YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çözüm süreci artık devlet politikası oldu
Çözüm süreci, Bakanlar Kurulu kararı ile artık 'devlet politikası' haline geldi.
Çözüm süreci artık devlet politikası oldu
02 Ekim 2014 / 09:50 Güncelleme: 02 Ekim 2014 / 09:55

Milli birlik ve kardeşliğin hedeflendiği çözüm sürecinde yeni dönem başladı.

Hükümet, hazırladığı “Yol Haritası ve Eylem Planı”nı, Bakanlar Kurulu kararına dönüştürürken, ilgili tüm kurum, kuruluş ve kişilerin rollerini belirledi.

11 çalışma alanındaki adımlarla, silahsızlanma devreye sokulacak, eve dönüşler hızlanacak ve dağdan ineceklere sosyal ve psikolojik destek verilecek. Çalışmalara ilişkin esaslar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sürecin sağlıklı işlemesi için Çözüm Süreci Kurulu oluşturulurken, Kurumlararası İzleme ve Koordinasyon Komisyonlarının iş başı yapması kararlaştırıldı. Sürecin kapsam ve amacı “çokluk içinde birlik ve kardeşlik” vurgusuyla ifade edildi. 

Teröristlerin silahsızlandırılması ve eve dönüşlerinin sağlanarak topluma uyum sağlamalarının hedeflendiği süreç, 11 ana başlık altında yürütülecek.

İşte o başlıklar: 

- Siyasi alana, siyasi kurum ve aktörlere yönelik çalışmalar

- Hukuki düzenlemeler ve insan hakları

- Sosyal programlar

- Ekonomik tedbirler

- Kültürel programlar

- Sivil toplum çalışmaları

- Güvenlik ve silahsızlandırma

- Sorunun parçası olan aktörlerle temas, diyalog ve benzeri çalışmalar

- Eve dönüşler ile sosyal yaşama katılım ve uyum alanında çalışmalar

- Psikolojik destek ve rehabilitasyon

- Kamuoyu bilgilendirme ve kamu diplomasisi 

Kandil'le görüşme

11 başlık altında, hangi kurumun, ne zaman, nasıl bir yol izleyeceği ve neler yapılacağı tek tek Eylem Planı'nda yer almasına rağmen, bunlar Resmi Gazete'de yer almadı.

Özellikle 2015'te eve dönüşlerin hızlanması ve 2016'da sürecin tamamlanmasının hedeflendiği öğrenildi. Bu süreçte sadece İmralı ile değil, hükümetin uygun görmesi durumunda, Kandil'le ve örgütün Avrupa'daki uzantılarıyla de görüşme gündeme gelebilecek.

Aynı şekilde, akiller, siyasetçiler, STK temsilcileri,  kanaat önderleri bu süreçte rol üstlenebilecek. Güvenlik ve silahsızlandırma için İçişleri ve Milli Savunma Bakanlıklarından Genelkurmay ve MİT'e kadar güvenlik kuruluşları rol alacak. Rehabilitasyon sürecinde Aile, Gençlik ve Spor Bakanlıklarının aralarında olduğu kurumlar devreye girecek. 

Sürecin sağlıklı işlemesi için Başbakan'ın liderliğinde “Çözüm Süreci Kurulu” oluşturuldu. Kurumlar arasındaki koordinasyonu, izleme komisyonları ve çalışma grupları sağlayacak. 

 

TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler