YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklarımız savaşın olmadığı bir dünyada yaşasın
Başbakan Erdoğan, TRT Çocuk Şenliği kapsamında yabancı çocukları kabulünde, dünya çocuklarına mesajlar verdi.
Çocuklarımız savaşın olmadığı bir dünyada yaşasın
17 Nisan 2013 / 19:37 Güncelleme: 17 Nisan 2013 / 19:39

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık yeni binada, TRT Çocuk Şenliği kapsamında çok sayıda ülkeden gelen çocukları kabul etti.

Konuşmasına, "Sevgili çocuklar, Türkiye'ye hoş geldiniz. Heyecanımıza, heyecan kattınız" sözleriyle başlayan Erdoğan, çocukların burada yaşadığı heyecanının, sahip olduğu neşe ve sevincin hiç kaybolmamasını, hayatları boyunca yüzlerinden gülücüklerin eksik olmamasını diledi.   

Çocukların, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Türkiye'de bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, konukların şahsında bütün dünya çocuklarının bayramını kutladı. "Dünyadaki bütün çocukların gözlerinden öptüğünü ifade eden Erdoğan, çocuklara, barış dolu, mutluluk dolu bir dünya temenni etti.

"Bağımsızlığımızı tüm dünya çocuklarına armağan ettik"

Çocukların, Türkiye'de keyifli günler yaşayıp, ömür boyu sürecek arkadaşlıkların, dostlukların temelinin atmalarını dileyen Erdoğan, "Bildiğiniz gibi 23 Nisan Çocuk Bayramı, dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramıdır. Bu tarih, aynı zamanda ülkemizin de ulusal egemenlik bayramıdır. Bunun bizim için çok büyük anlamı var. Bizler, millet olarak, büyük mücadeleler sonrasında tesis ettiğimiz barışı, zorlu şartlar sonrasında elle ettiğimiz bağımsızlığımızı tüm dünya çocuklarına armağan ettik. İstiyoruz ki bizim yaşadığımız zorlukları, çocuklarımız yaşamasınlar. İstiyoruz ki çocuklarımız, savaşın, çatışmaların, kavgaların olmadığı çok daha güzel, çok huzurlu, çok daha neşeli bir dünyada yaşasınlar. Biz hem kendi çocuklarımıza hem de dünyanın tüm çocuklarına çok daha güzel, çok daha iyi bir gelecek hazırlamak, sizlere çok daha yaşanabilir bir dünya teslim etmek için var gücümüzle çalışıyoruz" diye konuştu.

"Hepimiz Adem ile Havva'nın çocuklarıyız"

Çocuk Bayramı vesilesiyle her yıl farklı ülkelerden yüzlerce çocuğun Türkiye'de misafir edildiğini belirten Erdoğan, "Hepsi buradan Türkiye'den, tüm dünyaya birlik içinde, dayanışma içinde, gülücükler içinde sevgi ve barış mesajları verdiler" dedi.

Erdoğan, Çocuk Şenliği kapsamında bu yıl 45 ülkeden 664 çocuğun Türkiye'ye geldiğini bildirerek, "Sizler de görüyorsunuz, hepimizin rengi adeta gök kuşağının renkleri gibi farklı. Hepimiz farklı ırklara, farklı milletlere, farklı dillere, farklı kültür ve inançlara sahibiz ancak bizim anlayışımızda bu farklılıkların hepsi, birer zenginliktir. Aslında hepimiz, büyük bir insanlık ailesinin mensuplarıyız" diye konuştu.

"Dünya çok büyük ve burada hepimize yetecek kadar yer var"

Başbakan Erdoğan, adaletin ve insanlar arasındaki sevginin çoğaltılmasının, dünya barışının en önemli şartı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Zira dünya çok büyük ve burada hepimize yetecek kadar yer var. Hepimize yetecek kadar kaynak var. Hepimize yetecek kadar mutluluk var. Adalet olursa, paylaşma olursa, dayanışma olursa inanıyorum ki dünyamız bütün çocukların bütün insanların kardeşçe barış içinde mutlu ve huzurlu yaşayacağı cennet gibi bir yere dönüşecektir."

İHA

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler