YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çözüm sürecini izleyecek altı isim belirlendi
Çözüm Süreci'nin önemli adımlarından biri olan İzleme Komitesi için Başbakan Davutoğlu'na sunulacak altı isim belirlendi.
Çözüm sürecini izleyecek altı isim belirlendi
20 Mart 2015 / 09:00 Güncelleme: 20 Mart 2015 / 09:09

Türkiye için dönüm noktası olan "silahlara veda" yolunda sıcak bir adım daha atıldı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "5-6 kişilik isimler belirlendi" dediği İzleme Komitesi'ndeki isimlere Sabah ulaştı.

İzleme Komitesi listesinde, Akil Adamlar Heyeti'nde de yer alan sinema oyuncusu Kadir İnanır, akademisyen Deniz Ülke Arıboğan, gazeteciler Ahmet Taşgetiren, Hilal Kaplan, Avni Özgürel ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan'ın bulunduğu öğrenildi. Abdullah Öcalan'ın da, Kadir İnanır'ın komitede yer almasına sıcak baktığı belirtildi.

6 kişilik listeye HDP'nin de sıcak baktığı öğrenildi. Sürecin istenilen şekilde devam etmesi, koşulların uyması durumunda İzleme Komitesi'ndeki sayı artırılabilecek.

Bayramoğlu, Dedeoğlu ve Bedirhanoğlu yedekte

İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan'la görüşecek olan İzleme Komitesi'ne ilişkin nihai kararın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından gelecek hafta verilmesi bekleniyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Nevruz barışın habercisi olsun" çağrısının ardından da gözler 21 Mart'a çevrildi. İzleme Heyeti için belirlenen 6 isimden heyette yer almak istemeyen olursa onların yerine Ali Bayramoğlu, Beril Dedeoğlu ve Şah İsmail Bedirhanoğlu'nun isimleri önerilecek. Öte yandan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise izleme heyetine ilişkin isimlerin netleştiğinde hükümet tarafından açıklanacağını ifade ederek, onun dışındaki açıklamalara itibar edilmemesini istedi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler