YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çölaşan'a ateş püskürdü
TBB Başkanı Coşar: Tansel Hanım'a Atatürk’ü yeniden okumasını tavsiye ederim.
Çölaşan'a ateş püskürdü
24 Eylül 2010 / 20:28 Güncelleme: 24 Eylül 2010 / 20:31

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Vedat Ahsen Coşar, 12 Eylül'de yapılan Anayasa değişikliği referandumunda 'evet' diyen halkın yüzde 58'lik bölümünü "dalalet ve hıyanetle" suçlayan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan'a sert tepki gösterdi.

Adana Barosu Staj Komisyonu'nun '2010-2011 Eğitim Dönemi Açılış Programı'na katılan Coşar, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Çölaşan'ın bu sözlerini kesinlikle onaylamadığını vurgulayan Coşar, "Kimsenin kimseyi referandumda 'evet' veya 'hayır' dediği için suçlamaya veya alkışlamaya hakkı yoktur. Halk oylamasında ortaya çıkan iradeye herkesin saygılı olması gerekir. Demokrasi ve çağdaşlık bunu gerektirir. ADD Başkanı Tansel Hanımı ADD önce Atatürk bağışlamaz." dedi.

ADD Başkanı sıfatı ile konuşan Çölaşan'a bu bir hukukçu olarak bu sözlerin yakışmadığının altını çizen Coşar, şunları söyledi:

"Atatürkçü olduğunu söyleyen bir kişiye bu ifadeler yakışmaz. Son derece yanlış bir beyandır. Referandum da çıkan iradeye herkesin saygılı olması gerekir. Özellikle ADD Başkanı Tansel Hanım bu sözleri sarf etmişse Atatürk'ü yeniden okumasını tavsiye ederim. Çünkü Atatürk halk adamıdır ve her zaman halkın iradesine saygılı olmuştur. Atatürk'ün en belirgin özelliklerinden biriside budur." CİHAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler