YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çillioğlu'nun otopsi raporu açıklandı
1994 yılında görevi başında şüpheli bir şekilde ölen albay Kazım Çillioğlu'nun otopsi raporu açıklandı.
Çillioğlu'nun otopsi raporu açıklandı
10 Haziran 2011 / 11:07 Güncelleme: 10 Haziran 2011 / 11:36

Şüpheli bir kazada şehit olan Eşref Bitlis Paşa'ya yakınlığıyla bilinen Tunceli Jandarma Alay Komutanı Kazım Çillioğlu'nun mezarı açıldı. Çillioğlu'nun ilk tespit tutanaklarına göre kürek kemiğinde delik ve iki kaburga kemiğinde kırık olduğu belirlendi.

1994 yılında lojmanında ölü bulunduktan sonra dış otopsisi yapılarak 'intihar ettiği' sonucuna varılan Albay Kazım Çillioğlu ile ilgili soruşturma dosyası, oğlu Gökhan Çillioğlu'nun müracaatı üzerine yeniden açılmıştı.

Gökhan Çillioğlu, 2010 yılı sonunda savcılığa başvurarak babasının suikast sonucu öldüğünü ileri sürmüştü. Ailenin başvurusu üzerine Erzurum'a gönderilen dosyayı inceleyen savcılık, görevsizlik kararı vererek dosyayı Malatya'ya gönderdi. Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, olayın yaşandığı tarihte Tunceli Valisi olan Atıl Üzülgen ile birlikte dönemin Cumhuriyet Savcısı, Kurmay Başkanı, Jandarma Bölük Komutanı, Çillioğlu'nun korumaları ve MİT görevlilerinin de aralarında yer aldığı birçok ismin ifadelerine başvurulmuştu.

Savcılık ayrıca Çillioğlu'nun otopsi raporunu da inceleyerek kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Düzce'de bulunan mezarının açılmasına karar vermişti. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler