YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cihaner'in Jandarmadan şok talebi
Cihaner'in Jandarmadan şok talebi
11 Mart 2010 08:16
Erzincan soruşturmasında tutuklanan Başsavcı İlhan Cihaner İliç Savcısı Bayram Bozkurt'a komplo için jandarmadan el bombası istemiş.

Ergenekon'un Erzincan yapılanmasıyla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in İliç Savcısı Bayram Bozkurt'a komplo kurmak için Erzincan Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz'dan alamadığı el bombasını, Jandarma'dan istediği ortaya çıktı. Cihaner, 9 Ocak 2010'da Erzincan İl Jandarma Komutanlığı'na gönderdiği, 'Gizli' ve 'Acele' mühürlü, 8 maddeli talimatta, muhbirler X ve Y'nin İliç Savcısı Bozkurt'a vermesi için silah ve mühimmat istiyor. İddianamede ifadeleri yer alan gizli tanık Munzur, Cihaner'le birlikte hareket eden tutuklu sanıklardan Jandarma Başçavuş Şenol Bozkurt'un kendisinden İliç Savcısı Bayram Bozkurt'u ortadan kaldırmak için aracına silah konulması, kadınlarla tuzağa düşürmesi ve araziye mühimmat gömüp, bunları İliç Savcısı'nın verdiğini söylemesi için tehdit edildiğini iddia etmişti.

GİZLİLİĞE AZAMİ DİKKAT

Cihaner, 7 Ocak'ta muhbir X ve Y'nin ifadelerini aldıktan hemen sonra, 9 Ocak'ta İl Jandarma Alay Komutanlığı'na bir talimat yazısı gönderdi. Erzincan Başsavcılığı'nın yürüttüğü 2010/112 No'lu soruşturmada, iletişim dinlenmesi ve araçlarla izleme yapılamadığını anlatan Cihaner, "Muhbir X ve muhbir Y'nin verdiği ifadelerin önemi ve işin aciliyeti, muhbirlerin vazgeçme ve şüphelileri haberdar etme riski göz önünde bulundurularak; (muhtemelen) kendilerini savcı ve emniyet mensubu olarak tanıtan kişilerin yakalanması, ihbar mekanizmasının ve hedeflenen kişinin belirlenebilmesi, suç ve suçluların etraflıca açığa çıkarılabilmesi için” gizliliğe azami dikkat edilmesini isteyerek talimatlarını sıralıyor.

Gömüleceği yere kamera koyun

Cihaner, muhbirlerin şüphelilerle temasının devam ettirilmesini belirttiği talimatında, "Gerekli güvenlik önlemleri alınarak (gerekirse ateşleme ve patlama kabiliyeti engellenerek, takibinin yapılabilmesi için GPS cihazı bağlanması gibi) muhbirden istenen mühimmatın/silahın (ayırt edici özellikleri teslimden önce mühürlü bir zarf içerisinde başsavcılığımıza iletildikten sonra) muhbire teslimi" emrini veriyor. Cihaner, İliç Savcısı Bozkurt'a suçüstü yapmak için dikkat edilmesi talimatını şöyle veriyor: "Suçüstü yapılabilmesi ve şüphelilerin kimliklerinin tespitini teminen gizliliğe azami özen gösterilerek mühimmatın/silahların gömülmesi istenilen yere önceden kamera ve kayıt sisteminin kurulması (mümkünse eş zamanlı olarak izlenebilecek teknik olanağa sahip)."

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler