YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çok acı bir olay
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İçkale'de restorasyon sırasında insan kafatası ve kemiklerinin bulunması ile ilgili olarak, 'Bu mesele biran önce aydınlanmalı, kafataslarının kime ait olduğu ortaya çıkmalı.' dedi.
Çok acı bir olay
27 Ocak 2012 / 20:13 Güncelleme: 27 Ocak 2012 / 20:37

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tarihi İçkale'de restorasyon sırasında insan kafatası ve kemiklerinin bulunması ile ilgili olarak, ''Biz de sizler kadar bu meselenin biran önce aydınlanmasını, kafatasları ve kemiklerin kimlere ve hangi döneme ait olduklarını ne şekilde öldüklerini ya da öldürüldüklerini öğrenmek istiyoruz'' dedi.

TRT Diyarbakır stüdyolarının açılışının ardından ''İl İl Türkülerimiz Diyarbakır'' albümünün tanıtım konseri için Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezine gelen Arınç, burada gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin 42 yıl önce geldiği Diyarbakır'ın siyasete başladığı nokta olup olmadığı yönündeki sorusunu, şöyle yanıtladı:

 ''Bir bakıma öyle. Böyle bir açılışta hissiyatıma mağlup oldum, bunları konuştum ama benim için çok önemliydi. Çünkü gençlik kollarında genç bir arkadaş 20 yaşlarında veya 21'e yakın. Diyarbakır'da partisinin açılışını yapacak, onun sabahında gelip Hz. Süleyman Camisinde gelip topluca namaz kılıp, dua edecekler. Oradan yola çıkıp 42 yıl sonra Başbakan Yardımcısı olarak Meclis Başkanlığı yapmış bir insan olarak, çok şükür aynı yerde o caminin restorasyonunun açılışında bulunacak. Benim için çok güzel, inanıyorum ki bu cami sahabelerin bulunduğu güzel mekanların camisidir, orada dualar kabul olur, yeter ki samimiyetle yapılmış olsun.''


-''Bir kabristan ve cenaze düzeninde bir gömülme olmadığı anlaşılıyor''


Tarihi İçkale'de restorasyon sırasında insan kafatası ve kemiklerinin bulunması ile ilgili bir soru üzerine Arınç, bu konunun çok acı bir konu olduğunu söyledi.

Arınç, bu bölgenin Hz. Süleyman Camisine çok yakın bir yer olduğunu, kazı yapılan yeri savcılık izin verirse görmek istediğini anacak, havanın müsait olmadığını, fotoğraflarını görüp, bilgiler aldığını belirtti.

Burada topluca bir şekilde gömülmüş insanların kafatasları ve kemiklerinin bulunduğunu hatırlatan Arınç, şöyle konuştu:

''Bir kabristan ve cenaze düzeninde bir gömülme olmadığı anlaşılıyor. Bir elbise kalıntısı veya bir insanın giysisinden arta kalan herhangi bir şey olmadığı anlaşılıyor. Bu çok üzücü bir olay. Türkiye'nin bazı yerlerinde buna benzer insan cesetlerine ait kalıntılar bulundu. Artık tıp çok ilerledi, şu anda bilebildiğim kadarıyla Adli Tıp incelemesinde. Bu cesetlerin hangi zamana ait oldukları, ne şekilde öldükleri ya da öldürüldükleri belki de kimliklerinin, üzerinde ciddi bir inceleme mümkün olabilirse cesetlerin kimliklerinin DNA veya başka bir yolla bulunabileceğini düşünüyoruz.

Şimdiden 'şudur' veya 'şu zamana aittir'  demek herhalde mümkün değil. Biz de sizler kadar bu meselenin biran önce aydınlanmasını kafatasları ve kemiklerin kimlere ve hangi döneme ait olduklarını, ne şekilde öldüklerini ya da öldürüldüklerini öğrenmek istiyoruz. Eğer buradan bir ipucu elde edilebilirse, belki kişilere daha sonra da bir dönemde yaşanmış olan bu acı olayların faillerine ulaşmak mümkün olabilir.

Ben AK Parti Hükümeti olarak bizim dönemimizde bütün faili meçhullerin aydınlatıldığı, aydınlatılmaya çalışıldığını, failinden hesap sorulduğunu, sorulmakta olduğunu biliyorum. Bizim hayatta bir tek gayemiz var; Türkiye'de artık insan hakları ihlalleri, işkence, fena muamele olmasın, bir devrin yüz karası olaylar bir daha tekerrür etmesin. Bunun için emin olun ki elimizdeki bütün imkanları hükümetimiz olarak kullanıyoruz. Bu olayların da inşallah en iyi şekilde aydınlatılacağını bekliyoruz.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler