatırlatan Cübbeli Ahmet Hoca, İslam’ın adaletinde hiçbir şekilde çocuk kayırma olmayacağını belirtti.

İşte Cübbeli Ahmet Hoca'nın o yorumu:

MİLLİ GAZETE

Haber kaynak emeğe saygı
 // Abdussamet Karataş
Sayın editör, değerli meslektaşım alıntı yaptığınız bu haber milligazete.com.tr sitesinde benim imzamla yazılmıs bir haberdir, lütfen ismen olmasa da gazetenin adını kaynakta kullanmanızı istirham ediyorum emeğe saygı lütfennn..http://www.milligazete.com.tr/haber/Cubbeli_Ahmet_Hocadan_Sehzade_Mustafa_yorumu/310210#.UwdOh_l_u0I...
21 Şubat 2014 Cuma 15:03
13:19
 // n.s
Gun gelecek o diziyi yapanlarida oynayanlarida kimse affetmeyeceyek...
21 Şubat 2014 13:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler