YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çok çarpıcı YARSAV araştırması
Çok çarpıcı YARSAV araştırması
30 Ağustos 2010 08:01
Aksiyon Dergisi'nin bu haftaki sayısında kapağa taşıdığı bir araştırma çok çarpıcı veriler içeriyor...

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı yaz kararnamesine yaptıkları korsan müdahalelerle gündeme gelen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yüksek yargıya üye seçerken liyakat dışı kriterleri ölçü aldığı ortaya çıktı. Aranan kriterlerin başındaysa YARSAV'a üye olmak yer alıyor

Habere göre HSYK, Yargıtay ve Danıştay'a üye seçerken, liyakat, başarı ya da hukuk normlarına göre değil, "Yargıçlar ve Savcılar Birliği'ne (YARSAV) kayıtlı olmak, Ankara'da çalışmak, hemşehrilik, akrabalık, kadın dayanışması ve gün gruplarına katılmak" gibi objektif olmayan ölçüleri dikkate alıyor. Haberdeki iddialar somut verilerle destekleniyor.

5 KATLIK AVANTAJ

Buna göre, daha 4 yıl gibi kısa süre önce kurulmasına rağmen, YARSAV'a kayıtlı olan üyeler Yargıtay'da önemli bir orana ulaşmış: Yüzde 40,3. Oysa tüm adli yargı içindeki YARSAV'lı oranı yüzde 8,4'e tekabül ediyor. Haberde şu bilgilere yer veriliyor: Yargıtay üyeliği seçimlerinde yaklaşık 2070 aday vardı. Adaylardan 368'i (yüzde 17,7) YARSAV üyesiydi. Yargıtay'a atanan 34 kişiden 14'ü YARSAV'lılar içinden seçildi. Yani seçilenlerin yüzde 41,2'si söz konusu derneğin üyelerinden oluştu. Bu, YARSAV'lı olmak, Yargıtay'a seçilmede YARSAV'lı olmayanlara göre yaklaşık 5 kat fazla avantaj sağlaması anlamına geliyor. (Yarsavlı olmayan 1702 kişiden ancak 20'si seçilirken, YARSAV'lı 368 kişiden 14'ü tercih edilmiş).

YÜZDE 39'U HEMŞEHRİ

Diğer kriter hemşehrilik. Yargıtay'a seçilen üyelerin yüzde 39'u hemşehrilik kontenjanından gelmiş. Haberde hangi dönem kimlerin hemşehri kontenjanını ne kadar kullandığına yönelik bilgilere yer veriliyor. Hemşehrilik kriteri o kadar önemseniyor ki, aynı dünya görüşüne sahip olmasa bile üye seçerken hemşehriler tercih edilebiliyor. Çünkü gelecekte aynı görüşteki rakibini ekarte edebilmek için o farklı düşünen hemşehrisinin oyuna ihtiyacı olacağı hesap ediliyor. Ya da normal şartlarda husumeti bulunan hemşehriler, mesele yüksek yargı seçimine geldiğinde her şeyi unutuyor.

İLK TERCİH: ANKARA ADLİYESİ

Bir diğer ölçü Ankara ve çevresindeki mahkemelerde çalışmak. 20 yılda Yargıtay üyesi seçilen 405 kişiden 151'i (yüzde 37,3) Yargıtay içinden, 115'i (yüzde 28,4) Ankara Adliyesi'nden, 41'i (yüzde 10) Adalet Bakanlığı'ndan, 3'ü de (yüzde 0,7) Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü'nden alınmış. Ankara'dan seçilen üye sayısı toplamda 310'a yani yüzde 76,5'e tekabül ediyor. Orana bakılırsa Ankara'da çalışmak neredeyse Yargıtay üyeliğinin garantisi anlamına geliyor. Bu süre zarfında İstanbul ve ilçelerindeki tüm adliyelerden seçilen üye sayısı 42 (yüzde 10,4), İzmir Adliyesi'nden seçilen üye sayısı ise sadece 20 (yüzde 4,9) olarak gerçekleşti.

Danıştay üyelerinin dörtte biri YARSAV'dan

* YARSAV'ın kurulduğu 2006 yılından sonra seçilen Danıştay üyelerinin yüzde 25'i bu dernek mensupları arasından tercih edildi.

* Son 10 yılda üye seçilen toplam 66 kişiden 19'u arasında akrabalık ilişkisi var. (Yüzde 28).

* 66 üyeden 30'unun belirlenmesinde hemşehrilik ilişkisi etkili oldu. (Yüzde 45).

* Danıştay üyesi seçilenlerin yüzde 73'ü (66 kişinin 48'i) yine Danıştay çalışanları arasından belirlendi.

* 66 üyenin 34'ü bayan ve bunların 16'sı (yüzde 47) bir gün grubuna üye.

* Son 10 yılda HSYK üyeliği yaptıktan sonra Danıştay'a dönen 6 kişiden 4'ünün geldiği görevler şöyle: "3. Daire Başkanlığı, 10. Daire Başkanlığı, 9. Daire Başkanlığı, 12. Daire Başkanlığı. Diğer iki isimden biri kurul üyeliğinin bitiminde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Köşk'te görevlendirildi. Diğeri ise halen seçimi tamamlanamayan Danıştay Başsavcılığı'nın en güçlü adaylarından biri. (Bugün)

kadın YARSAV başkanına dikkat edilmeli...
 // ibrahim çelikoğlu
Kadın haliyle hukuk biliyor Anayasayı çok iyi biliyor ve çok iyi savunup,suç unsurunu oluşturmasınıda araya sıkıştırarak,muğlak ortaya koyuveriyor.Kaka'yı,misss yapıyor.Buradan anlıyoruzki organize olmuşlar.Savunmalarını çok iyi yapabiliyorlar.Beyazı siyah yapabiliyorlar ve haklı psikolojisi oluşturuyorlar.Devleti yıpratan,zihinleri karıştıran bu kesim.Çıkar uğruna işe soyunmuşların arayıpta bulamıyacakları,suç işlediklerinde savunmaları eksiksiz karartı...
30 Ağustos 2010 09:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler