YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çıkınca Perinçek’in elini öpeceğim
Ergenekon davasının 13. Ağır Ceza’daki dünkü duruşmasında sanık Alparslan Arslan, Perinçek'le ilgili ilginç sözler söyledi...
Çıkınca Perinçek’in elini öpeceğim
21 Nisan 2010 / 07:09 Güncelleme: 21 Nisan 2010 / 08:42

Birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı Alparslan Arslan, ''Perinçek'i televizyondan görmüşlüğüm var. Çok uzak olduğum bir insan değil. Doğu Perinçek'i severim'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada çapraz sorgusuna devam edilen Tekin Irşi, üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu'nun sorusu üzerine, Alparslan Arslan'ın babası İdris Arslan'ın kendisine ve diğer sanıklar Erhan Timuroğlu ile İsmail Sağır'a Sincan Cezaevinde 4-5 kez 250-300 lira yatırdığını söyledi.

Irşi, İdris Arslan'ın kendisine Silivri Cezaevindeyken de 2 kez para gönderdiğini belirtti.

Haşıloğlu'nun, Tekin Irşi'nin önceki ifadelerinde Alparslan Arslan'ın Ankara'ya para almaya gittiğini söylediğini belirtmesi üzerine söz alan Arslan, paradan konuşmayı sevmediğini ifade ederek, ''Silah konuşulmuştur. Belki silahlarla ilgili konu konuşulurken bu konu geçmiş olabilir'' dedi.

Arslan, Haşıloğlu'nun, ''O gece konuşmuşsunuz. Tekin Irşi, 'milyon dolar alacağı vardı' diye ifade vermiş'' demesi üzerine, insani ilişkilerde para konusunun konuşulmasından nefret ettiğini kaydetti.

Irşi'nin ''100 milyon dolar alacağı vardı'' şeklindeki ifadesini anımsatan Haşıloğlu, Arslan'a ne kadar alacağı olduğunu sordu.

Arslan, ''Olabilir, 100 milyon dolar alacağım olabilir'' dedi.

Haşıoğlu'nun ''Nereden?'' sorusu üzerine de Arslan, ''Nereden alacağımı söylemek istemiyorum. Merkez Bankasında basılıyor. El kadar kağıt, bakmak lazım. İhtiyaç için kullanılabilir. Döner alırsın, çay içersin, sigara içersin'' şeklinde yanıt verdi.

Arslan'ın, ''500 bin dolar bankalarda vardır. Soytarıları sevmem. Alıp ihtiyaç sahiplerine verirsin'' sözleri üzerine Haşıloğlu, ''Hangi bankadan, kredi mi alacaksınız?'' diye sordu.

Alparslan Arslan da ''Koçbank'tan olabilir. Rahmi Koç'un muydu? Paraların alınıp fakirlere dağıtılması şeklinde olabilir'' dedi.

ARSLAN'A ''ERGENEKON ŞEMASI'' SORUSU

Bu sırada tutuklu sanık Nusret Senem söz alarak, ''Alparslan Arslan'a emniyette 'Ergenekon' şeması gösterilmiş mi, İşçi Partisine ilişkin sorular sorulmuş mu?'' diye sordu.

Arslan da böyle bir şey sorulduğunu bilmediğini belirterek, ''Doğu Perinçek'i televizyondan görmüşlüğüm var. Çok uzak olduğum bir insan değil. İşçi Partisine mensup insanlar 'iyi, kötü' diye söyleyemem. Doğu Perinçek'i severim. Allah nasip eder belki 5-6 ay sonra çıkar çayını içmeye gideriz. Belki elini öperiz. Yaşından dolayı saygı gösteririz, hizmetini yaparız. Belli olmaz bakarsın rejim değişir. Buradaki avukatlar yargıç olur, bilemeyiz'' şeklinde konuştu.

Arslan, Senem'in, şemada kimleri gördüğünü söylemesini istemesi üzerine de, ''Rahmi Koç, Cumhurbaşkanı, Mehmet Ali Erbil, Mehmet Ali Birand. Çevik Bir'i, Şener Eruygur'u hatırlamıyorum'' diye konuştu.

AVUKAT ZEYNEP KÜÇÜK'E YANIT

Tekin Irşi'nin çapraz sorgusunun ardından tutuklu sanık Veli Küçük'ün avukatı Zeynep Küçük söz aldı. Küçük'ün yönelttiği bazı soruların ardından Arslan, ''Ben biraz rahatsızım. Siz bu soruları, Cumhuriyet gazetesine atılan bombaların ve Danıştay olayının babanız ile alakası olup olmadığını veya buradaki beyefendiler ile alakası olup olmadığını söylemem için soruyorsunuz. Bunu Allah biliyor. Yok da diyemem, var da diyemem'' şeklinde konuştu.

Küçük'ün, ''bombaları kimden aldığını'' sorduğu Arslan, Süleyman Esen'den aldığını söylediğini kaydetti.

Arslan, Osman Yıldırım'ın Veli Küçük ve Muzaffer Tekin ile ilgisi olup olmadığı sorusuna karşılık da ''Bilemeyeceğim'' yanıtını verdi.

Alparslan Arslan, daha sonra ''kantin ihtiyacı olduğunu, çikolata, bisküvi almak ve bunları yemek gerektiğini'' ifade ederek, Vedat Ergin'in de para sıkıntısı olduğunu, ''imkanı olanların ona para yatırması gerektiğini'' söyledi.

Görüşmelerinde Muzaffer Tekin'in kendisine ''bomba gibiyim'' dediğini aktaran Arslan, ''Ama bunun bombalarla bir ilgisi var mı, bilemiyorum. Allah bilir bunu'' dedi.

Duruşma bugün saat 09.00'da devam edecek...

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler