YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çocuklarımızın evlerine gitmesi lazım"
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Taksim’de görev yapan polisleri ziyaret etti. Olayların yaşandığı alanda incelemelerde bulunan Vali Mutlu ve Çapkın, basın mensuplarını sorularını da yanıtladı.
"Çocuklarımızın evlerine gitmesi lazım"
12 Haziran 2013 / 08:20 Güncelleme: 12 Haziran 2013 / 11:40

Saatlerdir yorulmadan görev yapan emniyet teşkilatı mensuplarına teşekkür etmek için Taksim’e geldiklerini söyleyen Vali Mutlu, “Şu anda Taksimimiz'de emniyet güçlerimiz güven içerisinde, milletimizin huzurlu bir meydanı olması noktasında görevlerini sürdürecekler. Milletimize, İstanbul’umuza laik bir görev için çaba sarf ettiler. Kendilerini kutlamak güzel gözlerinden, temiz alanlarından öpmek üzere aralarında bulunmaktan bahtiyarım” dedi.

Vali Mutlu, Gezi Parkı’na gidip gitmeyeceğinin sorulması üzerine, “Gezi Parkına gitmeyi arzu ediyoruz. Ama öncelikle bu görevlerini yapmakta olan polis memurlarımız ziyaret etmeyi bir borç olarak biliyorum. Daha önce ifade ettiğimiz şekilde orada da bu bekleyişi sürdüren gençleri ziyaret etmeyi istiyoruz” diye konuştu.

Gezi Parkı’nda eylemlerini sürdüren gençlere ve ailelerine çağrısını yineleyen Vali Mutlu, “Güvenlik açısında sıkıntılı tabloyu düzeltmek için alilerinin de çocuklara sahip çıkmaları gerekmektedir. Ümit ediyorum bu çağrım karşılık bulur ve çocuklarız bir an evvel evlerine dönmeleri, söylemek istedikleri o ortamda söylemeleri tercih edilir. Güvenli ortamı bozmak, yeniden ajite etmek isteyen grupların tahrikleri devam etmektedir. Oynamak istediler oyun devletimiz büyüyen istikbalini tersine çevirmektir. Sevgili yavrularımız, milletimizin duası ile bu ülke diz çökmez, dik durmaya devam eder. Sonsuz duası olan bu milletin önünde bu tür marjinal grupların yaklaşımları tarihte boğulur” ifadelerini kullandı.

Taksim’de polisle çatışan eylemcilere de seslenen Mutlu, şunları söyledi:

“Yaptıkları yanlıştır. Ülkenin huzurunu bozmaktan vazgeçsinler, aksi halde Türk emniyetinin yılmaz azmi karşısında, hukukun önünde hesap verme durumunda kalırlar. Kendilerine çeki düzen vermek, doğru istikamete gelmeleri icap etmektedir” şeklinde konuştu.

Vali Mutlu bir soru üzerine gezi parkında bekleyen gençlere müdahale etmeyeceklerini de yineledi. Gezi parkında riskli bir ortamın oluştuğunu da anlatan Mutlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gezi parkında bulunan gençler bu akşam Taksim’deki çatışmalardan sonra riskli bir ortamda bulunmakta. Bu çatışma ortamında gençleri bekliyor olması kendileri açsından risk oluşturmaktadır. Bu riskli ortamdan uzaklaşmaları elzemdir. Gezi Parkını kendiliğinden boşaltmaları önemli görünüyor. Kaldıkları ortam ajitasyona açık bir bölgedir. Ciddi kaygı uyandıracak değerlendirmeler vardır. Taksim ve çevresi yavrularımız güvenliklerini ciddi şekilde risk altında tutmaktadır. Çocuklarımızı gecenin bu saatinden itibaren evlerine ailelerini yanına gitmeleri önemlidir. Bu işimizi de kolaylaştıracaktır. Bu bizim çalışmamızı da engellemektedir. Polis memurlarımız çocuklarımız için büyük bir ihtimam göstermektedir. Bu da polis memurlarının güvenliğini riske sokmaktadır. Çevreci yaklaşımlarını saygı ile karşılıyoruz. Güvenlik içinde bizim söylediğimiz konularda da kendilerinin aynı duyarlığı göstermesi gerekiyor. Bir şehrin valisi olarak benim güvenlikle ilgili kaygılarımı bu kadar net paylaşmam karşısında onların da bir şey yapması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da İstanbul polisinin demokrasi rejiminin bekçisi olduğunu ifade ederek, “Polis, düzeni sağlayan en önemli güçtür. Arkadaşlarımız ve biz de huzuru güveni sağlamak için uykusuz geceler geçirmek zorundaysak, geçiriyoruz. Üzücü yorgun, yorucu görevler yapmak zorundaysak, yapıyoruz. Onlarla eşit şartlarda çalışıyoruz, beraberiz. Onlarla iç içe olduğumuzu onlara anlatabilmek için özellikle geldik. Her bir arkadaşımızın gözlerinden öpüyorum” dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler