YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çok geç kalınmış bir karar
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 27 Nisan e-muhtırasının TSK'nın sitesinden kaldırılmasını değerlendirdi.
Çok geç kalınmış bir karar
30 Ağustos 2011 / 18:19 Güncelleme: 30 Ağustos 2011 / 18:22

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Genelkurmay Karargahı'nda ''başkomutan'' sıfatıyla kutlamaları kabul etmesi ve Genelkurmay Başkanlığının internet sitesini güncelleyerek 27 Nisandaki açıklamayı kaldırılmasıyla ilgili olarak ''Türkiye'nin demokratikleşmesi ve sivilleşmesi adına atılmış önemli bir adımdır'' dedi.

Bakan Eker, Vali Mustafa Toprak ve AK Parti milletvekilleriyle 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 89. yıl dönümü dolayısıyla valiliğin önünde yapılan kutlamanın ardından Karayolları Bölge Müdürlüğündeki resmi bayramlaşma törenine katıldı.

Kamu kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bayramlaşan Bakan Eker, gazetecilerin gündemdeki gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Eker, gazetecilerin ''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 30 Ağustos dolayısıyla Genelkurmay Karargahında ''başkomutan'' sıfatıyla kutlamaları kabul etmesi ve Genelkurmay Başkanlığının internet sitesini güncelleyerek 27 Nisandaki açıklamayı kaldırılmasıyla'' ilgili sorularını şöyle cevaplandırdı:

''Bunlar Türkiye'nin normalleşmesi ve sivilleşmesiyle ilgili çok güzel bir gelişmedir. Olması gereken de buydu zaten. Bunu Türkiye için bir kazanç olarak değerlendirmek lazım. Türkiye'nin demokratikleşmesi ve sivilleşmesi adına atılmış önemli bir adımdır. 27 Nisan bildirisinin kaldırılması çok geç kalınmış bir karardır. Demokrasilerde böyle bir şey olmaz. Kaldırılmış olması olumlu bir gelişmedir. YAŞ'daki yeni oturma düzeni de. Bunlar olması gereken gelişmelerdir. Türkiye için bir kazançtır.''


-''TERÖR ÖRGÜTÜNÜN EYLEMLERİ OLDUĞU SÜRECE CEVAP DA VERİLECEKTİR''-


Bir gazetecinin ''Hükümetin gündeminde kara operasyonu var mı '' sorusu üzerine Bakan Eker, hükümetin böyle bir kararı olmadığını söyledi.

Bakan Eker, son 1,5 ayda terör olaylarında artış olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Gün geçmiyor ki bir yerde mayın patlamasın, bir asker, bir polis, bir korucu şehit olmasın. Kan dökülmesinden hiçbir zaman kimin kanı olursa olsun memnun değiliz. Bunun olmasını istemiyoruz. Ama terör örgütü bu kadar mayın patlattığında, saldırı yaptığında, nöbet kulübesinde duran güvenlik mensubu katledildiğinde, öldürüldüğünde bütün bunların her birinin de bir cevabının olması lazım. Cevapsız olması da toplumdaki vicdanı bu defa rahatsız ediyor. Terör örgütünün bu tür eylemleri olduğu sürece cevap da verilecektir. Ama kara operasyonuyla ilgili hükümetin şu anda kararı yok.''

Türkiye'de demokratikleşme ve sivilleşmeyle ilgili atılan önemli adımların terör örgütünün işine gelmediğini kaydeden Bakan Eker, ''Kürt sorununun barış içerisinde çözümü terör örgütünün politik çıkarlarına ters, dolayısıyla bu baltalanıyor. 2007'de de böyle saldırılar oldu. O zaman biz seçimden sonra bir anayasa çalışması yapıyorduk. O zaman Dağlıca, Aktütün gibi bir sürü saldırılar yapıldı. Burada da hatırlayın temmuz ayında sayın Başbakan'ın meclis genel kurulunda 61. hükümetin programı üzerinde tartışmalar yapılırken sarf ettiği sözleri hatırlayın. Arşivlerden çıkarıp bakın. Sayın Başbakan'ın Kürt meselesinin çözümüyle ilgili verdiği çok net ve çok açık mesajlar var'' diye konuştu.


-''BİZİM GÜNDEMİMİZ HİZMET''-


Hükümetin gündeminin Türkiye'ye hizmet etmek olduğunu belirten Eker, şunları kaydetti:

''Bütün toplum katmanlarının katıldığı, bütün kuruluşların iştirak ettiği bir mutabakatla yeni anayasanın hazırlanmasıyla ilgili kesin bir irade beyanının olduğu günde hemen iki gün ve 1 hafta sonrasındaki şiddetli saldırıları düşünün. Bunlar tamamen sabotajdır, başka bir şey değildir. Hal böyleyken niye kimse terör örgütünün yaptığı bu şiddeti, katliamları, cinayetleri, saldırıları söylemiyor da 'efendim bu hava operasyonları' deniliyor. İşin öbür tarafını da düşünmek lazım. Niye bu kadar arttı. Bu sabotajlar Kürtlerin çıkarına değildir. Türkiye'de yeni bir anayasayla sivilleşme ve demokratikleşmeyle Kürtlerin de Türklerin de bütün vatandaşların alabileceği birtakım hakların, düzenlemelerin, yaşayacakları birtakım standartların resmen engellenmesi çabasıdır. Biz gündemi değiştirmedik, bizim gündemimiz Türkiye'ye hizmettir, Türkiye'yi demokratikleştirmek ve sivilleştirmektir. Terör örgütü bu kadar mayın patlatıp saldırı yapıyorsa bunun da karşılıksız bırakılmasını kimse bekleyemez.''

Bakan Eker, etkinliğe katılan basın mensuplarına çerez ve tatlı ikram etti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler