YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çözümün adresi Türkiye'dir, Ankara'dır"
Demokratik açılım çerçevesinde Bakan Atalay'ın ziyaretleri sürüyor. Atalay bugün de TESK'le görüştü.
"Çözümün adresi Türkiye'dir, Ankara'dır"
21 Ağustos 2009 / 10:58 Güncelleme: 21 Ağustos 2009 / 00:00

Demokratik açılım çerçevesinde Bakan Atalay'ın ziyaretleri sürüyor. Atalay bugün de hem TESK'le hem de Memur- Sen'le görüştü.


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Bizim bu yürüttüğümüz çalışmada Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün pekiştirilmesi, kardeşliğin artırılması, güzel ülkemizde kardeşçe ve huzurlu yaşamamızın sağlanması yönündedir'' dedi.


Atalay, ''Demokratik açılım'' çalışmaları kapsamında, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken'i ziyaret ederek, yaklaşık 45 dakika görüştü.


Görüşmeden sonra gazetecilere açıklama yapan Atalay, sözlerine yeni ramazan ayını tebrik ederek başladı.


''Demokratik açılım'' çalışmaları kapsamında, TESK Başkanı Palandöken ve arkadaşlarını ziyaret ettiğini belirten Atalay, bu konuda yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verdiğini söyledi. Ayrıca, TESK'in de görüşlerini aldığını ifade eden Atalay, bundan sonra da görüşlerini almaya devam edeceğini kaydetti.


Esnaf ve sanatkar kesiminin, bütün toplumlarda ana gövde ve orta sınıf olduğunu anlatan Atalay, aynı zamanda toplumun değerlerini ayakta tutan önemli bir grup olduğunu söyledi. Bu özellikleri nedeniyle toplumun her köşesinde, en küçük yerleşim birimine kadar esnaf ve sanatkarların mevcut olduğunu anlatan Atalay, TESK'in çok sayıda üyesi bulunduğunu da ifade etti.


Atalay, birlik ve bütünlüğün köşe taşı ve temelini esnaf ve sanatkarın oluşturduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:


''Bizim bu yürüttüğümüz çalışmada, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün pekiştirilmesi, kardeşliğin artırılması, güzel ülkemizde kardeşçe ve huzurla yaşamamızın sağlanması yönündedir. Buna dönük bir çalışmadır. Bu manada tabi konfederasyonumuzun ve bu kesimin desteği önemlidir. Kendileri ile bunları paylaştım. Bu vesile ile sayın başkan ve arkadaşları bana bu konuda desteklerini ve görüşlerini ifade ettiler.''
        
ESNAFIN SORUNLARI


Bakan Atalay, görüşmede esnaf ve sanatkarların bazı sorunlarını da dinlediğini, gerekli notları aldığını ve bunları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'e ileteceği sözünü verdiğini bildirdi.


İçişleri Bakanı Atalay, TESK'e gelişinde, girişte bulunan salonundaki, Atatürk Fotoğrafları sergisini de gezdi.


Atalay'ın TESK'ten sonraki durağı ise Memur-Sen oldu. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile görüşen Atalay'ın ardından taraflar ortak açıklama yaptı...


Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu,  ''Teröre destek vererek beslenenlerden ya da teröre karşı çıkıp sadece karşı olmakla sendikacılık ya da siyaset rantı elde etmeye çalışanların bu oyuncağını elinden almak lazım. Bunun için bu demokratik açılım sürecini önemsiyoruz'' dedi.


Mevlana'nın ''Her ne kadar bütün dallar raks ediyorsa da her dalın kımıldanışı başka sebeptendir'' sözünü hatırlatan Gündoğdu, ''gerçek özgürlük ve gerçek başlangıcın sahici bir şimdi ile mümkün olduğunu'' söyledi.


Gündoğdu, ''Hiçbir gerekçe adına hakiki bir şimdiyi insanımızdan esirgememeliyiz. Esirgemeye hakkımızın olmadığını düşünüyoruz. Onun için her kımıldanışın dikkatle takip edilerek ve bu kımıldanışlardan ülkenin geleceğini önemseyenlerinin öne çıkarılmasıyla bu sürecin olumlu bir neticeye ulaşacağına inancımız tam'' diye konuştu.


Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve sosyal sorunlarının tamamının demokratikleşememeye bağlı olduğuna inandıklarını belirten Gündoğdu, ''Daha kestirme bir ifadeyle Türkiye'nin temel ihtiyacı demokratikleşmedir'' dedi.


''Emeği ve özgürlüğü dışlayan, gerektiğinde toplumsal tehdit algısıyla harcanabilir kılan bürokratik engellerden, 10-15 yılda bir milletin haddini bildiren süreçlerden ebediyen kurtulmamız lazım'' diyen Gündoğdu şunları kaydetti:


''Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Hakimiyet bilakaydüşart milletindir' sözünü önemsiyoruz. Bu söz meclisin aksesuarı olarak kalmamalı bu sözün gereği yerine getirilmeli, millet iradesinin önündeki her türlü engel kaldırılmalı. Biz bunu önemsiyoruz.


Milletin iradesi saygın olmadığı için emek değersiz kalıyor, özgürlük feda ediliyor, yoksulluk yaşanıyor, yasaklar yaşanıyor, terör var ve insan hakları ihlalleri var.'' 
 
''ÇÖZÜMÜN ADRESİ TÜRKİYE'DİR, ANKARA'DIR"


Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın insanı devlete göre tanımladığını savunan Gündoğdu, insanı merkeze alan, özgürlükleri önemseyen, öteki oluşturmayan yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söyledi.


''Çözümün adresi Türkiye'dir, Ankara'dır, Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Çözümün muhatabı topyekun milletimizdir, sivil toplum örgütleridir, siyasettir'' görüşünü dile getiren Gündoğdu, çözümü kolaylaştıran unsurların ayrıştıran unsurlardan kat kat fazla olduğunu kaydetti.


Demokratik açılım sürecinin kapsamasını istedikleri değişimleri de dile getiren Gündoğdu, Anayasa'da ''Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı''nın üst kimlik olarak kabul edilmesini istedi.


''Devlete ve kurumlarına güven sorununa kaynaklık eden faili meçhul cinayetler ve kayıp kişiler konuları çözüme kavuşturulmalıdır'' diyen Gündoğdu, insan haklarına yönelik sistematik ve kurumsal ihlalleri sona erdirecek bir organizasyon kurulması gerektiğini belirtti.


Terörle mücadeleden önce teröre kaynaklık eden faktörleri ortadan kaldırmaya yönelik tedbir ve teşvik paketlerinin uygulamaya konulmasını isteyen Gündoğdu, sivil toplum örgütlerinin çözüme paydaş yapılması gerektiğini söyledi.


Şiddeti amaç ve araç olarak görmedikçe düşünce ve kanaat özgürlüğünün mutlaka sağlanması gerektiğini belirten Gündoğdu, ''Bireysel özgürlük alanı genişletilerek herkesin anadilini konuşması, kültürünü yaşaması ve yaşatması hak olarak görülmeli ve bu çerçevede toplumsal algı ve kabulün oluşmasına zemin hazırlanmalıdır'' dedi.


CHP ve MHP başta olmak üzere bütün siyasi partilerle siyasi diyalog sürecinin işletilmesi gerektiğini ifade eden Gündoğdu, siyasetin yapması gereken asıl işin milletin sesine kulak vermek olduğunu vurguladı.


Gündoğdu, PKK ya da benzer illegal yapılanmaların asla muhatap alınmaması gerektiğini de kaydetti.


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler