YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuk konuşamaz; ama bazen bir resim tüm gerçeği a
Çocuk konuşamaz; ama bazen bir resim tüm gerçeği a
Çocuk konuşamaz; ama bazen bir resim tüm gerçeği a
02 Kasım 2008 / 08:55 Güncelleme: 02 Kasım 2008 / 00:00

Çocuk istismarı davalarında Adli Tıp raporlarının fiziki bulguları önemsediği için adaleti yanıltabileceğini söyleyen Avukat Topuzoğlu, 'Çocuğun psikilojisi alt üst olmuş, konuşamaz ki, ama bir gün tek bir çizgi ya da resim tüm gerçeği anlatır' dedi.

Bursa'da 14 yaşındaki kız çocuğu B.Ç'ye 'cinsel istismar'dan tutuklanan ve hakkında 25 yıla kadar hapis cezası istenen 76 yaşındaki yazar Hüseyin Üzmez'in, 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 2. duruşmasında, Adli Tıp Kurumu raporu doğrultusunda tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesinin yankıları sürüyor. Adli Tıp'ın jet hızıyla hazırladığı raporda B.Ç.'nin “beden ve ruh sağlığının bozulmadığı” yönünde olması eleştirilere neden oldu.


SİSTEMİ DEĞİŞTİRMELİ


İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Eski Başkanı Avukat Aşkın Yaşar Topuzoğlu, yasa koyucuya 13 yıldır çocuk istirmarları davalarında mağdur çocuğun uzun süreli psikiyatristler tarafından izlenerek rapor verilmesini önerdiklerini; ama bir arpa boyu kadar mesafe alamadıklarını kaydetti. Adli Tıp kararlarının davaları çok fazla etkilediğini belirten Topuzoğlu, “Örneğin çocuk cinsel istismara uğramış, ancak maddi bulgu yok. Ya bu çocuğun ruhsal bulguları ne olacak? Çocuk bunu konuşarak, duruşuyla anlatamayabilir, zaman gerekli. Ama bir gün, bazen bir oyunla, bazen çizdiği resimle her şeyi anlatır” dedi.


ANNELER KAYGILI


Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise Üzmezin kanal kanal dolaşmasını sağlıklı bulmadığını belirterek, " Suçluluk duymaması ve eşinin de kameralara gülümseyerek poz vermesi yüzkızartıcı bir durum. Aklanıncaya kadar dolaşmaması gerekiyordu. Serbest kalması anneler adına kaygı verici bir durum" diye konuştu. Üzmez olayında güven sarsıntısı oluştuğunu kaydeden Psikolog Ümit Erdem de “Haksızlığa karşı toplumsal bir kabarma oldu” dedi.


Adli Tıp'tan rapor almak büyük hata


İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Yorulmaz, raporun Adli Tıp'tan alınmasını 'hata' olarak nitelendirererek, "B.Ç. ile ilgili rapor için en az 6 ay değerlendirilmeliydi. Bu, aynı zamanda tedavi için de gereken süredir" dedi. Uzmanlar raporda B.Ç'nin zekasının düşük olduğu vurgulanarak cinsel suçun arka plana itilmesine de tepki gösterdi. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler