YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Cilvegözü filmlere konu olur'
'Cilvegözü filmlere konu olur'
12 Mart 2013 06:58
Cilvegözü Sınır Kapısı'nda patlayan bombanın faillerine ilişkin olarak "Suriye'ye operasyon mu yaptık?" sorusuna cevap verdi. Arınç, "Filmlere konu olabilecek çok önemli operasyonlarla bu sonuca varılmıştır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi. Toplantı sonrasında kameraların karşısına geçen Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, konuşmasının başında Almanya'da meydana gelen ve 8 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği yangınla ilgili olarak bilgi verdi. 8 vatandaşımızın hayatını kaybetmesinden dolayı büyük üzüntü duyduklarını söyleyen Arınç, bütün ihtimalleri içine alan bir sürecin takip edildiğini ifade etti. Alman makamlarının ciddi bir soruşturma yürüttüğünü kaydeden Arınç, "Alman makamları da bu konu üzerinde şuanda ciddiyetle duruyorlar" dedi.

Yangınla ilgili olarak Merkel'in yaptığı açıklamayı da hatırlatan Arınç, hayatını kaybeden vatandaşlarla ilgili olarak, "Yarın mümkün olabilirse, yetişebilirse 10.30 gibi oradaki Diyanet İşleri Başkanlığı Türk İslam Birliği Camisi'nde cenaze namazları kılınacak ve ölülerimiz özel bir uçakla Türkiye’ye nakledilecektir. Varılan karar gereğince bütün vefat edenler Afyon’da defnedilmiş olacak. Bu akşam veya yarın en geç yarın sabah da sayın Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da bu uçakla gidecekler, olay yerini inceleyip cenaze namazına katılacaklar, cenazelerimizi alarak Afyon Zafer Havaalanına veya askeri havaalanına inmek suriyetiyle görevlerini yerine getirmiş olacaklardır" diye konşutu.

Arınç ayrıca, bu olayın geçmişteki kundaklamalarla bağ kurmamanın imkansız olduğuna vurgu yaptı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı'nın toplantıda bir sunum yaptığını kaydeden Arınç, "Et Balık'ın ismi, Et ve Süt olarak yeniden düzenlenmektedir" diyerek, Et Balık Kurumu'nun isminin Et ve Süt Kurumu olarak değişeceğini belirtti.

Arınç ayrıca, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in de Cilvegözü'ndeki bombalı saldırı ve terör örgütü PKK'nın elindeki kamu görevlileri ile ilgili bilgi verdiğini kaydetti.

"Tutanaklar gündeme gelmedi"

Bülent Arınç, açıklamalarının ardından ise gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Arınç, İmralı tutunaklarının sızdırılmasıyla ilgili bir soru üzerine, bu konuyu toplantıda görüşmediklerini belirterek, Selahattin Demirtaş'ın tutanaklarının kendi partilerinden sızdırıldığını açıkladığını hatırlattı. BDP'nin yarınki grup toplantısında tutanakları kimin sızdırdığını belki açıklayabileceğine dikkat çeken Arınç, "Ama anlaşılıyor ki bu görüşmelere ait tutanak denen konuşmalar BDP'den bir şekilde gazeteye intikal etmiş olmalı. Ama biz bunun üzerinde tekrar durmadık ve yeni bir görüşme açmadık" diye konuştu.

PKK'nın elindeki kamu görevlileri

Arınç, terör örgütü PKK'nın elindeki kamu görevlilerinin nerede ve nasıl serbest bırakılacağına ilişkin bir soru üzerine ise şunları kaydetti:

"Belki Cilvegözü konusu görüşülmüş olmalı. Bildiğimiz kadarıyla bu yarın akşam saatlerinde veya yetişmezse Çarşamba günü sabah saatine sarkabilecek bir gelişmedir. Şahısları teslim almak üzere BDP tarafından 3 milletvekillik bir heyet; Sabahat Tuncel, Adil Kurt, Hüsamettin Zenderlioğlu... Aynı zamanda İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır İl Başkanı Raci Bilici ve Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal'ın da heyette yer aldığı bilinmektedir. Heyet Şırnak-Silopi üzerinden Kuzey Irak'a gidecek ve daha sonra da Salı akşamı veya Çarşamba günü de Türkiye'ye dönecektir. Bu bir propaganda aracı olarak kullanılmaması ve bölücü örgüt tarafından da istismar edilmemesi dikkate alınarak bir program dahilinde inşallah bu arkadaşlarımızı kucaklamış olacağız.

Yani olayları hem İçişleri Bakanlığımız kendi açısından hem de tertiplenen bir heyetin bunları alarak Türkiye'ye, Habur üzerinden zannediyorum girecekleri anlaşılmaktadır. Ancak gelişmeler olursa onları da anı anına zaten sizin de öğrenmeniz mümkün olabilecektir. 6 asker, 1 kaymakam adayı, 1 polis ve 2 geçici köy korucusu olmak üzere toplam 10 kamu görevlisi alıkonulmuştur. Bunlara kavuşmayı ve kucaklaşmayı bekliyoruz. Yani bir program dahilinde yarın akşam saatlerinde, belki bu saatlerde veya Çarşamba sabahı bu olay gerçekleşmiş olacaktır."

"Filmlere konu olabilecek önemli operasyonlarla bu sonuca varılmıştır"

Arınç, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili olarak yakalananlar için Suriye içine bir operasyon yapılıp yapılmadığı sorulması üzerine, bombanın patladığı gün ve sonrasındaki gelişmeleri anlattı. Olaya karışan bir kişinin Yayladağı Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçtiğini söyleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yapılan istihbarat çalışmaları neticesinde bu her 3 şahsın da kimlik bilgileri tespit edilmiştir. Sürdürülen çalışmalar sonucunda, elde edilen bilgiler doğrultusunda 7 Mart'ta operasyon başlatılmış, 8-9 Mart'ta sürdürülen operasyonlarda terörist eylemi organize eden ve patlayıcı aracı olay yerine getiren 2 şahsın da aralarında bulunduğu toplam 8 şahıs gözaltına alınmıştır. Bugün itibariyle de Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilen 8 şahıstan 5'inin tutuklanması istemiyle mahkemeye çıkarılmışlardır.

Bildiğiniz gibi soruşturmanın gizliliği esastır. Bu aşamada verecek çok fazla bilgim yok. Özellikle isimler ve operasyon ne şekilde gerçekleştiği noktasında... Ancak huzurlarınızda hem İçişleri Bakanlığımızı hem de bu olayın aydınlatılmasında fevkalede iyi ve başarılı bir çalışma yapan Emniyet güçlerimizi ve güvenlik birimlerimizi kutlamak istiyorum. Olay iddianameye bağlandıktan ve yargı süreci bittikten sonra belki filmlere konu olabilecek çok önemli operasyonlarla bu sonuca varılmıştır. Ben tekrar İçişleri Bakanlığımızı tebrik ediyorum. Ama olayın başındayız. Soruşturma safhasındayız. Dolayısıyla yargının vereceği kararı ve dava safhasını hep birlikte izlememiz gerekecek."

Tutuklu gazeteciler

Arınç, Almanya'da yaptığı bir konuşmanın hatırlatılarak 4. Yargı Paketi'de tutuklu gazetecilerle ilgili yeni bir düzenlemenin yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soru üzerine, Almanya'daki programı takip eden gazetecilerin açıklamaların tümüne odaklanmadığını belirtti. Yaptığı açıklamanın haberi yapanlar tarafından yanlış anlaşıldığını ifade eden Arınç, kendisinin 4. Yargı Paketi'nde yapılan düzenlemeleri işaret ettiğini söyleyerek, "Yeni bir kanun veya yeni bir çalışma yok" diye konuştu.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler