YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cübbelerinizi iade edin
Cübbelerinizi iade edin
02 Eylül 2010 08:34
Hukuk çevreleri, halk oylamasında 'hayır' için gerekirse teröristbaşı Öcalan'la işbirliği gerektiğine yönelik ifadeleri ortam dinlemesine takılan Yargıtay üyelerini istifaya çağırdı...

Halk oylamasında "Hayır" çıkması için gerekirse terörist başı Abdullah Öcalan ve PKK ile işbirliği yapılması gerektiğine yönelik insanın kanını donduran ifadeleri ortam dinlemesine takılan Yargıtay üyelerinden henüz bir ses çıkmadı. Yargıtay üyeleri Hamdi Yaver Aktan (8. Ceza Dairesi üyesi), Yusuf Uluç (8. Hukuk Dairesi Başkanı) ve Fatih Arkan'a (10. Hukuk Dairesi üyesi) ait olduğu ileri sürülen ses kayıtları, anayasa değişiklik paketinin halk oylamasında reddedilmesi için yürütülen kirli tezgahı da gözler önüne serdi. Yargıtay üyeleri arasında geçen konuşmalarda, halk oylamasından 'hayır' çıkması için terörist başı Abdullah Öcalan'a çok ihtiyaç olduğu aktarılıyor. Hukuk çevreleri ortam dinlemesi ile elde edilen ses kayıtlarının acilen incelenmesini isterken, seslerin sahibi olduğu ileri sürülen Yargıtay üyelerinin de derhal istifa etmesini istedi. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, 'Hiç kimsenin adalet cübbesini giyerek, hukuku kirletme ve derin bağlantılar içinde toplum mühendisliğine soyunma hakkı yoktur' dedi. Yargıtayın 'vahim bir durumla karşı karşıya bulunduğu kabulünün kaçınılmaz olduğunu' belirten Ahmet İyimaya "Veriler kendi vicdanlarına göre de doğruyu yansıtıyorsa, bu durumda olan üyelerin kuruma daha fazla zarar vermemek için cübbelerini iade etmeleri ve en az gizli ilişkilerdeki kadar medeni cesaretleri varsa, siyasete soyunmaları en doğru hareket olur" dedi.

ARAŞTIRILMALI

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de konuya ilişkin sorular üzerine, "Gerçekten böyle bir konuşma olmuşsa son derece vahim. Asla kabul edilemez bir durum. İlgili merceilerin ciddi bir araştırma yapması lazım" diye konuştu.

Yargıtay'da daha önce de bazı davaları etkileme girişimleri yaşandı. Eski Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, eski HSYK Başkan Vekili Ergül Güryel ve Yargıtay üyesi Hüseyin Demirörs'ün yargıyı etkileme girişimi soruşturmalara konu olmuştu.

 

PKK içindeki Ergenekon'u kullanıyorlar

Bir dönem PKK'nın önemli isimlerinden olan daha sonra örgütten ayrılarak Kuzey Irak'ta yaşayan Osman Öcalan, Yargıtay üyelerine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını PKK ve Ergenekon çerçevesinde değerlendirdi. Ergenekon'un beslendiği sistem değişikliğine en fazla karşı çıkanların sol görünümlü kesimler ve bunların bürokrasi içerisindeki uzantıları olduğunu söyleyen Öcalan, bu yapının PKK'ya da uzandığını belirtti. Öcalan, "Yargıtay da PKK içerisindeki Ergenekon yapısı ile ittifak içerisinde. Böylece anayasal değişikliği önlemek, Kürt sorunu başta olmak üzere sorunların çözümünü ertelemek ve çözümsüzlüğü çözüm haline getirmek istiyor. Yargıtay, PKK içerisindeki Ergenekon yapısını kullanarak halk oylamasında hayır çıkması için çaba gösteriyor" diye konuştu. (Yeni şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler