YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiller gafı ortalığı karıştırdı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurmaylarının yanlış bilgilendirmesi sonucu büyük bir gafa imza attı.
Çiller gafı ortalığı karıştırdı
11 Şubat 2012 / 09:12 Güncelleme: 11 Şubat 2012 / 09:13

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, son dakika gelişmesini ‘Çiller’e yakalama kararı’ şeklinde yazarak Kılıçdaroğlu’na iletti. CHP Genel Başkanı da bu yanlış bilgiyi kürsüden dillendirdi. Bu açıklama Ankara’da hareketli dakikaların yaşanmasına neden oldu.

‘BİLGİM NOTTAN İBARET’

Beşiktaş Kültür Merkezi’ndeki DİSK Genel Kurulu’na katılan Kılıçdaroğlu, konuşması sırasında kürsüde önüne gelen notu okudu. CHP lideri, “Bana iletilen nota göre, eski başbakanlardan Tansu Çiller hakkında tutuklama kararı çıkarılmış” dedi. Ancak basın kurmayları tarafından Kılıçdaroğlu’na iletilen notta, KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan Hakan Fidan, Afet Güneş ve Emre Taner kastedilerek, ‘MİT’çiler hakkında yakalama kararı çıkmış’ yazıyordu. Fakat Kılıçdaroğlu’nun bu not yerine CHP’li Çelebi’nin yanlış bilgilendirmesini aktardığı belirtildi. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin soruları üzerine bütün bilgisinin arkadaşlarının önüne getirdiği nottan ibaret olduğunu söyledi. Gazeteciler ise eski başbakanlardan Tansu Çiller’in faili meçhul soruşturması kapsamında tutuklandığını sanarak Ankara Adliyesi’ne koştu. Bilgi, faili meçhul soruşturmasını yürüten Mustafa Bilgili tarafından yalanlandı. Çiller’in herhangi bir soruşturma sebebiyle çağırıldığı bilgisinin doğru olmadığı kaydedildi.

BAŞBAKAN AÇIKLAMA YAPMALI

Bu arada Kılıçdaroğlu, ‘Kriz nereye gidiyor’ yönündeki bir soru üzerine şunları kaydetti: “Sayın Başbakan’ın bir an evvel bir açıklama yapması lazım. Ülkeyi yöneten o. Devlet iyi yönetilmiyor, Türkiye iyi yönetilmiyor. Bir kaos ortamı var. Kimin ne yaptığı belli değil. O nedenle bizim bu aşamada yorum yapma şansımız yok. Ülkenin iyi yönetilmediğini artık herkes biliyor, herkes görüyor. Sayın Başbakan aciz konumda. Ne yapacağı konusunda karar veremiyor. Görüşmeler üst üste devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı olayın bir tarafında, Başbakan olayın bir tarafında, Genelkurmay Başkanı olayın bir tarafında. Bu ülkede neler oluyor? Bilmediğimiz neler var? Bir iç hesaplaşma mı var? Bir kavga mı var? Yoksa gerçekten ortada suçlular mı var? Bunların hiçbiri belli değil. O nedenle Türkiye’nin bu kaos ortamından çıkması için sayın Başbakan’ın bir an önce oturup bir basın toplantısı yapması lazım. Olayları halka anlatması lazım.’’  (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler