YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çözümü dinamitleyen öğretmenler de nasibini alacak
Çözümü dinamitleyenler Doğu'dan gidecek. Kobani olaylarında ateşin üstüne benzin döken paralel polisler bölgeden uzaklaştırılacak.
Çözümü dinamitleyen öğretmenler de nasibini alacak
14 Kasım 2014 / 14:43 Güncelleme: 14 Kasım 2014 / 15:01

Kobani bahanesiyle çıkarılan 6-7 Ekim olayları ile bir kırılma yaşayan Çözüm Süreci taraflardan gelen karşılıklı açıklamalarla yeni bir diyalog ortamını oluştururken, hükümet de bölgeye yönelik alınacak tedbirleri belirledi. Buna göre kamu düzeni sağlanırken, 'Paralel Yapı'ya yönelik de büyük bir 'ayıklama' operasyonu yapılacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında önceki gün düzenlenen Çözüm Süreci Kurulu toplantısında atılması gereken adımlar değerlendirildi.

Toplantıda, “Bu adımlar pazarlık konusu yapılamaz. Öcalan'ın pozisyonunda bir değişiklik yok. Öcalan tarihi fırsatı bozarak risk almak istemiyor. Çözüm Süreci artık başladığı noktadan daha fazla bir boyuta ve kapsama ulaştı. 6-7 Ekim olaylarını İmralı değil bölge insanının iradesi bitirdi. Örgüt artık silah bırakmak istemiyor. Bölgede PKK kendi silahını meşrulaştırmak istiyor” görüşleri dile getirildi.

Her senaryoya karşı plan hazırlayan hükümetin bu noktadan sonraki öncelikleri şöyle sıralandı:

Paralel polislere izin verilmeyecek

"Bölge insanının güvenliğini sağlamak. Bölgedeki Paralel Yapı'yı tasfiye etmek. Kamu düzenini sağlamak. İstihbaratın daha etkin olmasını sağlamak. Olaylar sırasında bazı polislerin panzerle park halindeki araçları yanan araçların yanına sürüklediği görüntüleri var. İstihbaratın elinde buna benzer çok sayıda görüntü bulunuyor. Paralel Yapı Türkiye'nin düşmanı olan herkesle iş birliği yapma niyetinde. Bunlara izin verilmeyecek. Bölgede paralel yapıya mensup olduğu düşünülen güvenlik görevlileri uzaklaştırılacak.

PKK'ya yakın müdür ve öğretmenler tedbir 

Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığına da görev düşecek. Çünkü bölgede PKK'ya yakın okul müdürleri ve öğretmenler bulunuyor. Bunlar da görevden alınacak. 15-16 yaşındaki çocukları sokağa çıkaranlar bulunup ayıklanacak. Silaha sarılmak için fırsat kollayan PKK'ya fırsat verilmeyecek. Kobani olaylarından sonra pozisyon üstünlüğü hükümetin eline geçti. Bu üstünlük sonuna kadar kullanılacak"

 

TÜRKİYE GAZETESİ

17:14
 // vatandaş
eğer bu ülkenin dostluğuna kardesligine böyle hayasizca kastedenleri ayıklamak değil Türkiye Cumhuriyeti vatandasligindan çıkarmak gerekir.namuzsuzlarin sonu vatansız ve topraksizliktir....
14 Kasım 2014 17:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler