YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çörtoğlu, çalışma arkadaşlarına veda etti
Çörtoğlu, çalışma arkadaşlarına veda etti
Çörtoğlu, çalışma arkadaşlarına veda etti
13 Mayıs 2008 / 16:51 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, yaş haddinden emekliye ayrıldı. Çörtoğlu, emekliye ayrılması dolayısıyla Danıştay Başkanlığı Toplantı Salonunda düzenlenen törenle, çalışma arkadaşlarına veda etti.


Danıştay üyeleri ve çalışanlarının alkışları arasında Danıştay'dan uğurlanan Çörtoğlu, makam aracıyla buradan ayrıldı.


-SUMRU ÇÖRTOĞLU'NUN ÖZ GEÇMİŞİ-


Sumru Çörtoğlu, 13 Mayıs 1943'te Tokat'ta doğdu.


Ankara Kız Lisesini bitirdikten sonra 1966 yılında Ankara Hukuk Fakültesinden mezun olan Çörtoğlu, aynı yıl Danıştay Yardımcılığı unvanıyla göreve başladı.


Çörtoğlu, 14 Mayıs 1981'de tetkik hakimi oldu. Kıdemli tetkik hakimliği de yapan Çörtoğlu, 10 Eylül 1992'de Danıştay üyeliğine, 12 Şubat 2001'de 4. Daire Başkanlığı'na, 2 Mayıs 2006'da da Danıştay Başkanlığına seçildi.


Sumru Çörtoğlu, evli ve iki çocuk annesi.


-BAŞKANLIĞA 4 ADAY-


Danıştay Başkanlığı için seçimler 20 Mayıs Salı günü yapılacak. Bu sürede Danıştay Başkanlığı'na Başkanvekili Sinan Yörükoğlu vekalet edecek.


Danıştay Başkanlığı için şu ana kadar Danıştay 1. Dairesi Başkanı Yılmaz Çimen, 2. Daire Başkanı Mustafa Birden, 3. Daire Başkanı Gürsoy Gönenç ve 7. Daire Başkanı Turgut Candan adaylıklarını bildirdi.


Danıştay Başkanı seçilebilmek için 8 yıl Danıştay üyeliği yapmış olmak gerekiyor. Seçime katılmak isteyenler, seçim gününden önce Danıştay Başkanlığına yazı ile başvurabilecekleri gibi toplantıda oylamaya başlanmadan önce sözlü olarak da istekte bulunabiliyor veya teklif edilebiliyor.


Danıştay Genel Kurulunda 87 üyenin katılımıyla yapılacak seçimlerde başkan seçilebilmek için salt çoğunluğun (en az 44 üyenin) oyunu almak gerekecek.


Gizli oyla gerçekleştirilecek seçimlerde ilk üç oylamada sonuç alınamazsa üçüncü turda en çok oyu alan 2 aday arasında dördüncü tur oylama yapılacak. Bu turdan da sonuç alınmazsa, seçim yeniden aday gösterilerek tekrarlanacak.


Danıştay'ın yeni başkanı yaş haddinden emekliye ayrılmazsa 4 yıl süreyle görev yapacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler