YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çölaşan'dan şok sözler...
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, 28 Şubat post modern darbesini savundu.
Çölaşan'dan şok sözler...
04 Mart 2012 / 16:08 Güncelleme: 04 Mart 2012 / 16:12

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, askerin görevi gereği 28 Şubat'ta post modern darbe yaptığını belirterek, "Bunların hangisi diktatörlük olarak anlaşılır, söyleyin. Bir hukuk devleti olsa zaten 28 Şubatı yaşamayız." diye konuştu.

Çölaşan, "Yönetimler, siyasi iktidarların görevidir. Diyelim ki Türkiye'de bu olmadığı için böyle bir şey olmuştur. O zaman onun niteliğine bakalım. Sizce bu bir darbe midir? Ya adamlar görevlerini yapmış. Demokratik şekilde hükümete bilgi vermiştir. Bu diktatörlük müdür? Böyle anlaşılamaz. O sıradaki görevlerini yazılı metninde irtica, bölücülükle vardır. Onlar da bunun gereği olarak yapmışlardır." dedi. Bayan Çölaşan, konuşurken, salonda bulunan eşi Emin Çölaşan ile CHP'li Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in uyukladıkları görüldü.

Devrim Yasaları'nın yürürlüğe girmesinin 88. yıldönümü dolayısıyla, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Eğitim-İş Sendikası Eskişehir Şubesi tarafından panel düzenlendi. Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliğe CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel ve Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir konuşmacı olarak katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in moderatörlüğünü üstlendiği paneli Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Baro Başkanı Rıza Öztekin, gazeteci yazar Emin Çölaşan da izledi.

"ASKERİN 28 ŞUBAT'TA YAPTIKLARININ HANGİSİ DİKTATÖRLÜKTÜR SÖYLEYİN"

Askerin, o dönemde MGK'da hazırladığı 18 maddenin anayasaya dayanarak hazırlandığını iddia eden Çölaşan, imam hatip liselerine olan rahatsızlığını dile getirdi. Çölaşan, şöyle dedi: "İmam hatiplerin sayıları 1983-89'de 350'yi buldu. Buradan mezun olanlar yüksek eğitimden, kamu kurumlarına, kaymakam ve vali olacak kadar yükseldiler. Askerin, o dönemde MGK'da hazırladığı 18 madde anayasaya dayanarak hazırlandı. Neden? Ülkenin korunması, kollanması için. Bunların hangisi diktatörlük olarak anlaşılır, bahsedilebilir. Burada irtica, bölücük, terör anlatılıyor. Hangisi diktatörlüktür söyleyin. Görevin gereğini yapması gereken bir kurum (asker), tamamen demokratik sistem içerisinde bilgi veriyor. Kime veriyor bu bilgiyi? Adı demokrasi olan bu ülkede halkı, Cumhuriyet rejimi için Türkiye'yi yönetecek olan iktidarı söylüyor."

"ASKER 28 ŞUBAT'TA GÖREVİNİ YAPTI"

"Bir hukuk devleti olsa, zaten 28 Şubatı yaşamayız." ifadesini kullanan Çölaşan, şöyle konuştu: "Yönetimler, siyasi iktidarların görevidir. Diyelim ki Türkiye'de bu olmadığı için böyle bir şey olmuştur. O zaman onun niteliğine bakalım. Sizce bu bir darbe midir? Ya adamlar görevlerini yapmış. O sıradaki görevleri, yazılı metinde irtica ve bölücülükle mücadele var. Kısaca, bu devrimle boğuşmuş, devrimleşmeyi, çağdaşlaşmayı kural almış ise (gereğin yapın) diyorlar. Bu çerçevede başlamıştır."

ÇÖLAŞAN DARBEYİ SAVUNURKEN, EŞİ VE BÜYÜKERŞEN UYUDU

Tansel Çölaşan'ın sahnede konuşması sırasında salonda ilginç olaylar yaşandı. Çölaşan, darbeyi meşrulaştıran konuşma yaparken, izleyicilerin arasında bulunan CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Çölaşan'ın eşi Emin Çölaşan'ın uyuması dikkat çekti. Büyükerşen ve Çölaşan, zaman zaman seyircilerin yaptığı alkışlarla kendilerine gelerek uyandı. CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler