YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin füzeleri için geri sayım başladı
Türkiye'nin, alacağı savunma füzelerine ilişkin Çinli şirket CPMIEC ilk kez cevap verdi. Firma "Değerlendirme sürecinde sona gelindi" dedi
Çin füzeleri için geri sayım başladı
27 Mart 2014 / 10:58 Güncelleme: 27 Mart 2014 / 11:05

Türkiye' nin, uzun menzilli hava savunma füzesi ihalesinde sözleşme görüşmelerine başladığı Çinli şirketi CPMIEC konuyla ilgili tartışmalara ilk kez cevap verdi.

Sabah'ın haberine göre uzun menzilli füze koordinatörü Wu Yang sözleşme çalışmalarının iyi gittiğini belirterek, "Türkiye'nin istekleri konusundaki değerlendirme sürecinde sona gelindi" dedi.

Türkiye'nin uzun menzilli hava savunma füzesi seçimini Çin'den yana kullanması, NATO, ABD ve Avrupalı yetkililer tarafından tartışma konusu yapıldı. Ancak Çin tarafı bu zamana kadar süreçle ilgili açıklama yapmamıştı.

Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen DIMDEX 2014 Savunma ve Denizcilik Fuarı'nda konuşan CPMIEC şirketi yetkilisi Wu Yang önemli açıklamalarda bulundu. 

Tartışmalara girmedi

Sözleşmenin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Yang "Proje konusundaki çalışma iyi gidiyor. Neredeyse bitti ve Türkiye'nin istemleri konusundaki değerlendirme sürecinde de sona gelindi. Kısa süre içerisinde son sözleşme metninin biteceğini düşünüyoruz" dedi. 

En düşük teklif Çin'den

Çin firmasının 3.4 milyarlık teklif verdiği uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesinde, ABD'li Patriot ve Fransa-İtalya ortaklığı Euro-Sam füzeler için 4 milyar doların altına inmemiş, şirketler ortak üretim ve teknoloji transferine de yanaşmamıştı.

Çin, verdiği fiyatın yanı sıra, ortak üretim ve teknoloji transferi konusunda da garanti verince, ihale için sözleşme görüşmeleri bu ülkeyle başlatılmıştı. 

İKİYÜZLÜ AVRUPA
 // alparslan
Daha 2-3sene önce İSRAİLİN ÇİN ile görünmez uçakların tespit edilmesiyle ilgili yapılan ALÇAK YÖRÜNGELİ UYDU RADAR iletişim sistemleri ANTLAŞMASINDAN herhalde NATO ÜLKELERİNİN haberi yok sanırım.HİNDİSTAN la ise UZAK MENZİLLİ KITALARARASI BALİSTİKBAŞLIKLI FÜZE antlaşması yaparak DOLPİN MARKA DENİZALTILARA yerleştirdikleri CRUİSE FÜZELERİNİN menzillerinin arttırılması için yoğun çalışmalar yaptıklarındanda haberleri yoktur sanırım.NATO ÜLKELERİNİN İSRAİLİN nasıl silahlandığının farkında değil....
27 Mart 2014 Perşembe 17:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler