YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklara en büyük haksızlık
BDP'nin Kürtçe eğiğitim için okulları boykot kararına sadece hükümetten değil. Sivil toplum kuurluşlarından da tepki geliyor... Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, bunun çocuklara yapılacak en büyük haksızlık olduğunu söyledi...
Çocuklara en büyük haksızlık
18 Eylül 2010 / 14:20 Güncelleme: 18 Eylül 2010 / 14:20

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, çocukların bir hafta okula gönderilmemesinin onlara yapılacak en büyük haksızlık olduğunu bildirdi.

Gündoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, KPSS'deki kopya iddiaları üzerine 30 bin öğretmenin atamasının ertelenmesinin, öğretmen ihtiyacı olan okullarda ciddi sıkıntılar oluşturacağını kaydetti.

Türkiye'de 149 bin öğretmen, 76 bin derslik ve 30 bin hizmetliye ihtiyaç olduğunu belirten Gündoğdu, atamaların ''KPSS ile ilgili soruşturmanın sonucu beklenmeden hemen yapılmalıdır'' ifadesini kullandı.

Gündoğdu, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde öğretmen açığının fazla olduğunu, bu bölgelerde çalışan öğretmenlere ücret anlamında pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığının okullar açılırken, öğrencilerin güvenliğini, kantinlerdeki gıda güvenliğini ve hijyeni sağlamak yönünde tedbirler alması gerektiğini savunan Gündoğdu, okulların temizliğinin yeterince yapılmadığını, kantinlerin sağlıklı olmadığını ve okul servis araçlarının denetiminin artırılması gerektiğini hatırlattı.

Okullarda velilerden ''bağış'' adı altında para toplanmasının da doğru olmadığını savunan Gündoğdu, bu durumun başta maddi durumu iyi olmayan veliler olmak üzere toplumda rahatsızlığa neden olduğunu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bunun önüne geçmek için okullara belli bir bütçe ayırması gerektiğine işaret etti.

Ek ders ücretlerinin vergiden muaf tutulmasını, Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı ile ilgili yasal değişikliklerin bir an önce yapılmasını, memur ve yardımcı personel çocuklarının da ''parasız yatılı ve burslu'' öğrenci olarak okutulması imkanı verilmesi gerektiğini belirten Gündoğdu, şunları kaydetti:

''Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapan tekniker, teknisyen, mimar ve mühendis kadroları için ihtiyaç durumu da dikkate alınarak unvan değişikliği sınavının hemen yapılmasını, Kurum İdari Kurulu'nda alınan kararın gereği yapılarak eğitim kurumları yöneticilerinin aylık karşılığı haftada 6 saat derse girme zorunluluğunun kaldırılması için başlatılan sürecin tamamlanmasını, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi çalışmalarının sonuçlandırılmasını, öğretmen dışındaki eğitim çalışanlarının görev tanımlarının yapılmasını, ek ödeme almayan eğitim çalışanlarının ücretlerinde iyileştirme yapılmasını, İLKSAN'a zorunlu üyelik uygulamasının sona erdirilerek, üyelikten ayrılmak isteyenlerin mağdur edilmemesi için aidatlarının İLKSAN Sosyal Yardımlar Yönetmeliği'nin emeklilik yardımı kapsamında hesaplanarak iade edilmesini istedi.''

Gündoğdu, ''Çocuklarımızın bir hafta okula gönderilmemesi, onlara yapılacak en büyük haksızlıktır. Onların eğitimlerinden geri kalmalarının vebalı ağırdır. Bundan kimse siyasi rant devşirmeyi aklından geçirmesin ve hiç kimse siyasal atraksiyonlarına çocukları alet etmeye kalkışmasın'' değerlendirmesinde bulundu. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler