YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cihaner’in Başbakan’ı dinleme itirafı
Terör örgütü olduğu öne sürülen Ergenekon sanığı Başsavcı Cihaner Başbakan’ı dinlediğini anlattı
Cihaner’in Başbakan’ı dinleme itirafı
04 Ekim 2010 / 07:48 Güncelleme: 04 Ekim 2010 / 07:52

Ergenekon üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner, Başbakan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon konuşmalarının dinlediğini ima etti.

Ergenekon-Erzincan sanığı Cihaner, Kanal D’de yayınlanan 32. Gün programında kendisine yöneltilen suçlamanın Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı iddia edilen İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nı hayata geçirmek olduğunu hatırlattı.

Cihaner, şunları söyledi:  “Bu belge 2009’da çıktı. Oradaki olgulardan hiç birinin karşılığının bizim soruşturmamızda olmadığı, delillendirilmediği bir tarafa, eğer benim iddia ettikleri gibi herhangi bir partiyi ya da cemaati bitirme gibi bir fikrim olsaydı, ben bunları basına verirdim. Hâlâ sızmış değil. Yürüttüğüm soruşturmalarla ilgili iletişim tespit tutanaklarını basına vermedim. Başbakan’ın da içinde olduğu bu konuşmaları vermiş olsaydım, Türkiye’de siyasi kompozisyon değişir, yer yerinden oynardı.” Program sunucusunun “Siz o siyasi kompozisyonu değiştirebilecek, o yeri yerinden oynatacak konuşmalara mı tanıklık ettiniz” sorusuna Cihaner, “Evet, öyle diyelim” cevabını verdi. Adalet Bakanlığı’ndan gizli ve kanuna aykırı olarak cemaatlere yönelik soruşturma yürüttüğü iddiasıyla hakkında soruşturma açılan İlhan Cihaner’in Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na sunduğu savunmasında 2 yıl takip ettiği zanlılarla ilgili “silahlı örgüt ve şiddete dair hiçbir delil bulamadığını” belirtiliyordu.  (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler