YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çıkar odaklı politika izlemiyoruz
Başbakan Erdoğan, Ak Parti Dış İlişkiler Başkanlığı'nın Ak Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği 6. Geleneksel Büyükelçiler iftarında konuştu.
Çıkar odaklı politika izlemiyoruz
18 Temmuz 2013 / 22:22 Güncelleme: 18 Temmuz 2013 / 23:20

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Biz Türkiye olarak, Mısır'da belirli kişi ya da kuruluşları savunan veya gözeten değil, evrensel değerleri ve ilkeleri gözeten bir politika izliyoruz. Türkiye'nin politikası çıkar odaklı değil değer odaklıdır" dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığının parti genel merkezinde verdiği 6. Geleneksel Büyükelçiler İftarı'na katıldı. Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyie:

 "Biz bugün Suriye'deki rejime şu veya bu mezhepten olduğu için karşı çıkmıyoruz. Her kesimden halkına açıkça zulüm etti. Sünnisi, Nusayrisi, Hristiyanı ile tüm Suriyelilerin geleceğini tehlikeye attığı için karşı çıkıyoruz. Suriye'de şu ana kadar 100 bin insan öldü, hala öldürmeye devam ediyor bu rejim. Şimdi ben bu rejime diktatör demeyecek miyim? Ben bu rejime katil demeyecek miyim? Siz bu insanlara karşı her zaman şefkat elinizi uzatmak zorundasınız, 100 bin insanın öldürüldüğü Suriye'ye karşı hala ciddi bir ses yükselmiyor"

"Rusya'ya, Çin'e, İran'a sesleniyorum, 'artık buradaki uzlaşmacı sürece destek vermeniz gerekir' diyorum. Bu işi çözmede büyük bir sorumluluklarının olduğunu ifade ediyorum. Aksi takdirde bu ölen 100 bin insanın ve şu anda ülkelerinden ayrı yaşayan milyonlarca insanın inanıyorum ki tarih boyunca affı olmayacaktır"

 "Bizim için zalimin dini, mezhebi veya etnik kökeni önemli değildir. Biz yapılan zulme bakarız. Akan masum kanlar üzerinden mezhep tartışması yapmayı da insanlığın vicdanını ayaklar altına alıp çiğnemek olarak görürüz"

"Özgürlükler alanında büyük reformlarımız oldu. İfade özgürlüğünün önünü açtık. Şu anda Cumhurbaşkanına, Başbakanına, Genelkurmay Başkanına, TBMM Başkanına fütursuzca saldıranlar, yazı yazanlar, daha ileri gidiyorum küfür edenler acaba 10 yıl önce Türkiye'de böyle bir köşe yazısı yazabilirler miydi?"  

"Bu ülkede teröre bulaşmamış, sadece fikir ve düşünce hürriyetinden dolayı cezaevinde olan yoktur. Ya teröre yataklık etmişlerdir, terörle terör örgütleri ile iç içe olmuşlardır veya ruhsatsız silah taşımaktan vesaire içeri girmişlerdir"

"Çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Biz anayasa konusunda milletimize söz verdik ve bu sözümüzün de arkasında duracağız. Sürecin eğer bitirmek gerekiyorsa bu işi bitirecek olanı Meclis Başkanımızdır. Bakar ki bu iş yürümüyor, bu iş artık tökezledi o kararı verecek olan kendisidir"

 "Biz Türkiye olarak, Mısır'da belirli kişi ya da kuruluşları savunan veya gözeten değil, evrensel değerleri ve ilkeleri gözeten bir politika izliyoruz. Türkiye'nin politikası çıkar odaklı değil değer odaklıdır"

"30 yıldır devam eden terörü sonlandırmak, 10 yıllar boyunca devam etmiş; ret, inkar ve asimilasyon politikalarının izlerini silmek için 'Çözüm Süreci' adını verdiğimiz bu süreci kararlıkla sürdürüyoruz. Bu süreç nihayete eriştiğinde Türkiye çok önemli bir reformu gerçekleştirmiş, ağır yüklerinden kurtulmuş olacaktır. Türkiye ekonomisine, sosyal hayatımıza, siyaset ve demokrasimize adeta musallat olduğu bu sorun çözüldüğünde Türkiye huzur, güven ve istikrar noktasında çok farklı bir ülke olacaktır"

 "Türkiye, dünyadaki her ülkenin dostudur. Bu, böyle bilinmelidir. Hiçbir ülkeyle ilgili art niyetli yaklaşımımız olmaz. Hiçbir ülkenin içişleri bizim müdahale edeceğimiz bir alan olamaz. Dünyada ve bölgemizde huzurdan, barıştan, refah ve dayanışmadan başka bir arzumuz yoktur"

"Son günlerde dünyada belirli çevreler Türkiye'nin ekonomisinin durağana geçtiğini ifade ediyor. Saldırıların şeklini görüyor musunuz? Nasıl durağana geçiyor? Durağana geçen bir ekonomide düşünebiliyor musunuz bütçe 3,1 milyar lira fazla veriyor, nasıl oluyor bu iş?" 

AA

iğne--çuvaldız
 // yılmaz türk
büyükelçiler iftarı !!! sözüm ona bu iftar yemeğinin kaç lira olduğunu açıklarmısınız sayın Başbakanım. yazık yazık çok yazık. hani şatafatlı iftar vermeyin diyen siz değilmisiniz....
19 Temmuz 2013 Cuma 10:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler