YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çözüm süreci" şikayetine takipsizlik verildi
"Çözüm süreci" şikayetine takipsizlik verildi
21 Kasım 2014 11:33
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "çözüm sürecinde görev alan kamu görevlilerinin suç işledikleri" iddiasıyla bulunulan suç duyurusu üzerine açılan soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Kararda, Hatice Aydın adlı kişinin, 18 Ağustos 2014'te, "çözüm süreci olarak adlandırılan sürecin ve bu kapsamda çıkarılan 6551 sayılı kanunun Anayasa'ya aykırı olduğu, yasa yönünden Anayasa Mahkemesine başvurulması gerektiği, süreçte görev alan kamu görevlilerinin de suç işlediği" iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunduğu belirtildi.

Yasanın Anayasa'ya aykırı olduğu iddiası değerlendirilen kararda, Anayasa'da, kanunlar ve kanun hükmündeki kararnamelerin iptali için kimlerin, ne şekilde başvuru yapabileceğinin açık biçimde düzenlendiğine, maddeler incelendiğinde cumhuriyet savcılarına yürüttükleri soruşturma kapsamında doğrudan Anayasa Mahkemesine başvuru hakkı tanınmadığına dikkat çekildi.

Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun'un, "Uygulama, İzleme ve Koordinasyon" ile "Kararların Yerine Getirilmesi" başlıklı maddelerinden alıntılar yapılan kararda, kanunun, "Kararların Yerine Getirilmesi" başlıklı 4. maddesinde, "kanun kapsamında verilen görevlerin, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca ivedilikle yerine getirileceğinin, bunları yerine getiren kişilerin görevleri nedeniyle hukuki, idari veya cezai sorumluluğunun doğmayacağının" düzenlendiğine dikkat çekildi.

Kararda, şöyle denildi:

"Kamuoyunda çözüm süreci olarak bilinen süreç ile ilgili görev alan bütün kamu görevlilerinin, 6551 sayılı Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun kapsamında kendilerine verilen görevleri yerine getirdikleri, bu kapsamda söz konusu kamu görevlilerinin hukuki, idari ve cezai sorumluluklarının doğmadığı tüm soruşturma evrakı kapsamından anlaşılmakla, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler