YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çillioğlu'nun otopsisinde şok bulgular
Çillioğlu'nun otopsisinde şok bulgular
02 Şubat 2012 07:46
Çillioğlu'nun saç diplerinde arsenik, kaburga kemiklerinde kırık bulundu
Ölümündeki şüpheler sebebiyle defnedildikten 17 yıl sonra Malatya Özel Yetkili Savcılığı'nın kararıyla Düzce'deki mezarı açılan Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu'nun otopsisinde ilginç bulgulara ulaşıldı.

Savcılığa gönderilen raporda, intihar ettiği ileri sürülen Çillioğlu'nun kürek kemiğinde kurşun deliği, kaburga kemiklerinde kırık, saç köklerinde de arseniğe rastlandı. Soruşturma çerçevesinde 150'nin üzerinde kişinin ifadesine başvuran savcılık, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in de ifadesini aldı.

Olayın yaşandığı 1994 yılında Albay Kazım Çillioğlu'nun lojmanına giderek inceleme yapan cumhuriyet savcısının tutanağa geçirdiği tüm detaylar yeniden incelendi. Olay yerinde inceleme yaptıktan sonra görevsizlik kararı vererek, dosyayı Elazığ 8. Kolordu Komutanlığı Askerî Savcılığı'na gönderen cumhuriyet savcısının tutanağında yer alan bilgilere göre, "olay yerinde bulunan kanların kurumaya yüz tuttuğu'' ifadesi dikkat çekti.

Olayla ilgili önce sivil savcının inceleme yaptığı, bir gün sonra ise askeri savcılığa devredildiği belirlendi. İlk incelemede yer alan 'silah müteveffanın solundaydı' ifadesinin askerî savcılığın 'kovuşturmaya gerek yoktur' raporunda yer almaması dikkat çekici olarak bulundu. Sağ eliyle başına kurşun sıkan bir kişinin tabancasının öldükten sonra sol tarafında bulunması kafaları karıştırırken, beş vakit namaz kıldığı için evine ayakkabıyla girmeyen komutanın ölü bulunduğunda niçin ayağında bot bulunduğunun da araştırıldığı öğrenildi.

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 1994 yılında intihar ettiği öne sürülen Albay Kazım Çillioğlu'nun mezarının açılmasına karar verilmişti. Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürütürken lojmanında ölü bulunduktan sonra dış otopsisi yapılarak ''intihar ettiği'' sonucuna varılan Kazım Çillioğlu ile ilgili soruşturma dosyası, oğlu Gökhan Çillioğlu'nun müracaatı üzerine yeniden açılmıştı. Gökhan Çillioğlu, 2010 yılı sonunda savcılığa başvurarak babasının suikast sonucu öldüğünü ileri sürmüştü.

Ailenin başvurusu üzerine Erzurum'a gönderilen dosyayı inceleyen savcılık, görevsizlik kararı vererek dosyayı Malatya'ya göndermişti. Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, olayın yaşandığı tarihte Tunceli valisi olan Atıl Üzülgen ile birlikte dönemin cumhuriyet savcısı, kurmay başkanı, jandarma bölük komutanı, Çillioğlu'nun korumaları ve MİT görevlilerinin de aralarında yer aldığı birçok ismin ifadelerine başvurulmuştu. Savcılık ayrıca Çillioğlu'nun otopsi raporunu da inceleyerek kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Düzce'de bulunan mezarının açılmasına karar vermişti.

AİLE: SONUCU SABIRLA BEKLİYORUZ

Lojmanında ölü bulunan eski Tunceli İl Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu'nun oğlu Gökhan Çillioğlu, babasının ölümü ile ilgili soruşturmanın sonucunu sabırla beklediklerini söyledi. Adli tıp raporunu değerlendiren Çillioğlu, "Ciddi soruşturma yapıldığını düşünüyorum. Devletin tüm kurumları, üzerine düşen görevi yapacaktır." dedi.  (Zaman)

yazık
 // osman tahmaz
gerçekten birileri çıkarı için öldürmüsse yazık insan yaşamı bu kadar ucuz olmamalı bu ne ya nereye çomak soksan pis kokular çıkıyor yapanın yaptıgı yanına kar kalmamalı merhuma ALLAH tan rahmet diliyorum sayglar sunuyorum....
02 Şubat 2012 13:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler