YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cizre ve Silopi'deki öğretmenler yaşadıklarını anlattı
İki gün önce telefonlarına gelen bir mesaj üzerine öğretmenlerin Cizre'yi apar topar terk etmesiyle ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.
Cizre ve Silopi'deki öğretmenler yaşadıklarını anlattı
15 Aralık 2015 / 11:03 Güncelleme: 15 Aralık 2015 / 11:36

Milliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan, geçtiğimiz hafta sonu öğretmenlerin Cizre'de apar topar ayrılma görüntüleriyle ilgili ayrıntıyı köşesine taşıdı.

Çevikcan, bu olayın AK Parti milletvekili Feyzullah Kıyıklık'ın telefonuna gelen bir mesaj sonrasında yaşandığını anlattı.

İşte Çevikcan'ın o yazısı;

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Mehdi Eker, önceki akşam İstanbul'da bir hemşehri düğününde. Düğünün ritüelleri gerçekleştirilirken Ak Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, cep telefonuna gelen bir mesajı okur okumaz Eker'in yanına geliyor.

Mesajı gönderen Cizre'nin Dicle Mahallesi'nde yoğunlukla devlet memurlarının oturması nedeniyle fiilen lojmana dönüşmüş bir apartmandan beş genç öğretmen. Öğretmenlerden dördü kadın. Gelen mesajın özeti şu:

"Çatışma var, saldırıya uğradık. Evimizden dışarıya çıkamıyoruz, bizi kurtarın." Eker, PKK'nın açtığı hendekler, ilçedeki terör örgütü mensuplarının eylemleri, sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar nedeniyle yaşamın doğal akışını sürdürmenin imkânsız bir hal aldığı Cizre'de görevli öğretmenleri içinde bulundukları durumdan kurtarmak için hemen devreye giriyor.

Şırnak Valisi Ali İhsan Su'yu arayan Eker, öğretmenlerin halini bildiriyor.Uzun yıllardır Diyarbakır'da politika yapan, bölgeyi, Kürt sorunu ve terörle mücadelenin her safhasını çok iyi bilen Eker'in müdahalesinin ardından sabah saatlerine kadar süren; il ve ilçe milli eğitim müdürlerinden kaymakama, polise kadar pek çok yetkilinin devrede olduğu bir trafik yaşanıyor. Öğretmenler, görev yapmak için bulundukları Cizre'de sıkışıp kaldıkları apartman dairesinden çıkarıldıklarında saatler dün sabah 06.30'u gösteriyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler