YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiller: 28 Şubat'ta hedef bendim
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski başbakanlardan Tansu Çiller'i dinledi.
Çiller: 28 Şubat'ta hedef bendim
07 Kasım 2012 / 17:00 Güncelleme: 07 Kasım 2012 / 21:05

Komisyon Başkanı Nimet Baş, Çiller'in Yeniköy'deki evinden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, 28 Şubat Alt Komisyonu Başkanlığı'nın görüşlerine başvurduğu Tansu Çiller'i, zaman olarak geniş bir kapsam içerisinde tüm milletvekillerinin sorularını sormasına ve cevaplarını almasına yetecek kadar süre içerisinde dinlediklerini belirtti.
 
Bu konuda çok kapsamlı ve ayrıntılı bir değerlendirme yapmaktan kaçındıklarını ifade eden Baş, ''Zira, komisyonumuzda görüşlerine başvurduğumuz bütün kimliklere, görevleri ne olursa olsun, orada paylaştığımız, değerlendirdiğimiz fikirleri gelecekte daha ayrıntılı bir şekilde raporlarımızda değerlendireceğiz. Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki, hem ev sahipliği noktasında hem de bütün sorularımıza samimiyetle ve soğukkanlı bir şekilde, gerçekten o dönemin yakın bir tarihi tanığı olarak, cevap verdiğini düşünüyoruz'' diye konuştu.
 
Baş, Çiller'in 28 Şubat sürecinin ''ezber bozan bir darbe'' olduğunu söylediğini aktararak, şöyle devam etti:

 ''Açıkça kendisinin hedef olduğunu ifade etti bizlere. Fiilen bir darbe yapmayı gerektirecek bir durum olmadığını ama azınlığın tahakkümünün çoğunluk üzerinde demokratik olmayan yollarla oluşturulduğunu ve bu anlamdaki tüm siyasi ve ekonomik gelişmeleri, o dönemde kurulan ve planlanan o siyasi aritmetiğin nasıl bozulduğuna ilişkin bilgilerini paylaştı.
 
'Yakın tarihimiz yanlış yazılmıştır. Bunu düzeltmek adına bugün bu komisyonun çalışmalarını çok değerli buluyorum o yüzden ilk kez konuşuyorum' dedi. Uzun ve kapsamlı bir değerlendirme yaptı.''
 
Bir gazetecinin ''Darbenin sivil ayağından söz etti mi '' sorusu üzerine Baş, ''Bütün kastettiğiniz kavramlara değindik, biz de sorduk, cevaplandırdı hepsini'' şeklinde konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler