YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çölaşan, iki yıldır yürüttüğü başsavcılık görevind
Çölaşan, iki yıldır yürüttüğü başsavcılık görevind
Çölaşan, iki yıldır yürüttüğü başsavcılık görevind
09 Ekim 2008 / 19:58 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

27 Mayıs darbesini öven Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan, iki yıldır yürüttüğü başsavcılık görevinden yaş haddinden emekliye ayrıldı.


Aynı zamanda gazeteci Emin Çölaşan'ın eşi olan Tansel Çölaşan, bir süre önce Ankara Barosu'nun düzenlediği panelde ''27 Mayıs toplumca coşku uyandırmıştı'' şeklinde açıklamalarda bulunarak, askeri darbeyi övmesinden ötürü büyük tepki toplamıştı. Panelde, dönemin Başbakanı Aydın Menderes ve iki bakanın idamıyla sonuçlanan 27 Mayıs 1960 darbesini değerlendiren Çölaşan, "Kimse idam cezasını istemez ama o dönemde bunlar (dönemin başbakanı Adnan Menderes ve iki bakanı) idam edildiğinde toplumsal bir coşku vardı. 27 Mayıs'ı burada ihtilal olarak görmek hata olur. 1960 ihtilali aslında bir devrimdir'' demişti.


Çölaşan için bugün Danıştay'da bir tören düzenlenirken başsavcılık makamına önümüzdeki günlerde Danıştay'da seçim yapılacağı öğrenildi.


1943'te Ankara'da doğan Başsavcı Tansel Çölaşan, 2001'de Danıştay Başkanvekilliğine, 14 Eylül 2006'da da Danıştay Başsavcılığına seçilmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler