YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çinçin'de büyük değişim
Çinçin'de büyük değişim
14 Ağustos 2012 12:10
İki binden fazla gecekondunun yıkılarak modern konutların yapıldığı Çinçin'in adı artık asayiş olayları yerine ''modern konutlar ve sosyal alanlar'' ile anılacak.

Gecekondularıyla, polis adliye olaylarıyla anılan Başkent'in Çinçin Mahallesi yepyeni bir çehreye kavuştu. 2 binden fazla gecekondu yıkılarak, bölge gecekondulardan tamamen temizlendi. TOKİ ile Altındağ Belediyesi işbirliğinde yürütülen toplu konut çalışmalarında yaklaşık bin gecekondu, yıkılarak birinci etap inşa edildi.

Çinçinli ailelerin yanı sıra 300'e yakın polisin de ev satın aldığı alana, hastanelere yakın olması nedeniyle doktorlar, hemşireler ve sağlık görevlileri de yerleşti. Kızılay ve Ulus'a 10 dakikalık mesafede bulunan Ankara'nın en değerli alanlarından biri olan bölgede 14 ayrı blok bina yer alıyor.

2009 yılında inşaatına başlanan ikinci etap 600 gecekondunun yıkımıyla tamamlandı. Üçüncü etapta ise binden fazla gecekondu yıkılarak çalışmalara başlandı.


-Hızlı değişimin sırrı-


Ankara içinde ve dışında ''Çinçin'' diye bilinen mahallenin çok hızlı bir değişim geçirdiğini kaydeden Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, dönüşüm projesi başlattıklarında bölgenin mermer atölyeleriyle gecekonduların iç içe geçtiği bir yer olduğunu söyledi.

Suça meyilli insanların bir arada bulunduğu bölgede böyle bir çalışma yapmanın zorluklarına değinen Tiryaki, ''İlk başlarda zorlandık ama şu anda kamu görevlileri başta olmak üzere toplumun değişik kesiminden insanların oturduğu bir mahalle haline geldi. İlçe Emniyet Müdürlüğü de bu bölgeye yapıldı. Şu anda üçüncü etabı yapıyoruz. Kültür merkezi, cami ve ticari mekanlarla birlikte proje tamamlanacak'' diye konuştu.

Eski Çinçin'de bir kapıdan girildiğinde aynı bahçede beş gecekondunun olduğunu anlatan Tiryaki, şunları kaydetti:

''Burada 2 binin üzerinde gecekondu vardı, hiç gecekondu kalmadı. Gerçek mülk sahipleriyle anlaşarak bu binalar yıkıldı, işgalciler vardı onlar ayrılıp gitti. Kavgasız gürültüsüz problemli bir bölgede dönüşüm projesi başarıyla uygulandı. Mülk sahibi olan insanlar, dışardan daire alanlar, kamu görevlileri de var.

Çinçin Bağları suça meyilli insanların olduğu bir yerdi. Önemli olan burada dönüşüm yaparken insanları da ıslah etmek, topluma kazandırmaktı. Amacımız bu insanlara kentli bir hüviyet kazandırmaktı. Artık çocukların kendi odası olacak, anneler odun kömür taşımayacak, doğalgazlı evlerde oturacaklar. Çinçin olarak bilinen bu bölgenin adı da Gültepe Mahallesi olarak değişti.''


-Vatandaşlar memnun-


Bölgedeki değişimden vatandaşlar da oldukça memnun. Daha önce gecekonduda yaşadıklarını kaydeden Murat Dündar, 4 yıldır konutlarda oturduklarını söyledi. Konutların güzel ve temiz olduğunu dile getiren Dündar, eski komşularıyla bir arada hayatlarından memnun olduklarını ifade etti.

Yaklaşık 3 senedir konutlarda kirada oturan Naciye Bayramlı, yıkık dökük gecekonduda yaşadığı dönemlerde çok sıkıntı çektiklerini, soğuklarda ısınamadıklarını anlattı. Bayramlı, ''Burası tertemiz çok güzel. Eskiden çocuklar dışarı çıkınca korkardık. Burada öyle korkularımız kalmadı. Çinçin artık çok güzel oldu'' diye konuştu.

25 sene gecekonduda, 5 yıldır da yeni evlerinde yaşadıklarını ifade eden 30 yıllık Çinçinli Orhan Özbey, ''Buranın avantajları çok. Tertemiz daire. Gecekondunun çatısı akardı, kediden köpekten geçilmezdi. Çocuklar içinde çok iyi, burada güvendeler. Eğitimlerine de çok güzel şartlar altında devam ediyorlar'' dedi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler