YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çölaşan'a tepkiler çığ gibi...
Çölaşan'a tepkiler çığ gibi...
22 Eylül 2010 08:23
Katıldığı bir televizyon programında refererandumda evet diyenleri ihanetle suçlayan ADD Başkanı Tansel Çölaşan'a tepkiler artıyor. Gazeteci Nazlı Ilıcak Çölaşan'ın söyledikleriyle ilgili toplu dava süreci başlarsa buna katılacağını açıkladı.

Referandumda 'evet' diyenleri ihanetle suçlayan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan'a tepkiler büyüyor.

Çölaşan, önceki gün katıldığı Habertürk TV'de sözlerinden dolayı özür dilememiş, bu sefer de Türkiye'nin yüzde 15'ini hıyanet içinde bulunmakla suçlamıştı. Emekli Başsavcı Reşat Petek, Çölaşan'ın açıklamalarını "Yüzde 58'i gaflet ve dalalet içinde görmek, aydınlıktan korkan yarasaların durumuna benziyor. Demokrasiden korkanların bakış açısı Çölaşan'ınki." sözleriyle eleştirdi. Gazeteci Nazlı Ilıcak, Çölaşan'ın evet diyenlere söyledikleriyle ilgili toplu dava süreci başlarsa buna katılacağını söyledi. Sanatçı Zeynep Tanbay da Çölaşan'ın 'ihanet' açıklamasına şu tepkiyi gösterdi: "Referandum, hayır diyen kesimin demokrat olmayı içselleştirememiş olduğunu gösteriyor. Bu referandum Türkiye'nin anti-demokratlarını ortaya çıkardı. Kabullenememe hâlâ devam ediyor. Bu millet kimseden nefret etmeye meyilli değil. Vazgeçsinler artık dindarından, Kürt'ünden nefret ettirmekten. Yüzde 58 bunun cevabıdır, yüzde 15'in hıyanetliği diye bir şey yoktur."

REŞAT PETEK: ÇÖLAŞAN, ETÖ'NÜN DEĞİRMENİNE SU TAŞIYOR

Çölaşan'ın diğer tartışmalı açıklaması Danıştay saldırısının üzerinden 4 yıl geçtikten sonra yaptığı savunmaydı. Saldırının ardından "Saldırgan tekbir getirdi, 'Allah'ın askeriyiz' dedi." şeklinde iddialarının yalan olduğu ortaya çıkan Çölaşan, bu açıklamayı, polisin kendisine verdiği bilgiye dayanarak yaptığını ileri sürdü. Ancak hangi polisten aldığını açıklamadı. Nazlı Ilıcak, bu savunmaya da tepkili. Çölaşan'ın o dönemde bu ifadeleri sanki kendisi saldırgan Alparslan Arslan'ın ağzından duymuş gibi açıkladığını hatırlatan Ilıcak, "Danıştay saldırısıyla ilgili bilgilerini tazelemesi gerekirdi, ancak hâlâ orada kalmış. Davanın seyri çok değişti. Ergenekon'la birleşti." ifadelerini kullandı. Zeynep Tanbay, "Danıştay saldırısıyla ilgili söylediklerini de yutan yok artık Türkiye'de." eleştirisini yöneltti.

Reşat Petek de Tansel Çölaşan'ın Danıştay saldırısıyla ilgili ilk günkü açıklamalarının hâlâ arkasında olduğunu kaydetti. Petek, şu ifadeleri kullandı: "Çölaşan, Ergenekon terör örgütünün, kamuoyunda meydana getirmek istediği infiale ve dindar kesimi suçlamaya yönelik çabalarına doğrudan yardımcı oluyor. Ergenekon örgütünün değirmenine su taşıyor. Yüksek hâkimlik yapmış bir kimse eğer Danıştay cinayetinin aydınlanması noktasında bir görüşü var da gerekli makamlara iletmiyorsa görevini yapmıyor demektir. Bu bilgileri kamuoyu oluşturmak için bir terör örgütünün istediği istikamette konuşmak yerine soruşturma ve kovuşturma ile yetkili makamlara iletse adalete hizmet etmiş olur. 'Gerçek mahkemelerde yargılanılsa benim dediğimin doğru olduğu çıkacaktır.' diyen Çölaşan, Danıştay saldırısı ile ilgili yargılama yapan mahkemeleri tanımıyor zaten."


Zaman

akıbet
 // mustafab
tansel ve bunun gibi toplumla çatışanların akıbetleri aynı a necdet sezer gibi emeklilik sonrası derin bir yalnızlık......
22 Eylül 2010 16:51
yorum
 // cihat beğendik
lütfen yorumumu yayınlayın....
22 Eylül 2010 13:58
KORKAN YARASA
 // CİHAT BEĞENDİK
Yarasalar her zaman aydınlıktan korkmuşlardır. Bunlar gerçek yarasalardır. Yeni Yarasamızın adıda Tansel ÇÖLAŞAN'dır....
22 Eylül 2010 13:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler