YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çolakkadı'dan ilginç açıklama
Çolakkadı'dan ilginç açıklama
09 Nisan 2010 09:21
Çolakkadı: Başsavcı istedi, değiştirdik

İstanbul Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Balyoz soruşturmasını yürüten savcıların görevden alınmasıyla ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı: Kıdemsiz savcılardı, değiştirdik.

Turan Çolakkadı'ya soruşturmayı yürüten Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk'in görevden alınma gerekçesinin ne olduğu da soruldu.

Çolakkadı'nın cevabı ilginçti: "Şu an görevden aldıklarımız kıdemsiz savcılar. Hatta birisi buradaki en kıdemsizi. Verdiğimiz de buradaki en kıdemli savcı, tabii ki değiştireceğiz. Çünkü bırak kıdemliye, başsavcı vekiline verilmiş bu soruşturma."

Gazetecilerin, "Ama 22 Ocak'ta görevlendirirken de kıdemleri aynıydı. O zaman niçin görevlendirdiniz?" sorusu üzerine Çolakkadı, "İstanbul başsavcısı diyor ki; yetersiz. Vekiller soruşturacak." şeklinde konuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in, 'yazılı talimatına aykırı hareket ettikleri' iddiasıyla savcıları görevden aldığı ileri sürülmüştü. Başsavcı Engin ayrıca, kendisinin değil, başsavcı vekillerinin talebiyle iki savcının soruşturmadan el çektirildiğini ileri sürmüştü.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler