YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Coşkuyla kutluyoruz
Coşkuyla kutluyoruz
19 Mayıs 2010 07:35
Milyonlar eline bayrağı alıp meydanları ve statları doldurdu.. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı bir kez daha coşkuyla kutluyoruz

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanıyor.

Kutlamalar kapsamında Ankara'da ilk tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı.

Anıtkabir'deki törene Cumhurbaşkanı Gül'ün yanı sıra TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kuvvet komutanları, milletvekilleri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

Törene katılanlar, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi. Cumhurbaşkanı Gül'ün, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:

''Aziz Atatürk,

Samsun'a çıkarak Milli Mücadele'yi başlattığınız bu anlamlı günde ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma gayretlerini sürdürmenin ve gösterdiğiniz hedeflere ilerlemenin huzur ve gururuyla karşınızdayız.

Türkiye Cumhuriyeti, bulunduğu coğrafyada bir istikrar ve güç sembolü olarak gelişimini sürdürmekte, 'yurtta sulh cihanda sulh' direktifiniz doğrultusunda dünya barışına değerli katkılarda bulunmaktadır.

Varlığımızın ve yarınlarımızın teminatı Türk gençliğini yüksek ideallerimizi gerçekleştirebilecek eğitim ve donanımla yetiştiriyoruz.

Gençlerimize armağanınız olan milli bayramımızda sizi saygıyla, minnet ve şükranla anıyoruz.

Ruhunuz şad olsun.''

Bu arada Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen'in Aslanlı Yol boyunca sohbet ettikleri, Öymen'in mozoleden Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerken de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile sohbet ettiği görüldü.

Devlet töreninin ardından askerler ve öğrenciler de mozolenin önünden saygı geçişinde bulundu.

19 MAYIS TÜM YURTTA TÖRENLERLE KUTLANDI

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Bursa, Balıkesir, Yalova, Eskişehir ve Uşak'ta coşkuyla kutlandı.

Bursa'da Atatürk Anıtı önünde başlayan törenlere, Atatürk Stadı'nda devam edildi. Törene katılan Vali Şahabettin Harput ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Karadağ ile Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Osman Baykurt, vatandaşların bayramını kutladı.

Bursalıların yoğun ilgi gösterdikleri kutlamalarda, Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü, Işıklar Askeri Hava Lisesi ve çeşitli orta öğretim kurumlarından öğrenciler, gösteriler sundu. ''Karizma Şov''un basketbol gösterisi de büyük alkış topladı.

Gösteriler sırasında, Turkcell Süper Lig 2009-2010 sezonu şampiyonu Bursaspor da unutulmadı. Bir kısmı ''İnandık başardık, devrim yaptık'' yazılı ve Bursaspor'un simgesi timsahın resminin basılı olduğu tişörtlerle seyirci karşısına çıkan üniversite öğrencilerinin koreografisinin bir bölümünde, Şampiyonlar Ligi şarkısı çalındı.

Törenin bitmesiyle birlikte öğrenciler, Bursaspor lehine tezahüratta bulunarak, ''Timsah yürüyüşü'' yaptı.

YALOVA

Yalova'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri, Atatürk Stadı'nda devam etti.

Stattaki törende, Yalova Valisi Yusuf Erbay, Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ve Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanı Tuğamiral Şükrü Korlu, öğrencilerin ve vatandaşların bayramlarını kutladı.

Şiirler ve gençlik marşının okunduğu törende, atletizm yarışmaları da gerçekleştirildi. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere madalyalarını Vali Erbay, Başkan Koçal ve Tuğamiral Korlu verdi.

Tören, öğrenciler tarafından hazırlanan çeşitli gösterilerle sona erdi.

BALIKESİR

Balıkesir'de kutlamalar, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı ve Atatürk Stadı'nda devam etti.

Buradaki konuşmaların ardından öğrencilerin gösterileri ilgiyle izlendi. Yöresel kıyafetler giyen öğrencilerin sergilediği halk oyunu büyük beğeni topladı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir'de Vilayet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nedim Öztürk, MHP Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil, 1. Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Korcan Pulatsü, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kazım Kurt katıldı.

Törene Atatürk Stadı'nda devam edildi. İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, burada yaptığı konuşmada, 91 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Türk milletinin ayağa kalktığını belirterek, kalpteki ve kafalardaki prangaların kırıldığını gün olduğunu kaydetti.

Konuşmanın ardından orta öğretim ve Anadolu Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu öğrencileri gösterilerini sundu.

Bu arada Fatih Fen Lisesi Resim Öğretmeni Müzeyyen Karasu yönetimindeki 10 öğrenci tarafından tören sırasında resmedilen 19 Mayıs tablosu Vali Mehmet Kılıçlar'a teslim edildi.

UŞAK

Uşak'ta Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başlayan kutlamalar, Bir Eylül Stadı'nda düzenlenen törenle devam etti.

Törene katılan öğrenci gruplarının Atatürk'ün Gençliğe Hitabının okunmasının ardından hep birlikte Gençliğin Ata'ya Cevabını seslendirdikleri törende, öğrenciler çeşitli jimnastik hareketleri ve halk oyunlarından oluşan gösterilerini sundu.

Öğrencilerin gösterilerinin ardından tören stat ortasında bin 200 metrekare büyüklüğünde Türk Bayrağı açılmasıyla son buldu.

AKÇAKOCA'DA BAZI ÖĞRENCİLER BAYILDI

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen törende bazı öğrenciler baygınlık geçirdi.

Kaymakamlık binası önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan tören, şehir stadında devam etti.

Okulların hazırladığı gösterilerin sunulduğu tören sırasında baygınlık geçiren bazı öğrencilere sağlık ekipleri müdahale etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler